Щорічно в третю неділю червня відзначають професійне свято ті, хто стоїть на сторожі людського здоров’я. Робота цих людей є однією з найзатребуваніших і найнебезпечніших водночас. Чи не щодня вони вступають у жорстокий двобій з хворобами та смертю. І, борючись за життя сторонньої людини, нерідко кладуть на ваги терезів свої спокій та здоров’я. Та вони не звикли скаржитися на долю, бо колись добровільно дали клятву Гіппократа і самовіддано сповідують головні постулати «допоможи!» та «не нашкодь!» Чим нині живе медична галузь Сокальщини, чи Covid-19 змінив її ритм життя, про впровадження медичної реформи, витоки проблем та шляхи їх вирішення – про це наша розмова із завідувачем поліклінічного відділення Сокальської районної лікарні, депутатом Сокальської міської ради Надією Василівною СИКИНДЮК.
– Ви завжди мріяли стати лікарем і присвятити своє життя медицині?
– Ще з дитинства мріяла, що своє життя присвячу тим, хто щодня потребує підтримки та допомоги – хворим та недужим. Тож коли закінчила школу, без вагань вступила у Львівський державний медичний інститут на спеціальність «педіатрія», який закінчила в 1986 році.
– Як складалась Ваша кар’єра по закінченні вузу?
– Інтернатуру проходила в Червоноградській міській лікарні. З 1989-го працюю дитячим отоларингологом в Сокальській районній лікарні, а останні 12 років суміщаю лікарську практику з посадою завідуючої поліклінічним відділенням. Я, в першу чергу, лікар, і тільки після цього – адміністратор. Хоча доводиться планувати, шукати, коректувати, контролювати, словом, займатися рутинною роботою. Але мені це подобається. Люблю рух, люблю, коли втілюється в життя заплановане, коли бачиш, як змінюються на краще умови перебування пацієнтів та працівників.
– Як за цей час змінилася Сокальська районна лікарня, зокрема, поліклінічне відділення?
– Нині в поліклініці працює 50 вузьких спеціалістів, які мають високий рівень професійної підготовки, володіють методиками лікувально-діагностичного процесу. Ми намагаємося забезпечити сучасний рівень діагностики та лікування, покращити умови перебування пацієнтів. Для цього вже багато зробили: відремонтували приміщення, оновили обладнання. Двічі перекривали дах, один раз по мікропроєкту. Плануємо відкрити малу операційну, що дозволить проводити операцію одного дня.
– Якого принципу дотримуєтесь у своїй щоденній професійній діяльності?
– Робота – це моє життя. Кожен пацієнт для мене як рідний. Тому, незалежно від ситуації, стараюсь допомогти кожному. Адже одними з найважливіших рис, якими повинен володіти лікар, це – гуманність і жертовність.
– Чи легко дається медичній галузі Сокальщини час змін, впроваджених реформою?
– Спочатку було дуже важко. Адже одна з вимог медичної реформи комп’ютеризація закладу. Комп’ютерна техніка необхідна для співпраці з Центром первинної медико-санітарної допомоги і Національною службою здоров’я. Дані про кожного пацієнта вносяться в спеціальну медичну програму, тож ми її встановили на всі комп’ютери, в тому числі й у кабінетах лікарів. Є й позитивна сторона: ми стали господарниками в своєму лікувальному закладі. Самостійно почали оцінювати його потреби. Усвідомлюємо відповідальність за долю медичного закладу, з яким пов’язали своє життя, та долю усіх, хто тут працює.
– Як пандемія коронавірусу змінила Ваше життя і діяльність Сокальської лікарні?
– Коронавірус змінив нас усіх. Вважаю, що люди по-іншому глянули на медиків, відчули значимість цієї професії, бо зрозуміли, що від фаховості та небайдужості лікарів та медсестер, залежить їхнє життя. Сокальська ЦРЛ була визначена як базова для лікування ковідних пацієнтів на теренах Сокальщини, Радехівщини та Червонограда. Ми втратили пацієнтів, бо ні поліклініка, ні відділення Сокальської районної лікарні не працювали як належить, оскільки не мали можливості надавати їм медичну допомоги. Тепер стараємось якомога швидше відновити свою діяльність.
– Як проходить вакцинація населення?
– З часу отримання вакцини зроблено 952 щеплень: 490 осіб вакцинувалися вакциною Covishield, 60 – індійською AstraZeneca, 402 – американською Pfizer (Comirnaty). Пунктом щеплення Сокальської районної лікарні проведено 510 щеплень, з них 450 вакциною Covishield і 60 AstraZeneca. Мобільною бригадою Червоноградської лікарні зроблено 40 щеплень вакциною AstraZeneca, та 420 бригадою Сокальської районної лікарні. 40 осіб уже зробили другу вакцинацію Covishield і отримують пас-порти щеплення. За цей час провакциновано 409 працівників освіти, 286 медичних працівників, 16 осіб з структур державної безпеки, 24 працівники соціальної сфери. З них 18 осіб віком 80 і старше, 133 – 60 і старше. П’ятдесят п’ять вакцинованих мають супутні захворювання.
– Ні для кого не секрет, що охорона здоров’я сьогодні не влаштовує нікого: ні здорових, ні хворих, ні медиків. Що, насамперед, потрібно змінити?
– Треба розширювати спектр медичних послуг. А для цього необхідно придбати сучасне медичне обладнання, яке дозволить виявляти захворювання на ранніх стадіях. Важливо й підняти зарплату медикам, аби вони були зацікавлені працювати над собою, професійно вдосконалюватися.
– Що на вашу думку, значить бути хорошим лікарем?
– Лікар або хороший, або він – не лікар. Це ж покликання. Неможливо зняти халат і перестати бути лікарем.
– Одним із пунктів медреформи є запровадження електронної системи «Поліклініка без черг». Чи справді черг до лікарів більше немає?
– До наших спеціалістів за скеруванням сімейного лікаря звертаються пацієнти з Сокальської та Белзької ОТГ… Раніше на прийом можна було записатися тільки в реєстратурі. А завдяки електронній системі запису достатньо зайти на сторінку поліклініки, зареєструватися. Це дуже зручно. Тепер у реєстратурі є три комп’ютери, стаціонарний телефон, два мобільних різних мобільних операторів, за якими можна звертатися і записатися на прийом до спеціаліста. Але буває по всякому. Нині в деяких спеціалістів є запис на два тижні наперед. А це говорить про те, що він є хорошим фахівцем у своїй галузі.
– Чи в Сокальській лікарні є платні послуги?
– Сьогодення ставить свої вимоги. Ми мусимо заробляти на себе. Платними є проведення медичних оглядів після 18 років. Поступово їх кількість зростатиме.
– Ви – депутат міської ради. Як це відображається на житті лікарні?
– Питання про реформування медичної галузі набуло особливої гостроти та резонансу. Ми працюємо в конкурентному медичному середовищі. Кожна лікарня бореться за свого пацієнта. Йде хронічне недоотримання бюджетних коштів. І без депутатського мандату, без підтримки депутатського корпусу, зрештою без підтримки жителів Сокальщини не було б нічого. Якщо хочеш щось змінити, бери на себе відповідальність і працюй… Адже наша медицина має змінюватись тільки на краще. А цього досягти без підтримки громади та влади неможливо.
– Пані Надіє, як Вам вдається працювати на відповідальній посаді, як депутат, займатися вирішенням наболілих питань виборців, бути люблячою бабусею, і при цьому завжди залишатися спокійною, усміхненою та елегантною жінкою?
– Я – трудоголік. Мені здається, що іноді за роботою, мало уваги приділяю своїм рідним. Вдячна їм за розуміння та підтримку. Вони – мій надійний тил.
– А що головне в роботі лікаря?
– Це професіоналізм, небайдужість до чужого болю. Доброзичливе та уважне ставлення до кожного пацієнта, щире бажання допомогти. Покликання медика: допомагати людям, старатися ніколи не забувати про це і щодня йому слідувати.
– Що побажаєте напередодні професійного свята своїм колегам?
– Насамперед, міцного здоров’я. Covid-19 забрав багатьох наших колег… Світла їм пам’ять. Їхня смерть спонукала нас замислитись над цінністю життя, яке може обірватися вмить. Пережити страх за долю рідних та близьких, яких може забрати страшна недуга.
Хочу сказати велике спасибі кожному медичному працівнику за знання, вміння, терпіння та відданість медицині. Бажаю, щоб на життєвому шляху тепло світило сонце, здоров’я було міцним, як граніт, а чаша достатку – повною благодаті, любові, щастя та Божого благословення.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.