СЕРЕД ПЕРЕМОЖЦІВ – ГАЛИНА ХОХОНЬ ІЗ ЗАБУЖЖЯ
Тартакову виповнилося 605 літ від першої письмової згадки, яка датується 1415 роком. Тоді, перебуваючи в Белзі, мазовецький князь Земовит IV (1352-1426) надав три села у Сокальському повіті плоцькому воєводі Прандоті (Прендоту) з Желязної і Желехлінки (помер 1465/1466 р.) та його брату Анджею на прізвисько Грот (оригінальний документ на ці землі зберігається у бібліотеці Чарторийських в Кракові).
Дослідники стверджують, що Тартаків був відомий ще з ХІІ ст. Легенди розповідають, що серед тінистого лісу наші давні предки викорчовували дерева під родючі поля, де і селилися. Згодом, ними було побудовано тартаки (лісопильні), для розпилювання та обробки місцевої деревини. Саме від цього слова і пішла назва села – Тартаків.
Благодійний Фонд «Спадщина.UА», який нині опікується Тартаківським палацом, приурочив до цієї дати літературний конкурс імені Марії Урбанської. Його мета – збереження історичної пам’яті та привернення уваги для культурних надбань Сокальщини. Цим конкурсом організатори прагнули вшанувати пам’ять жінки – останньої власниці Тартаківського маєтку – Марії-Ружі-Флорентині Урбанської (1876-1942), яка поставила на перше місце служіння людям. Марія, її мати та бабуся підтримувала на власні кошти школи для дітей, які не могли заплатити за навчання. Підтримуючи коштами освітній центр у Тартакові, своєї власної родини Марія так і не створила, опікувалась племінниками та місцевими дітьми. А палац у Тартакові заповіла дітям Сокальщини. 1940 року радянська влада вислала Марію Урбанську на спецпоселення. Після 5 літ ув’язнень і амністії вона залишилась жити в Йошкар-Олі (столиці Республіки Марій Ел, Поволжя), де померла 2 вересня 1942 року від виснаження та хвороб. Її активна громадська позиція, завзятість до справ шкільництва та благодійництва залишили по собі добру пам’ять та велику повагу серед мешканців Тартакова. А в палаці, що колись їй належав, ще донедавна розташовувалася школа, в якій освіту отримали сотні місцевих дітей. Знищений пожежею через необережність палац повертає до життя Благодійний Фонд «Спадщина.UА».
За умовами конкурсу його учасниками могли бути всі незалежно від віку чи громадянства. До розгляду приймалися написані українською, англійською чи польською мовами, твори в п’яти номінаціях: поезія, есе-рефлексія, оповідання, дослідницька стаття, спогад-інтерв’ю на такі теми: нарис з історії Тартакова або пов’язаних із ним родин; історії мешканців Сокальщини (від давніх часів до наших днів); спогади та розвідки про історичне минуле міст, містечок та сіл Сокальщини: враження від відвідин Тартакова; легенди чи інші оригінальні твори, що стосуються Тартакова. Допускалися лише оригінальні твори, створені учасниками особисто, раніше ніде не опубліковані.
У конкурсі взяли участь 15 авторів з різних куточків України, (а також Німеччини і США), презентувавши 27 оригінальних творів різних жанрів, серед яких найбільше було поезій.
Протягом двох тижнів журі, до якого входили засновниця та керівниця благодійного фонду «Спадщина. UА» Ганна Гаврилів, українська письменниця-прозаїк, лауреатка третьої літературної премії «Коронація слова» (2010) Дара Корній, кандидатка історичних наук, дослідниця Тартаківського палацу Оксана Лобко, дослідниця локальної історії, перекладачка Олена Замойська, вчителька Луцької гімназії №14 ім. В. Сухомлинського, тартаківчанка, волонтерка проєкту відновлення Тартаківського палацу Василина Бойко, опрацювало всі твори, прийняті до розгляду на літературний конкурс імені Марії Урбанської.
Переможцями стали: у номінації «Поезія»: перше місце – вірш «Маріїн день», Катерина Полтавець (м. Суми), друге – вірш «Моя душа», Інна Калина, м. Ганновер (Німеччина); третє – вірш «Що пам’ятають стіни, і що від нас чекають», Галина Хохонь (на знімку), с. Забужжя (Червоноградський район).
У номінації «Проза»: перше місце зайняла дослідницька стаття «Юзеф Вежховський – людина з великої літери», Олена Британ, м. Червоноград, друге – спогад-інтерв’ю «Тартаків – моя патріотична Батьківщина», Леся Родіна, с. Кордишівка (Вінниччина); третє – оповідання «По той бік Цісарського шляху», Володимир Слонопас (публікуємо нижче), м. Пембрук (США). До речі, В. Слонопас уродженець Червонограда, жив у
с. Цеблів, закінчив Белзьку школу. Його оповідання «Шостий з Жовкви» друкував «Голос з-над Бугу».
Любов ПУЗИЧ.
Фото з архіву Галини Хохонь.