Головна Історія Про Городиловичі несеться спомин від покоління до покоління

Про Городиловичі несеться спомин від покоління до покоління

неділю, 11 липня, на місці знище­них Городилович зібрались люди, щоб разом з вихідцями цього села згадати про його трагедію та траге­дію інших сплюндрованих населених пунктів сокальського Закерзоння (ук­раїнські землі за лінією Керзона включені до складу Польщі), меш­канців яких було насильно виселено до СРСР в 1946 році.

Хочa доля порозкидала мешканців Городилович по світу, але вони що­року з`їжджаються сюди з усіх куточ­ків України, щоб згадати, вшанувати і розповісти історію нащадкам.
На жаль, з кожним роком їх мен­шає… Час бере своє… Вже й не сподівалася, що приїде провідати рідні з дитинства місця, дев’яносто­літня Анна Процюк, яка з щемом у серці оглядала все довкола. Наче перед її очима промайнули дитячі роки. Пані Анну п’ятнадцятилітньою дівчиною разом з родиною виселили на Тернопільщину. Нема рідної оселі, однак вона залишилася у її пам’яті. За словами п. Анни, вона є однією з найстарших за віком жителів спалених Городилович. Розповіла, що її свекруха вивезла ікону Городилівської Богоро­диці в 1946 році в Тернопільщину. Там жителі Городилович проживали до 1954-ого, а потім повернулися в рідне село, де не застали нічого, лише цвинтар. Тому замешкали хто де міг: у селах Ланкове, Бояничі, Ульві­вок, містах Червонограді, Сокалі, Вінни­ці, а також виїхали до Америки, Німеч­чини, Канади. Повертаючись на Со-кальщину, городилівці, забрали і образ Богородиці, який потрапив до церкви с. Борятин, а потім у 1990 р. о. Ярослав Кащук з парафіянами с. Городиловичі (тепер мешканцями с. Ульвівок) пере­несли ікону до церкви Успення Пресвя­тої Богородиці с. Ульвівок, де вона й знаходиться.

На початку 90-х у с. Городиловичі на місці спаленої церкви побудували кап­личку, а на церковному подвір’ї розміс­тили меморіальний пам’ятник, що складається з 31 хреста, які були вста­новлені до 50-річчя знищення поль­сько-московськими загарбниками 68 українських сіл Сокальщини (Горо­дище, Корків, Маджарки, Печигори, Ліски, Павловичі, Городиловичі, Безеїв, Жнятин, Іваньки, Клюсів, Ворохта, Луцьке, Гора та ін.) та насильно виселено 40,6 тис. мешканців. Від­новлено лише 37 сіл, і приєднаних до Польщі – 20, невідновлених – 11.

Відтоді минуло 75 років. Цю сум­ну дату насильницького виселення українського населення західної Сокальщини й вшанували 11 липня на місці спаленого села Городиловичі.

Святкову Літургію відслужив міс­цевий парох отець Орест Рубель, опісля освятив воду і окропив нею людей, здійснив чин освячення ікони матері Божої Городилівської, яку офірувала родина Товарян­ських. Юрій Товарянський розповів, що його мама, Марія Харко, була уродженкою Городилович, їй було 13 років, коли їхню родину з іншими односельцями виселили зі села у 1946-ому. «Образ Матері Божої Городилівської висів над ліжком бабусі. Вся родина молилася до нього, коли було тяжко на душі, коли випадали різні випробування долі. І я молився, коли перебував на сході в зоні АТО, аби вберегла ме­не від смерті, яка чатувала там на кожному кроці. І вона мене вбе­регла. У знак подяки вирішив по­вер­нути ікону Богородиці назад у Городиловичі, яку замовив із грані­ту. Нехай тепер вона рятуватиме лю­дей, які вірують, у відчаї та без­на­дії», – наголосив Ю. Товарянський.

Потому місцевий парох о. Орест Рубель відправив панахиду за воя­ками УПА, які тут полягли та невин­но убієнними жителями села, ос­вятив пам’ятник вихідцю села, начальнику штабу групи УПА «Пів­день» Василю Процюку (псевдо «Кропива»), пам’ятну таблицю вої­нам УПА, стрільцям УГА і невин­ним жертвам комуністичного й поль­ського терору – уродженцям Горо­дилович. Їх цьогоріч відно­ви­ли завдяки меценатам і благодій­никам. Зокрема, до проведення заходів і встановлення пам’ятної дошки долучилися Микола Дем’я­нович, Сергій Тетенюх, Мирослав Зінов’єв, Ігор Ляховський, Ярослав Кушик, Мико­ла Мельничук, Андрій Хіль, Юрій Товарянський, Петро Гетьман, Пет­ро Шишка, Сокаль­ський осередок ВГО «Товариство українських офі­церів».

Опісля до присутніх звернулися представники влади. Віче вела заступник начальника управління гуманітарної сфери – начальник відділу освіти, культури, релігії та туризму Червоноградської РДА Руслана Антонюк. Зокрема, голова Червоноградської районної ради Андрій Порицький, наголосив, що Сокальщина – мальовничий край, де живуть працьовиті люди, які люблять свою землю та готові за неї віддати своє життя. Він подяку­вав усім, хто приїхав вшанувати пам’ять жителів спалених сіл Со­кальщини, які свято бережуть па­м’ять та розповідають своїм дітям та внукам звідки їхнє коріння, плекають любов до рідної землі.

Перший заступник голови Черво­ноградської РДА Ірина Наливайко, депутат обласної ради Олег Фен­чин, Сокальський міський голова Сергій Касян зазначили, що це міс­це – острівок пам’яті, який нагадує про минуле, про село, яке тут було, про людей, які тут жили, і не дає забути свою сумну історію. Ворог хотів фізично знищити українців, які боролися за свою державу, за незалежну та суверенну Україну. І для досягнення своєї мети не зупи­нявся ні перед чим: виселяв роди­ни з насиджених місць, палив села аби залякати. Проте незважаючи ні на що, наш народ зберіг свої традиції, святині й пам’ять. Про­мовці також проводили паралелі минулого з воєнними діями на схо­ді України, де сьогодні українські військові боронять нашу землю, аби ми працювали, розмовляли рідною мовою, співали українських пісень під мирним небом…

Символічним було й те, що над пам’ятником Василю Процюку майо­рів прапор, який не раз побував у зоні АТО, на якому бойові побратими поставили підписи на згадку.

В урочистостях також взяли участь учасники молодіжного патрі­отичного табору «Лицарі честі», який заснував св. п. Ярослав Олій­ник. На святі були присутні його рідні – дружина Леся, донька Ми­рослава.

С. Касян подякував депутату Червоноградської районної ради, директору ДЛГП «Галсільліс» Ми­колі Дем’яновичу і жителям навко­лишніх сіл, вихідцям із Городи­лович, які пам’ятають історію, і з року в рік приходять на це місце, щоб віддати данину пам’яті всім переселеним і полеглим, а тепер ще й доклали багато зусиль, щоб увіковічнити пам’ять Василя Про­цюка та мешканців Городилович, які загинули за волю і незалежність нашої держави.

Громадський активіст Юрій Това­рянський розповів про страшні події, які відбувалися на цьому міс­ці в 1946-ому: «Сім’я Харків, з якої походить моя мама була замож­ною: мала 3,6 морги поля, стайні під бляхою, худобу. Важко собі уя­вити, що відчував мій дід, коли прийшли з НКВД і наказали їх висе­лити. Дали дві години, аби спакува­ти манатки на воза і поїхати в Со­каль на станцію. Мама згадувала, як її батько, від розпачі та болю, плакав і рубав все, що було нажито багать­ма поколіннями та зроблено його руками. Бабуся спакувала найне­обхідніші речі на віз, при­в’язали корову і поїхали на станцію… Поляки не менше завдавали шко­ди місцевому населенню, зну­щали­ся над ним, жорстоко роз­правля­лися з патріотами-українцями. На хуторі с. Городиловичі вони виріза­ли цілу родину разом з немовлям… Такою є наша історія і ми маємо пам’ятати її та переда­вати нашим дітям», – сказав пан Юрій. Він та­кож наголосив, що на кожне покоління випадає своє ви­пробування та страждання. Не так давно ми знали про війну з книжок і фільмів. Однак вона прийшла й на україн­ську землю, торкнулася чорним крилом багато родин. Рідко хто усвідомлює, як боляче і страш­но, коли ти ховаєш молодих побра­ти­мів, бачиш як війна зруйнувала долі тисячі юнаків, які залишилися інвалідами, збираєш їм гроші на протези… Але розумієш, коли б не вони, то не було б над нами мирно­го неба. Тому важливо дбати про національно-патріотичне вихован­ня молоді та шанувати україн­ські державні символи.

Депутат районної ради Микола Дем’янович та отець Орест Рубель подякували всім, хто допоміг у відновленні пам’ятника та таблиці героям, опорядковував територію напере­додні дня пам’яті та вручили їм грамоти, побажали, щоб ніколи до цього святого місця не зароста­ла стежина. «Не забуваймо, що наші діди та батьки віддавали життя за нас з вами, за незалеж­ність україн­ської держави… Не губімо в серцях пам’ять про тих, хто загинув за волю і незалежність України», – наголосив священник О. Рубель.

Завершилися поминальні заходи спільним виконанням пісні «Украї­но! Молюся за тебе».

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.