Rara avis – рідкісний птах, так називали стародавні римляни людей, не подібних до інших, тобто особливих, виняткових, видатних. «Біла ворона» – так говорять про них на наших теренах.
Останній Романтик, Дон Кіхот, Сізіф, Лицар Честі – такими іменами обдаровували українського політика Степана Хмару вітчизняні мас-медіа. І в цьому немає еклектики. Адже усіх названих персонажів багатотисячолітньої історії людства об’єднує спільна вдача, одні і ті ж риси, що відбивають головну їхню суть – безкорисливість, добровільну самопожертву, ідеалізм, романтичне презирство до низького, дріб’язкового в ім’я високої ідеї. А ще одержимість і мужність котити камінь своєї правди і нести хрест своєї боротьби, незважаючи на фавору чи опалу, до кінця. Усі названі – це герої з особливою харизмою, Лицарі посвяти. Про одного з таких – політв’язня, учасника Руху опору тоталітарній системі, відомого політика, народного депутата Верховної Ради України кількох скликань Степана Хмару і написала роман-есе RARA AVIS (в підтексті: Степан Хмара – політик і людина) дніпропетровська письменниця, уродженка знаменитої Петриківки, випускниця Дніпропетровського державного університету, членкиня Національної спілки письменників України Леся Степовичка (Булах Олександра Несторівна), який був виданий в Дніпропетровському видавництві «Пороги» в 2000 р. накладом в тисячу примірників, що для цілої України вкрай мало. А вже в
2022 р. минає 22 роки, коли він побачив світ. Як не прикро, але мало хто із жителів Сокальщини читав, бачив, чи хоча б чув про неї. Тож хочеться хоч в короткій статті розповісти про цей твір-есе, в якому йдеться про нашого славного земляка, адже цей роман-есе справді є рідкісним твором такого штибу про непересічних політиків-державників України.
Роман складається з трьох частин, двох передмов, епілогу і післяслова. «Політ з парашутом, або індивідуальний план української національної ідеї» – перша авторська передмова. «Бікфордів шнур української національної ідеї» – друга авторська передмова. В частині першій, що складається із шести глав, розповідається про дитинство, юність, опір системі, табори, Лук’янівське ув’язнення. Друга частина висвітлює діяльність С. Хмари як народного депутата у Верховній Раді Незалежної України і його опозицію поділена на 5 розділів:
«На чатах національної безпеки України»;
«Боротьба за збереження ядерного статусу»;
«Ракова пухлина на тілі України, або Кому стане снаги подолати вітчизняну мафію?»;
«Альтернативні пропозиції С. Хмари щодо розбудови української держави»;
«Активи Степана Хмари».
«Жнива добрих справ» – висновки до другої частини.
Третя частина має назву «Степан Хмара – який він є насправді». Вона поділена на три глави:
- «Ложка дьогтю в горнятку меду або іміджмейкерство «по-українськи».
- «Степан Хмара і сучасники».
- «Риси особистості. Плюси і мінуси».
Епілог: «Про брудну та чисту політику або Хмара в опалі» і замість післямови: «Муки і щастя українського Сізіфа».
Серед 156 використаних джерел особливу увагу привертають витяги з Архіву УКДБ Львівської області, 7, 8, 9-10 випуски «Українського Вісника», праця Д. Чобота «Тяжкий хрест служіння народу», статті П. Романюка «Гримить», Г. Стеців «Степан Хмара – який він насправді», Ю. Мурашова «Феномен Хмари», В. Руденка «Степан Хмара як дзеркало українського радикалізму», а також праці самого Хмари: «За справедливу Україну», «Сьогодні про минуле», «Україна в промінні Христового світла», «Хробачкова політика», «Національна безпека України: проблеми і головні загрози», «Гірка правда під ширмою солодкої брехні», «Хто і як руйнує Україну», «Цвіт калини в кільці удава», «Рубікон» та ін. Багатющий фактаж!
З такої великої кількості першоджерел автору довелось «ліпити» образ свого героя не з м’якої глини, а одразу висікати із великої брили каменю. І це їй вдається. Якої сторони життя Хмари не торкалося б її перо, спираючись на численні факти, документи, життєві колізії, думки і судження багатьох сучасників в неї все ж переважає її власна позиція та оцінка. Це говорить про високий рівень інтелекту, інтуїції, політичної культури автора, її безпомилкове чуття реалій того часу, виважена акцентація на головне, а не другорядне. Вона бачить свого героя і здалека, і зблизька у час фавору і в хвилі упадку життєвої снаги, у всіх життєвих перипетіях, в час його несприйняття і дискредитації.
На мій погляд, найбільш насичена і вартісна друга частина книги. Чого варті перша, друга і третя глави:
«На чатах національної безпеки України»;
«Боротьба за збереження ядерного статусу»,
«Ракова пухлина на тілі України, або Кому стане снаги подолати вітчизняну мафію», які не втратили актуальності і досі.
Привертає увагу і третя частина роману-есею, де Степан Хмара постає таким, яким він є, окреслюється його імідж. Політичний імідж – це образ, який цілеспрямовано формується і покликаний справити емоційно-психологічний вплив на суспільство з метою популяризації. Степан Ількович не переймався своїм іміджем, не дбав про популярність політика. Йому більше йдеться про внутрішній імідж справжнього українського націоналіста, він просто робив свою справу – відстоював справедливість, дбав про інтереси України, бо сам себе цьому посвятив і «гавкав, аби вона не спала».
Для партноменклатури він був «уголовнік», «зек», «головоріз», «екстреміст». Це вони волали: «Хмару – на нари!» Для тих, хто прагнув свободи і незалежності України – страдник, мученик, національний герой, останній романтик, лицар посвяти, символ України. Їхнім гаслом було: «Хмарі – волю! Україні – волю!» Для Заходу Хмара 80-90-х років мав ореол правозахисника, революціонера, руйнівника імперії.
А ось про риси особистості: плюси і мінуси.
Найголовнішою рисою Степана Хмари є його патріотизм, чесність, непідкупність. Про ці якості говорять як про визначальні риси в особистості Хмари. «Феномен його в тому, що він не зрадив, не піддався, не дав себе обдурити, не дав себе заплямувати» (Ю. Мурашов). Радикалізм. Принциповість. Конкретність. Хмара ніколи не ховався за чужі спини, він завжди був на вістрі подій. «Степан Хмара – це політик, який ніколи, нікому не продавався, вперто відстоював інтереси України» (Г. Омельченко). Інтелект. Компетентність. Працьовитість. Талант політичного передбачення. «Нам бракує сьогодні в сесійній залі ВР України С. Хмари. Бракує як людини принципової, яка є еталоном чесності, сумління і відданості національній справі. Це був наче той батіг, що підстьобував нас усіх, коли ми діяли не зовсім в інтересах Української держави» (П. Мовчан). «Хмара – це колосальна працездатність. Хмара сам якнайбільше відповідає принципу, що його висунув: «професійність + патріотизм + порядність + воля» (В. Мельничук). «С. Хмара застосував так звану шокову дипломатію, яка стала єдиним засобом протиставлення політиці уступок і програшів» (Г. Стеців). Харизма. «Ми боролись тоді за самих себе, свою державу, молоді люди готові були йти до кінця. І те, що серед нас був Степан Ількович, це дуже знаменно. Я його вважаю людиною дуже послідовною у своїх вчинках. Він завжди мені видається таким одиноким вовком, яким, власне, є і я сам» (Т. Петриненко, композитор, співак). У новітній історії України С. Хмара, безумовно, належить до обранців, котрим уготовлена чаша випробувань і завдяки яким та історія дивиться на нас їхнім обличчям…» (П. Романюк, поет). Людяність. Чуйність. Небайдужість серця. Також завжди була з ним. Одержимість. Ця риса, як абсолютна відданість українській справі не за примусом, а за велінням серця. Моральність. Безкорисливість. Аскетизм. «С. Хмара витворив зразок українського патріота в сучасній політиці. І це, певно, найбільше його заслуга» (Г. Стеців).
Про безкорисливість Хмари ходять легенди. Ось одна з них. Якось один бізнесовець-лісогосподарник шепнув помічнику депутата І. Грицею: «Розумієш, Степан – дурний. Тут одні люди хотіли йому меблі подарувати, питаються, які вам спальні більше подобаються, німецькі чи італійські, а він помовчав і каже: «Найкраще ліжко – це нари». Загальновідомо і те, що Хмара, будучи нардепом, відмовився від квартири в столиці, а мешкав у готелі; від автомобіля, хоча й має посвідчення водія, а додому до Червонограда зі Львова діставався найчастіше рейсовим автобусом. Він єдиний з усіх депутатів, хто відмовився від депутатських привілеїв, пов’язаних з відпусткою.
Хмара побутово живе за принципом мінімуму потреб, в політиці ж виступає за розбудову багатої справедливої України, де всі повинні мати достойний рівень життя, а так цього не сталося, він вважає, що «аморально прагнути багатства, наживатися, оскільки всі навколо бідують». Така поведінка дає право С. Хмарі сказати про себе так: «Воля Божа вела мене і зваби не зловили у свої тенета».
Мінуси. Кажуть, що продовженням наших чеснот є наші вади. У Хмари вони виявились у прямолінійності, довірливості, гарячковості. Однак слід зауважити, що гарячковість була не його прорахунком, а частиною практикованої ним шокової дипломатії, яка збуджувала уяву, розганяла сонливість оточення, стимулювала думку і кликала до активних дій.
Висока громадська моральність, чистота принципів, вимогливість до себе пов’язані у Степана Ільковича з такою ж вимогливістю до інших, тобто з максималізмом, нетерпимістю до чужих вад, таких як брехливість, розхлябаність, неточність. До того, хто не впорався із поставленим йому завданням може бути різким, надзвичайно різким. Максималізм Хмари не дає йому бути поблажливим до людських вад і зрозуміти, що не кожен здатен на таку самовіддану роботу і самопожертву як він сам. Якось у С. Хмари запитали, якої б подяки ви чекали від України за вашу таку жертовну працю? Він відповів твердо: «Запам’ятайте, Україна нікому і нічого не винна. Це ми зобов’язані працювати для неї до останнього подиху, до скону». За таким принципом живе сам Хмара і хоче, щоб такими були всі.
Чому письменниця із східної України обрала саме Степана Хмару, людину неординарну, тернистої долі? Може авторку захопила одержимість, ідеалізм, добровільна самопожертва, харизматичність, романтичне презирство до дріб’язкового в ім’я високої ідеї? Чи дух Бунтаря, який котить камінь своєї правди і несе хрест боротьби і чину. Про все ви дізнаєтесь у цій книзі.
Книга Лесі Степовички про неординарну і харизматичну постать Степана Хмари унікальна. Вона мала б стати затребуваною книгою у кожному домі українського патріота, підручником патріотизму для учнів і студентів, посібником для краєзнавчих і політичних студій. Заслуги Степана Хмари достойно оцінені Україною. Так, у 2006 році напередодні святкування 15-ої річниці Незалежності України правозахисника, громадського діяча Степана Хмару за визначні особисті заслуги у боротьбі за відродження незалежності української державності, відданість ідеалам свободи і демократії Президент України Віктор Ющенко удостоїв звання Героя України з врученням ордена Держави. Таким чином, наш земляк став перший Героєм України на Сокальщині в роки незалежності.
Але ж де взяти книгу про С. Хмару, коли вона стала вже раритетом у нашому краї? Для честі Сокальщини і району було б добре зібрати кошти і перевидати книгу тиражем принаймні більшим у кілька разів від первинного його накладу. До цієї акції закликаю долучитись відділу освіти, молоді та спорту та відділу культури Сокальської міської ради, Сокальському товариству «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, іншим громадським і партійним осередкам, меценатам, спонсорам, всім доброчинцям, які пошановують історію рідного краю. Нам треба перевидати книгу. Нам треба мати книгу. Нам треба прочитати цю книгу.
- S.
На урочистому засіданні ВР з нагоди 25-річчя прийняття Конституції України Степан Хмара, сивий-сивий як голуб, стояв у залі Верховної Ради із своїм соратником Віктором Шишкіним, одягнуті обоє в майки з написами, в яких йшлося про захист конституційних норм в державі. Їх помітили. «Що то за дєди-мопєди?» – запитав нардеп Арахамія, що сидів у президії. Хіба він щось знає про Хмару, звичайно – ні. А хочеться навздогін відповісти, що не «дєди-мопєди», а народний депутат Верховної Ради перших скликань, Герой України, незламний борець С. Хмара і далі бореться до останнього подиху, до скону за правду, свободу, ідеали України.
Тож хочеться у 85-літній ювілей і в переддень Покрови Пречистої Богородиці побажати міцного козацького здоров’я, гранітної міцності і витривалості, безмежного щастя, людського благополуччя і нових звершень. Хай Пресвята Богородиця оберігає твою найзаповітнішу мрію – бачити Україну вільною і нездоланною. Перемога має бути за нами.
Слава Україні! Слава Збройним силам України! Героям слава!
Володимир ПОЛЯНЧУК,
Почесний голова Сокальського літературно-мистецького об’єднання «Колос».