БОРЕМОСЯ, КОБЗАРЮ, І ПЕРЕМОЖЕМО!
Постать Тараса Шевченка вже давно є національним символом українців. Його поезія супроводжує нас всюди: в революційних подіях на Майданах, на фронті, в повсякденному житті, кожен маленький житель країни знає вірші великого поета.
9 березня, коли Україна гідно вшанувавала День народження генія, рашисти «постаралися відзначити» його сиренами повітряних тривог і вибухами у наших містах… Проте українці, для яких Шевченко є душею нації, незважаючи на небезпеку повторного масового обстрілу, в всіх куточках країни збиралися біля пам’ятників Кобзареві чи у Народних домах аби вклонитися Великому Пророку та віддати шану, а водночас надихнутись енергією його слова.
В час, коли Україна бореться з російськими окупантами, слово Великого Кобзаря звучить, як ніколи потужно, на передовій та в тилу. І крізь століття його рядки дають силу, віру і наснагу до перемоги всьому українському народу. Вкотре переконались у цьому жителі Сокальської громади, які прийшли на мистецьке свято, приурочене 209-річчю від Дня народження Тараса Шевченка. Благословили захід єпископ Сокальсько-Жовківський УГКЦ, Владика Михаїл Колтун та протоієрей, настоятель катедрального собору святих апостолів Петра і Павла, о. Ярослав Кащук.
У цей складний історичний час для нашої країни Тарас Григорович дає нам добру настанову: «Борітеся – поборете!», – зазначив Владика. – Сам Господь Бог закликає нас бути впевненими в житті: «Просіть і буде Вам». Це є священне гасло для нашого християнського життя, яке випливає з нашого буття і природи. І це наше з вами до цього покликання. Щоб це життя увінчати славою, перемогою, але перемогою з допомогою християнських цінностей, щоб святилося царство на землі Боже, щоб Бог був серед нас. І ми до цього царства могли приглядатися, облюбовувати, споглядати його, відчували, що це – наше, і не були чужинцями на своїй землі».
Отець Ярослав Кащук наголосив, що в кожній сім’ї поряд із Біблією має бути Кобзар – свята книга для нашого народу. У Святому Письмі є поради як жити і поступати по Божому в житті, а Шевченко радить як любити Україну, страждати, вірити, навчатися і перемагати, як ставитись до ворогів, як боротися… Протоієрей розповів, якою нелегкою була доля поета. Йому довелося пройти знущання, тюрми, заслання, солдатську муштру, бідність, однак, незважаючи на все це, він зберіг у серці любов до України, жив нею та мріяв про її процвітання… Минули століття… Москалі нині вбивають, знущаються і жорстоко катують цивільне населення та українських воїнів у полоні, стріляють ракетами по наших містах і селах, сіють смерть і руїни… Сьогодні цих жахіть зазнала Золочівщина. Є п’ятеро загиблих… Але українці – нація нескорених, свободолюбивих і вільних людей. Вони, як і Шевченко, вірять у безсмертя своєї душі, безсмертя України…
Депутат Сокальської міської ради Олег Кожушко (фракція ВО «Батьківщина») привітав усіх з днем народження українського пророка. «Цей день є особливим, ми маємо одне другому про це нагадувати», – наголосив він та процитував слова Шевченка: «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава. І воля святая!» та передав Владиці Михаїлу рідкісний збірник «Мала книжка» (або «захалявна») Тараса Шевченка, виданий у видавництві «Наукова думка» (Київ, 1966 р.). (Перебуваючи на засланні, солдат Шевченко змушений був ховати за халявами чобіт від недремного ока царського начальства кожне написане поетичне слово з 1847-1854 рр.). Цю книгу, зачарована Шевченковим словом, Марія Кожушко – вчителька української мови та літератури, котрій вже йде дев’яносто другий рік – берегла, наче найдорожчу сімейну реліквію.
Рядками патріотичних віршів Шевченка звернувся до присутніх Почесний громадянин Сокаля, політв’язень Михайло Куцяба, а заступник Сокальського міського голови Володимир Огінський у вітальному слові зазначив: «Тарас Шевченко – співець історичної слави українців, наш символ незламності. Прагнення до свободи, любов до України, сила духу і працелюбність дали йому можливість вийти з кріпацтва… Як Шевченко боровся до кінця, так і нинішнє покоління готове до перемоги відстоювати нашу країну, її сво-боду на незалежність. Впевнений, що ми вирвемося з оков російської імперії, бо Україна має незламний дух, має любов до України, має своїх Героїв, які сьогодні захищають нашу рідну землю і є прикладом честі та гідності. Україна стане демократичною, незалежною та вільною, як заповідав Тарас Шевченко. Вічна пам’ять нашим Героям! Слава Україні!»
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв України, які загинули, захищаючи рідну землю від рашистів. А далі на сцені звучали вірші Шевченка та линули пісні на його слова…
Розпочав концертну програму зведений хор – народні колективи «Хлібодар» НД
с. Завишень, «Колос» НД с. Свитазів та «Надбужжя» НД м. Сокаль (керівники Богдан Кійко та Роман Козярський). Учасники дійства насолодились віршами у виконанні юних читців та заслухались співом хору «Мелодія» Сокальської ДШМ імені Віктора Матюка (кер. Марія Дубик). Гарячими оплесками глядачі подякували учасникам зразкового хореографічного колективу народного танцю «Веселка» Сокальського НД (керівник Надія Ганіткевич) за танець.
Присутні оглянули виставку книжок «Геній нації», приурочену безсмертному Пророку. На жаль, через повітряну тривогу концерт довелося перервати, продовження його заплановане на 19 березня.
Однак попри все, представники влади та громадськості разом з Владикою Михаїлом Колтуном та отцем Ярославом Кащуком поклали квіти до пам’ятника Кобзареві.
Віримо, що збудуться пророчі слова Шевченка, які є уже два століття на устах кожного українця і кожного воїна, який боронить Українську державу: «…на оновленій землі врага не буде, супостата»…
Українські захисники жертовно боронять Україну від поневолення рашистами, бо переконані, що «Нема на світі України, Немає другого Дніпра».
Любов ПУЗИЧ.
Василь СОРОЧУК (фото).