Попри тривогу, яка на щастя закінчилася за годину, у Сокальській дитячій бібліотеці все ж таки відбулася зустріч юних читачів, пластунів, учнів 6-Б класу Сокальського ліцею №1 імені Олега Романіва та колективу бібліотеки з військовослужбовцем Василем Гнатюком, який на декілька днів прийшов у відпустку. Вона була цікавою, динамічною, але водночас мала затишну атмосферу.
Василь Гнатюк родом із Завишня, у мирному житті працював вчителем музики у Варязькій школі й був викладачем по класу баяна та сопілки у Сокальській дитячій школі мистецтв ім. Віктора Матюка. Нині він захищає Батьківщину у складі бойового підрозділу.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну заставило його залишити освітянську роботу і стати військовим. Ось що п. Василь сказав:
– Зранку 24-го лютого дізнався про те, що розпочалась війна. Зібрався у військкомат, так як у 2014 році був мобілізований і звільнений у запас. Тож був зобов’язаний, і у разі ворожої агресії, мав не чекати повістки, а з’явитися у військкомат. Що й зробив. Там було дуже багато людей. Тож мені сказали йти додому і чекати. Невдовзі зателефонували й сказали прийти з документами 1 березня. Спершу мобілізували в роту охорони, а потім у четвертий АЕМБ 80 ОДШБ. У його складі за дев’ять місяців війни воював на різних напрямках фронту: херсонському, миколаївському, дніпропетровському, запорізькому, донецькому…
Справжній бойовий вишкіл Василь Гнатюк пройшов біля села Червоний маяк, що на Херсонщині, де під час завдання його підрозділ попав під шквальний прямий обстріл рашистів, які гатили з градів і танків.
– Це ні з чим не порівняти, неймовірна вибухова сила удару, – каже воїн. – Нас огорнуло вогнем. Ми притиснулись всім тілом щільно до землі, щоб вижити. У такі хвилини згадуєш молитви, а маленький окоп здається цілою ареною, куди може влучити ворог… Снаряд попав у дерево, яке розсипалось, мов сірник. Важко, коли чуєш крики пораненого про допомогу, а не знаєш як його витягнути з-під обстрілу і стягнути в окоп у більш-менш безпечне місце. У мене досі перед очима стоять скривавлені важкопоранені бійці з 24 бригади, яким тоді добряче перепало… Пережите важко передати словами… Ворог не шкодує снарядів для артилерії, вона практично не «змовкає» на передовій. Недаремно кажуть, що це війна артилерії. Для прикладу: ось стоїмо ми. Позаду нас – наша артилерія, спереду – російська. Снаряди так і літають над нашими головам. А ще б’ють танки, гаубиці та мінометна батарея… Словами цього не передати. Це треба пережити, відчути ті вібрації, коли здається, що клекотить земля, сипеться пісок (там нема чорнозему), навколо тебе дим і стоїть запах пороху… На початку морально дуже важко. Проте з часом до того звикаєш.
Під час зустрічі учні дізналися багато нового і цікавого. Відповідаючи на запитання присутніх, пан Василь розповів про свої солдатські будні, про те, як йшли в наступ і боронились.
«Я – гранатометник, а за сумісництвом ще й водій, тож щоранку вивожу бійців на позиції. Кожен раз їду, переживаю чи мене не запеленгували вороги і не вдарять», – розповідає він. – Зброєю, амуніцією, одягом у батальйоні мене забезпечили. Правда не завжди можна знайти потрібний розмір одягу. Їжі маємо достатньо, до того ж часто рідні передають посилки… Коли йдемо на завдання, видають сухпайок, до якого входить сніданок, обід, вечеря. Це гречка з м’ясом, гороховий суп, борщ, картопля в герметичних пакетиках. Їх розігріваємо на окопних свічках. Ще є пакети чаю та кава».
І звичайно про солдатську дружбу:
– На воєнних дорогах доля зводила з добрими побратимами, які готові завжди тебе прикрити. Зустрічався не раз із жителями Сокальщини, зокрема, у третій роті служить Віталій Кондисюк із Жвирки. Ми хоча в одній бригаді, але не маємо змоги спілкуватися. Більше переписуємось, коли маємо вільну хвилинку. Ще бачився з Володею Олійником… Нещодавно трапився випадок. Я віз трьохсотого у госпіталь, але через дощ автомобіль не міг далі їхати, бо вся дорога перетворилася у болото… і застряг. Побачив як під’їхав «Козак». Дивлюся, а це хлопці-сокальці, які везли поранених. Вони забрали і мого пораненого. З ними пару слів перекинулися… Такі зустрічі несподівані та приємні… У першій роті нашого батальйону служив Дмитро Котюк з Горбкова. Дмитра комісували за станом здоров’я. За кілька днів до того, батько привіз йому автомобіль, який купила громада. Незважаючи на те, що Дмитро повертається додому, залишив машину побратимам»…
Розповідь гостя вражала кожного, в ній були страшні реалії війни та хвилювання за побратимів.
«Декілька днів тому я приїхав додому, проте дуже переживаю за хлопців. З ними весь час на зв’язку. (На час нашої розмови вони виконували бойові завдання на донецькому напрямку, де йдуть запеклі бої). На жаль, є вже чотири двохсотих. Знаю, що їм потрібна моя допомога. Вони чекають на мене», – зізнається він. Захисник зі сумом розповідав, що коли їхав додому у відпустку, бачив зруйновані міста та села поблизу фронту. «Проїжджали Ізюм, там мостів нема. Доводилося їхати стежками через ліси. Таке саме було в Чугуєві. Сліди загарбників видно у Києві, Харкові. На дорогах вже нема перепон, щоб не можна було вільно просуватися».
Школярі розпитували й про допомогу волонтерів, про ставлення та настрої місцевих жителів.
«Жителі Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей дуже тепло приймають ЗСУ. Ми заходили в ці населені пункти вночі, люди вибігали з прапорами і скандували: «Слава Україні». А вранці старенькі бабусі приносили нам вареники, млинці, аби тільки нас нагодувати. Ділилися з нами останнім. На сході такого нема. Там люди більше налякані, недовірливі. Привітаються і йдуть далі».
Дружина Тетяна Гнатюк, яка прийшла з чоловіком на цю зустріч, наголосила, що вони дуже вдячні всім жителям Сокальської громади, родині, священникам, відділу культури Сокальської міської ради, які долучалися та організовували благодійні концерти і збирали кошти, за які придбали для Василя та його побратимів автомобіль, тепловізор, рації, бінокль, далекомір, старлінк. Завдяки останньому, Василь та його побратими тепер можуть більше спілкуватися з рідними. Пані Тетяна сказала, що найважче для рідних -це чекати. Коли чоловік не виходить на зв’язок, не знаходить собі місця. «Я тоді шукаю хоча б смайлика під постом чи пишу до його побратимів, яких знаю. Я ніколи не здаюся»…
Діти запитували чи не сумує п. Василь за музикою та роботою. Відповів, що баян та рідна пісня оживляє їхні вечори після виконаних завдань. Хлопці просять його, навіть дуже втомлені, виконати на баяні одну пісню, другу. А потім кажуть: «Давай ще поколядуємо»… Разом навчилися співати «Йшли селом партизани». Ця пісня стала їхнім хітом. Тепер, коли змінюють дислокацію, першим ділом запитують чи взяв зі собою баян, або ж самі його несуть у машину. Старенький музичний інструмент Василеві віддала місцева жителька, який він відремонтував. І нині інструмент подорожує з їхнім батальйоном та допомагає їм релаксувати після важких бойових завдань.
Підтримують свого викладача й вихованці ансамблю сопілкарів, який він створив при філії Сокальської музичної школи у с. Варяж. Діти пишуть йому в месенджері, надсилають листи та малюнки з побажаннями повернутись з перемогою. Кажуть, що скучають за веселими жартами та з нетерпінням його чекають. Їхні малюнки, якими прикрашений бліндаж, підбадьорюють усіх військових. А недавно вони мали виступ у Польщі, де виконували колядки, які вивчили минулого року на заняттях.
У батальйоні майже усі говорять українською, російськомовні стараються розмовляти українською. «Наші хлопці не переходять на російську навіть із місцевими. Місцеві жителі стараються нам пояснювати суржиком. А чому в своїй державі маємо говорити мовою окупанта?! Сьогодні не можна бути байдужим до тих подій, які відбуваються. Ця війна за незалежність України, за кожного з нас, бо москалі хочуть знищити нас як націю, як державу». Військовий наголосив дітям, що під час повітряних тривог потрібно негайно йти в укриття, бо дотримання простих умов безпеки може врятувати життя.
Щирі слова подяки пану Василю за вірність, служіння Україні та її захист висловила директор Сокальської публічної бібліотеки Христина Дасюк. А на згадку про зустріч вручила новорічні сувеніри, які виготовили власноруч юні читачі бібліотеки. Захисник пообіцяв ними прикрасити ялинку у бліндажі. Завдяки таким людям як Василь перемога прийде дуже швидко. Він, як і усі ми, сподіваємося, що «війна закінчиться до літа, що рашисти відступлять і залишать територію України. Однак довіри до росії нема ніякої».
Наприкінці учні щиро подякували захиснику за те, що він боронить рідну землю від рашистів та вручили ангелики, які виготовили під час зустрічі.
Щодня чуємо десятки історій та новин, пов’язаних з війною. Але зі справжніми героями, які боронять нас та Україну, спілкуємося не кожен день. Це була дуже тепла зустріч з надзвичайно позитивною людиною – Василем Гнатюком, яка запам’ятається усім надовго.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.