«7 ГРОМАД – ОДИН РАЙОН»
Tаку назву мало свято гостинності, яке було приурочене першій річниці створення Червоноградського району, який розпочав свою історію з 17 липня 2020 року. До його складу ввійшли сім територіальних громад, з яких п’ять міських і дві селищні.
18 липня представники громад зібралися в Добротворі на веслувально-спортивній базі. Тут було велелюдно та весело.
– Новостворений район існує всього лише рік, – сказав у вітальному слові голова ЛОДА Максим Козицький, який завітав на свято. – І я переконаний, що одним з найважливіших факторів розвитку Червоноградщини є добрі, працьовиті, щирі люди, які тут живуть. Радий, що сьогодні на святі гостинності ми спільно з сімома громадами відзначаємо першу річницю Червоноградського району. Дякую усім колективам, які презентували свій мистецький потенціал, адже культура – це важливий місток єднання між людьми. Взагалі такий захід – це чудовий приклад взаємодії між громадами. Бажаю усім міцного здоров’я, великих ідей, сили й наснаги втілювати задумане і досягати цілей задля розвитку Львівщини.
Голова Червоноградської РДА Андрій Дяченко підкреслив у своєму виступі: «Сім громад – один район. Тут закладений весь потенціал нашої громади. Але найцінніше – це люди, які творять історію. Рік це не так багато. Ми робимо малі, але впевнені кроки, бо творимо щось нове, однак яке залишиться на віки».
Голова Червоноградської районної ради Андрій Порицький відзначив, що ми всі творимо історію нового району і якою вона буде, залежить він наших спільних дій: «Ще 5 років тому, ніхто не думав про можливість існування Червоноградського району. А сьогодні ми вже відзначаємо його першу річницю. Я дуже радий жити в цей час, коли ми творимо історію нової громади. Сподіваюсь, що наші діти та онуки будуть гордитись тим, що ми зробили».
Привітати громади, старост, мешканців Червоноградщини та гостей свята приїхали й народні депутати – Михайло Бондар, Юрій Камельчук, депутат Львівської обласної ради Микола Іщук, які побажали громадам бути успішними, спроможними, розвиватися й процвітати. А ще подякували українським військовим, які дають нам можливість під мирним небом працювати, вчитися, реалізовувати проєкти й святкувати першу річницю створення Червоноградського району.
Гостинно усіх зустрічали господарі. Від Добротвірської громади вітав голова Добротвірської ОТГ Тарас Келеберда. Він, зокрема, сказав: «Серед багатьох дат, якими рясніє кожна з громад, відзначення свята Гостинності – «Сім громад – один район. «Червоноградщина презентує» є надзвичайною подією, яка всіх єднає. Новостворений Червоноградський район славиться культурними традиціями, щирими працьовитими людьми, які в різні роки будували та розвивали свій рідний край. Впевнений, що кожна громада має унікальну історію, славних синів та дочок, які щоденно й самовіддано працюють на благо рідної землі, які у всі часи своїми здобутками й перемогами прославляли Україну». Й побажав усім святкової теплої атмосфери, щоб було що згадати, про що розповісти і помріяти, запросив ознайомитися з локаціями, які оригінально та цікаво оформили громади.
Територіальні громади презентували свої досягнення і здобутки, зокрема, вироби, продукцію, те, чим славиться кожна громада. Наприклад, Великомостівська громада представила ляльки-мотанки, вироби з бісеру, фігури, вирізьблені з дерева, майстрів народного мистецтва. Прикрасили свято показові виступи каратистів Karate Club GEPARD та ансамблю «Діапазон». Захопили усіх й прикордонники зі службовими собаками Кінологічного навчального центру.
Червоноградська громада представила не лише економічний потенціал (продукцію презентували компанії «Кристинопіль хліб», «Дюна-Веста», «Ladan»), а й історико-культурні традиції та творчі ремесла. Зокрема, відомий майстер Сергій Івашків представив виставку чорнодимленої (так званої «гаварецької») та стилізованої сокальської кераміки, а також запропонував бажаючим взяти участь у майстер-класі з гончарства. Давній обряд «хусткування» показала відвідувачам Віра Олеш, учасники ГО «Ніка» подарували гостям фестивалю творчі номери…
Сокальська громада мала кілька цікавих локацій: інформаційні банери, виставки робіт народних умільців, продуктів бджолярства та інші. Презентував громаду Сокальський міський голова Сергій Касян. З цікавістю присутні могли ознайомитися з виставкою авторських ікон та мініатюр заслуженого діяча мистецтв України св. пам. Анатолія Покотюка, яку представляли співробітники музею «Людина. Земля. Всесвіт». А народні умілиці Марія Бобешко й Ольга Ровецька – роботи з бісеру, різноманіття писанок, які виконані різними техніками. Дизайнерка Віра Чипурко – експозицію вишитого українського одягу різних часів та сокальські орнаменти.
У рамках свята відбувалися й різноманітні спортивні змагання. У турнірі з пляжного волейболу сокальські волейболісти зайняли І місце серед 10 команд. А юнаки 2009-2010 р. н. здобули золоті медалі в футбольному турнірі серед команд територіальних громад району.
Усі бажаючі також могли скуштувати квас та мед бджоляра Андрія Мандрика з Тартакова, м’ясні вироби від ПП «Сокальські ковбаси».
Гарного настрою на святі додали виступи ансамблю скрипалів «Ледіс» Сокальської школи мистецтв ім. Віктора Матюка та військового оркестру кінологічного навчального центру. Їхні кухарі пригощали усіх кашею та випічкою.
Далі відбулася яскрава феєрична мистецька програма за участю творчих колективів семи об’єднаних територіальних громад. Сокальщину представляли народний ансамбль пісні та музики «Заспів» Сокальського народного дому (керівники Богдан Кійко та Роман Козярський), вокалісти Олена Граб та Богдан Федашко.
Сподіваємося, що свято Гостинності стане традиційним для нашого району. Адже як сказав народний депутат Юрій Камельчук, «Червоноградський район дуже гармонійний, об’єднує сім громад, які наче сім кольорів і сім нот. Тож у нас є всі шанси зіграти свою музику і створити шедевр, щоб вся Україна могла нами пишатися».
Любов ПУЗИЧ.
Фото Юрія Рижка.