«НАЙВАЖЛИВІШЕ – ВІДЧУТТЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ»
27 листопада 2020 року в результаті адміністративно-територіальної реформи була створена Червоноградська районна рада новоутвореного району. Червоноградський район об’єднав територіальні громади – Сокальського, Радехівського, частини Кам’янка-Бузького та Жовківського районів. Як працює районна рада, з якими труднощами довелося зіткнутися її керівництву в процесі роботи, чого вдалося досягти на сьогоднішній день – про це наша розмова із заступником голови районної ради Наталією КОХАН.
– Наталіє Петрівно, жінка в політиці завжди викликала багато питань, а у час змін та реформи – тим паче. Розкажіть про себе.
– У нашому суспільстві, на щастя, є гендерна рівність, і жінку в політиці вже сприймають як належне. Представниці слабкої статі за своєю природою більш працьовиті, витривалі й креативні. За освітою я – медик, працювала за спеціальністю. Проте мені завжди здавалося, що аби реалізуватися, треба зайнятись ще чимось. Тож крім основної роботи, стала викладати у гірничо-економічному коледжі в Червонограді. Викладацька робота подобалася, давала поштовх для саморозвитку, заставляла весь час відкривати щось нове. Однак коли молодший син пішов у перший клас, стало важко поєднувати дві роботи. І мені довелось піти з коледжу. До слова, працювала не від того, що мені бракувало фінансів. У мене все було налагоджено і все було добре. Мій чоловік був досить успішним, працював у вугільній галузі. Як відомо, у сім’ї не може бути двох лідерів, а і я, і мій чоловік були такими. Тож, як мудра жінка, зробила два кроки назад: зупинилася на досягнутому, щоб приділяти більше часу сім’ї та дому. На той час працювала завідуючою медпунктом на одній з шахт ДП «Львіввугілля». Та в кінці 2017 року сталося непоправне, що змінило моє життя – помер чоловік. Довго приходила до себе від тяжкої втрати. Коли ж оговталася, зрозуміла, мушу жити далі, і для цього треба щось змінювати у житті. Пізніше у мене не буде на це ні часу, ні можливостей. Відтак зайнялася громадською роботою. Невдовзі розпочалася виборча кампанія, яка втягнула мене у вир політичної діяльності. Коли запропонували балотуватися у районну раду, вирішила: чому не спробувати? Доля була прихильною і мене обрали не тільки депутатом Червоноградської районної ради, а ще й заступником голови районної ради. Щодень доводиться зустрічатися з багатьма людьми, вирішувати їхні нагальні справи, проводити наради, відвідувати урочисті заходи та бувати на різних подіях. Нині у мене дуже насичений графік роботи, мало вільного часу, зате жоден день не схожий на інший… Аналізуючи своє життя за ці дев’ять місяців, вважаю, що це моє. Щаслива, що можу себе реалізувати на цій посаді.
– Ви – нова людина у владі, чи не страшно було брати на себе таку відповідальність?
– Я за натурою – лідер. Знайомі кажуть, що у мене чоловічий склад розуму. Мабуть, через це не боюся брати на себе відповідальність. Люблю труднощі в житті. Це мене стимулює, мотивує й тішить.
– Під час виборів депутатів до Червоноградської районної ради Ви були серед кандидатів у депутати від ВО «Батьківщина». Чому обрали цю політичну силу?
– Коли жила в Києві, захопилася жінкою-політиком Юлією Тимошенко, яка була на той час прем’єр-міністром. Дивувалася скільки у неї витривалості, енергії та сили, слідкувала за її політичною діяльністю. А коли знову наша родина повернулася в Червоноград, вирішила зайнятися громадською діяльністю. Тож коли запропонували балотуватися депутатом до районної ради, чітко знала, що піду, і лише від політичної партії Юлії Володимирівни. До речі, моя посада – це квота партії «Батьківщина».
– Чи важко суміщати сім’ю, роботу із партійною діяльністю, адже нещодавно одноголосно Вас обрано ще й головою районної організації ВО «Батьківщина»?
– Ні. Як кожна жінка, можу робити декілька справ одночасно. Труднощі лише гартують і стимулюють мене.
– Пані Наталіє, у раду прийшли депутати з різними політичними програмами, поглядами, навіть особистими устремліннями. Чи вдалося їх згуртувати на розв’язання актуальних для району питань?
– До Червоноградської районної ради обрали депутатів від восьми політичних партій. Сьогодні ж ми повинні співпрацювати з усіма, незалежно від «забарвлення» політичної сили. Якщо ремонтуємо дитячий майданчик, дитсадок чи школу, яка різниця, хто за це голосує. Люди обрали нас для того, щоб ми змогли покращити їхнє життя, дбали про розвиток громади. Наше завдання – налагодити ефективну співпрацю районної ради і районної держадміністрації. Нинішні депутати районної ради – ініціативні, небайдужі, з активною життєвою позицією. Вони дійсно націлені працювати, незалежно від політичного спрямування та ідеологічних переконань, готові йти на компроміс заради вирішення актуальних питань життя громадян. Що уже довели не раз.
– Багатьох цікавить, у чому полягає доцільність створення нових районних рад?
– Адміністративно-територіальна реформа принесла чимало змін. І час покаже чи було доцільно створювати нові ради.
– Що зроблено Червоноградською районною радою восьмого скликання за вісім місяців?
– Ми у спадок від своїх попередників отримали три міжнародних проєкти. Це – «Нас єднає Буг – утворення двох транскордонних туристичних маршрутів», який є реалізований на 40 відсотків. Інший – «Підвищення доступності медичних послуг у надзвичайних ситуаціях» майже реалізований. Третій – «Підвищення доступності прикордонної дорожньої інфраструктури» – уже завершений. Два вищезгаданих проєкти продовжуємо реалізовувати. Не завжди це легко, оскільки створений новий район, виникає багато нюансів через документи. Були прийняті програми, які важливі для розвитку різних галузей економіки району та підтримки незахищених верств населення.
– А якими повноваженнями наділені сьогодні районні ради?
– За законом ми маємо всі повноваження, які мали депутати районної ради попередніх скликань. Але оскільки ми багато повноважень віддали ОТГ, зокрема, освіту і культуру, тож нині у «підвішеному» стані. Виходить ситуація, що згідно з законом маємо повноваження, а по суті – ні. Зараз розпочинається новий політичний сезон. Думаю, що питання щодо функціонування районних рад нині на часі, тож їх мусять вирішити в правовому полі.
– З якими труднощами Ви, як представник влади, зіткнулися і чи вдалося їх вирішити?
– Ще минуло не так багато часу. Поки що нам вдалося вирішити всі проблеми, які виникали. Найважливіше – відчуття відповідальності. Відповідальності перед виборцями, довіру яких повинен виправдати. Відповідальності перед усією громадою за їхні проблеми і труднощі, працювати на розвиток району. Налагоджуємо роботу так, щоб мешканці Червоноградського району відчували, що районна влада працює на благо людей, робить корисні справи для кожного, які будуть помітними на усіх рівнях. Нині важливо правильно налагодити систему управління районом, чим і займаємось. Бути відкритим, спілкуватися з людьми. Виходити, чути і бачити їхні проблеми. Швидко вирішувати питання. Я хочу змін на краще, а їх можливо робити тільки у злагодженій співпраці.
– Чи активні громади у вирішені місцевих проблем?
– Щодо фінансування якихось проєктів усі громади району звертаються за фінансовою допомогою.
– А як впливає на роботу районної ради ситуація з коронавірусом? Чи вакцинувалися?
– Коронавірус, нас як і усю країну вибив із колії. Ми деякий час працювали дистанційно. Тож маємо такий досвід. Проте краще б він нам не згодився. І ми могли працювати у звичному режимі. Усі працівники районної ради зробили щеплення.
– Наскільки мені відомо, Червоноградський район має партнерів у Польщі. Які перспективи такого транскордонного співробітництва?
– Як говорила, маємо спільні проєкти з польськими партнерами. Думаю, що й надалі будуть нові проєкти з нашими сусідами. Міжнародна співпраця є великим плюсом для нашої території, бо сприяє розвитку різних галузей, зокрема, туризму та створенню нових робочих місць.
– Чи є співпраця з усіма ОТГ Червоноградського району?
– До складу району входять сім ОТГ, з якими тісто комунікуємо, співпрацюємо, якщо є наболілі питання, разом їх вирішуємо. Важливо, щоб люди довіряли владі, підтримували її. Тоді багато питань вирішуватимуться швидше.
– Попри усі зміни в країні, серед пересічних громадян чимало незадоволених владою, її діями. На вашу думку, чому так?
– Перебуваючи за кордоном завжди спостерігала за політиками. Зауважила, що між ними в Україні й за кордоном велика різниця. В Україні політики закриті, асоціюється з владою. Зате їхній колега за кордоном, на мою думку, більше асоціюється з людиною, яка виконує волю народу. Думаю, що з часом все зміниться і наше суспільство стане більш демократичним та прозорим. Адже завдання політика – бути рупором народу, доносити до інших свої погляди, відстоювати у дискусіях свою точку зору. На жаль, нині між можновладцями, яких асоціюють з політиками, і пересічними громадянами виникла прірва. Ті не розуміють свого народу, більшість якого ледве виживає, бо не має можливість заробити на хліб насущний. Вже не кажу про пенсіонерів. Все дорожчає-дорожчає, жити стає все важче, люди незадоволені.
– Скажіть, будь ласка, які, на Вашу думку, є перспективи розвитку Червоноградського району?
– У нас, вважаю, не буде занепаду району як це спостерігається у інших регіонах сходу. Зможемо навіть при закритті шахт чи великих підприємств знайти альтернативу, збудувати щось нове, щоб люди мали роботу. Створює нові можливості для розвитку й те, що район межує з Республікою Польща.
– Чому надаєте пріоритет у роботі?
– Це налагодження комунікації з усіма гілками влади, співпраця з ОТГ, РДА, обласними радою і державною адміністрацією. А також завершення вище названих міжнародних проєктів. Відстоювання та захист інтересів виборців, яких ми представляємо у сесійній залі.
– Ваші життєві принципи?
– Керуюся такою життєвою мудрістю: з людьми поступати так, як ти хочеш, щоб поступали з тобою. Якщо виникає дискусія, завжди себе ставлю на місце цієї людини і одразу приходить думка як вирішити цю проблему. Двері кабінету відкриті для всіх, і я готова вислухати будь-які пропозиції для вирішення актуальних питань життєдіяльності нашого району.
– За освітою Bи ще й психолог? Чи допомагає це у роботі та спілкуванні з людьми?
– Я є магістром психології, закінчила з відзнакою бакалаврат і магістратуру. Здобуті знання мені допомагають спілкуватися з людьми. Була однією з кращих студентів на своїй кафедрі. Мій вчитель – професор Георгій Ілліч Кокощук казав: «Ти ніколи не будеш працювати за фахом. Твоє – це викладання або політика». Це було дуже давно, і тоді думала, що це він говорить? Але як показало життя, викладач був правий.
– Що Вас найбільше хвилює у сьогоденні?
– Думаю, що нині кожного пересічного громадянина України турбує, куди держава рухатиметься далі, пандемія коронавірусу, війна на сході країни, яка щодня забирає життя українців… Хвилюють й багато інших питань, які є глобальними. Адже від цього залежить майбутнє всіх нас…
– Дякую за розмову, бажаю успіхів у подальшій роботі на ниві місцевого самоврядування!
Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.