Головна Листи АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ ВЖЕ НА ЛЬВІВЩИНІ

АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ ВЖЕ НА ЛЬВІВЩИНІ

Сокальський район – один з найбільших в області, який межує з Республікою Польща і Волинською областю. Через територію району проходить залізнична лінія Львів – Ковель та шосейна магістраль у тому ж напрямку. Враховуючи географічне розміщення Сокальщини та наявність свинопоголів’я у громадських та приватних господарствах (до 40 тис. голів свиней), це створює великий ризик появи на наших теренах африканської чуми свиней. До того ж африканська чума свиней вже зареєстрована на Львівщині.

За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, африканську чуму виявили 26 вересня в приватному господарстві у с. Грозьово Старосамбірського району. І нині в осередку захворювання вживають заходи з локалізації та недопущення поширення збудника цієї страшної недуги, оскільки лікування хворих тварин після встановлення діагнозу на африканську чуму свиней заборонено. Отже, єдиним способом, щоб уберегти поголів’я від даного захворювання є його профілактика в кожному господарстві, яке утримує свиней будьто великий свинокомплекс чи особисте селянське господарство.

До заходів профілактики входить утримання свиней в закритих приміщеннях, не допускається контакт домашніх свиней з іншими тваринами. Обслуговування їх проводити лише у змінному одязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар. Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам. Заборонено купувати свиней різних вікових груп, харчових продуктів із свинини у невстановлених місцях та без супровідних ветеринарних документів, а також кормів рослинного походження для годівлі свиней (без термічної обробки, що гарантує знешкодження вірусу африканської чуми).

Категорично заборонено забивати хворих свиней та переробляти туші захворілих тварин. При виявленні хворих, а тим більше загиблих диких чи свійський свиней, треба негайно повідомляти фахівців державної служби ветеринарної медицини.

Симптомами даного захворювання є висока температура тіла тварин, важке дихання, кашель, втрата апетиту, рвота, синюшність шкіри на вухах та п’ятачку, паралічі, проноси з кров’ю, різка слабість та раптова загибель.

Захворіти можуть дикі та домашні свині всіх порід та будьякого віку в будьяку пору року.

І, наостанок, згідно зі спостереженнями провідних фахівців ветеринарної медицини України, встановлено, що головним шляхом передачі останні півроку в Україні є не дика фауна, а люди. Першопричина швидкого поширення африканської чуми свиней є відсутність дієвого механізму відшкодування майнової шкоди власникам поголів’я, які втратили тварин через цю недугу. Селяни не зацікавлені повідомляти про випадки чи підозру на захворювання, і «в багнети» зустрічають ветеринарів із мовчазної згоди місцевою влади. Працівники ветеринарної служби не можуть самотужки ліквідувати спалах – свині «перекочовують» у підвали, на горища і навіть у житлові приміщення. Головний інструмент профілактики африканської чуми – це вчасне і вигідне для селян відшкодування, яке немислиме без прозорої системи ідентифікації тварин.

Олег КРИШТОФ,
начальник Сокальської районної державної лікарні ветеринарної медицини.