Головна Інтерв'ю ЗАМІСТЬ РУЧКИ ВЗЯВ ДО РУК ЗБРОЮ

ЗАМІСТЬ РУЧКИ ВЗЯВ ДО РУК ЗБРОЮ

Володимир ЗОЛОЧІВСЬКИЙ (на світлині)
Володимир ЗОЛОЧІВСЬКИЙ (на світлині)

Володимир ЗОЛОЧІВСЬКИЙ (на світлині) – освітянин за по­кликом сер­ця, а нині військовий Збройних сил України, з позивним «Директор». До повномас­штабного вторгнення був директором Белзь­кого ОЗЗСО І-ІІІ ст. З перших днів повномас­штабного вторгнення доброві­льно пішов на фронт, відстоювати територіальну ціліс­ність України. Як це змінити школу на армій­ські будні, що таке війна зблизька, і чому саме після Пере­моги зби­рається навчати своїх уч­нів йтиметься далі у інтерв’ю.

 

– Пане Володимире, чому серед безлічі різних професій обрали професію вчителя?

– Я народився під кінець існуван­ня «совкової імперії», а до школи пішов з настанням незалежності України. У цей період не віталося словосполучен­ня «я хочу», яким тепер частенько зловживають мо­лоді люди. Моя мама – Ярослава Михайлівна Золочівська (нині Шклярська) працювала май­стром на Червоноградському ДОКу, а батько та вся його родина були ос­вітянами. Уже з молодших класів знав, що буду вчителем, як мій батько – Роман Воло­ди­мирович Золо­чівський, котрий на той час працював у СЗШ №10 м. Чер­воноград. Ось так вихована мамою дитина, взяла естафетну паличку в батька-автори­тета.

Закінчив Бродівське педучили­ще, а згодом – Тернопільський державний педагогічний універси­тет ім. В. Гна­тюка, де отримав кваліфікацію вчителя трудового нав­чання та креслення. Від­тоді 14 ро­ків працюю на осітянській ниві.

– Що спонукало змінити вчи­тельський костюм на військо­ву форму, а замість ручки та жур­налу взяти до рук зброю і стати на захист Батьківщини в боротьбі з сусідом-агресором?

– Пам’ятаю 22 лютого 2022 року… Усі чекали наступу, але за­довго до того, ще в жовтні по теле­баченню ак­тивно мусолилася тема про мож­ливу небезпеку. Вкладаю­чи дочку Анге­лінку спати, почув пи­тання з її уст: «Татку, а хто ті росіянці?», «А чого вони прий­дуть?», «А якщо буде війна, ти підеш вою­вати?» На останнє па­м’ятаю відпо­вів, що обов’язково у разі можливої небезпеки до останнього буду захища­ти її, її маму, бабусів та дідусів і свою кохану Україну. А татко двічі не гово­рить. Сказав – зробив!

– Не сумуєте за школою?

– Звичайно сумую за колекти­вом, дітьми, друзями з батьківсько­го ко­мітету…

– Як змінилася робота вчите­лів після 24 лютого? Про що вони те­пер мають насамперед думати?

– На мою думку, робота вчителя не могла змінитися, адже з грець­кої пе­дагог – той, хто веде за руку… Вели ра­ніше, вестимуть й далі. Пи­тання куди вести? До чого? Тут відповідь дає сьогодення. На жаль, все частіше, дбаючи про безпеку дітей, ведуть в укриття…

– Пане Володимире, де нині про­ходите службу?

– Єдине, що можу сказати, це те, що службу проходжу у «га­рячих краях» нашої держави…

– Як відбулося перше бойове хрещення? Що найважче на війні?

– Наш підрозділ стояв на березі річ­ки у ночі, в умовах абсолютного маску­вання. Згідно з наказом, так як у нас не було жодних засобів обміну інфор­мації та нічного спос­тереження, ми мали покластися на власні органи чуття та у разі ви­никнення неперед­ба­чуваних си­туацій вести вогонь на ураження потенційної цілі, підрозділ повинен відразу підтримати шкваль­ним вогнем свого побратима. Посеред ночі так і сталося, спрацю­вали, то­ді до ранку, труся­чись від холоду та пе­ре­ляку, чекали сходу сонця. Як вия­вилося пізніше, це бобер без погод­ження з на­шим команду­ванням виліз з во­ди на протилеж­ний бе­рег, де ми йому додали «швид­кості», самі того не розумі­ю­чи. На війні най­важче че­кати та зберігати тишу, час надзвичай­но дов­го йде…

– Розкажіть про будні на фронті. Як вдається облашту­вати свій побут, і чи є якісь не­зручності?

– Облаштування побуту займає 70 відсотків часу. Усе робимо з під­ручних ма­теріалів, чимось допомага­ють волонтери. Ми робимо все самі: від прання до чи­щення зброї. Справа безкі­нечна. Здається, що все налагодив та довів до розу­му, як подається наказ про переміщен­ня і все треба починати з самого початку…

– Чи часто вдається зателе­фонувати рідним чи дру­зям?

– Намагаюся не зловжи­вати зв’язком, але рідним телефоную щодня. Адже доця піш­ла до школи, а з моєю коханою дружиною Юлею чекаємо поповнення.

– Як з харчуванням? Чи вистачає продовольства?

– Харчування непогане, однак звичайно, моя дружина вдома готує смачніше… Тому нерідко до­шкуляє печія…

– Чи змінилися ЗСУ за час пов­номасштабної агресії росії?

– Змінилася динаміка війни, зро­зумілою стала лінія фронту, на­дій­­шло озброєння, волонтери, рідні надали засобів спостере­ження та зв’язку. Воїн став досвідченішим. ЗСУ стали настільки сильними та злагодженими, що москалики від­чувають це на собі.

– Що мотивує продовжувати боротьбу далі? У чому, на Вашу думку, сила українців?

– Міг надати якусь іронічну відпо­відь, але чергові втрати поб­ратимів вимагають помсти… Бій триває.

– Що найбільше вразило на війні?

– Здивувало те, що не усі тут.

– Коли були вдома у відпуст­ці, відчули чи побачили якісь зміни у громаді, місті, школі?

– Нічого не змінилося. Люди працюють, діти граються у дворі, торгівельні точки ведуть діяльність. Лише збільшилося держав­них прапорів на міському кладовищі…

– І на завершення, чи важко повертатись назад після омрі­яних зустрічей вдома?

– Дуже важко!

– Що побажаєте побрати­мам, а також освітянам з нагоди професійного свята?

– Побратимам бажаю, аби усі живі та здорові повернулися додо­му. Вчителям – аби поважали себе, поважали свою працю, трималися, як один злагоджений колектив. Адже перед ним стоїть велична й вічна місія навчити та виховати майбутнє України. Для досягнення цієї мети бажаю здоров’я міцного, гар­ного фінансового стимулу з боку держави та громад, менше тривож­них перерв в укритті, отримувати задоволення від роботи, сімейних гараздів та Божої опіки. СЛАВА УКРАЇНІ!

– Героям Слава! Дякую за розмову!

Записала Любов ПУЗИЧ.