Головна Освіта У Сокальському про­фесійному ліцеї відбулося засі­дання Державної кваліфікацій­ної комісії

У Сокальському про­фесійному ліцеї відбулося засі­дання Державної кваліфікацій­ної комісії

НА ЗДОБУТТЯ РОБІТНИЧОЇ ПРОФЕСІЇ «БАРМЕН»

У ДПТНЗ «Сокальський про­фесійний ліцей» відбулося засі­дання Державної кваліфікацій­ної комісії, на якій проходили атестацію 22 випускники з про­фесії «Кухар, бармен» кваліфі­кація «Бармен IV розряду». На цей захід запросили й членів кулінарної ради, яка була ство­рена з ініціативи ко­лишнього майстра виробничого навчан­ня ліцею, а нині рес­торатора Ярос­лави Григорівни Худик. За сло­вами заступника директора з навчаль­но-виробничої робо­ти Галини Ковальчук, учні мають приготу­вати, відповідно до пере­ліку завдань за­куски, напої та кок­тейлі, розказати тех­нологію їх приготу­вання, показати вмін­ня їх подачі.

Директор ліцею Наталія Кар­ташова додала: «Випускники мають презентувати все, чого тут навчилися, адже професія кухаря, бармена – є творчою і потребує неабияких знань та вмінь; як підібрати правильно смаки, що з чим поєднати. Кра­сиво засервірувати стіл та пода­ти вишукані страви – це теж вищий пілотаж. Адже страва має бути не тільки смачна, але й мати привабливий вигляд. Цього сьогодні вимагають влас­ники кафе і ресторанів, які хо­чуть, щоб їхній заклад був конкурентоспроможним і приваб­лював відвідувачів. Оволодіти цими секретами допомагають наші майстри виробничого нав­чання й викладачі, які також весь час вдосконалюють свою професійну майстерність, нав­чаються на курсах та семінарах аби йти в ногу з часом».

Свої професійні навики пока­зували учні групи №2-2 з профе­сії «Кухар, бармен», керівником, якої є майстер виробничого нав­чання Олександра Семенівна Шутяк.

Випускники в навчальній лабораторії готували закус­ки, коктейлі та напої, які показу­вали атестаційній комісії. Вони намагалися довести, що бути кухарем, барменом – це не тіль­ки покликання, але й творчість. Їхні роботи дивували навіть дос­відчених майстрів виробничого навчання Олександру Шутяк та Надію Цабан, які були поруч з ними, і готові за першої потреби прийти на допомогу.

Пані Олександра розповіла, що нині її підопічні – учні групи №2-2 захищають професію «Бармен» й здають на четвер­тий розряд. На кваліфікаційну атестацію вони готували страви, які може приготувати бармен за барною стійкою: канапе, десер­ти, коктейлі та напої. І хоч через епідемію коронавірусу в світі, частина занять проходила в он­лайн режимі, учні її не підвели, добре підготувалися. Тож ними вона задоволена.

Й справді, дівчата та хлопці дуже старалися аби показати всі свої вміння і навики, зробили все на високому професійному рівні. Кажуть, це було не склад­но, бо для кожного з них кухо­варство – це улюблена справа, з якою вони мріють пов’язати своє життя. Тендітна та жвава Вікторія Карпа ще з дитинства дуже любила готувати, тож піс­ля 11 класу вступила в ДПТНЗ «Сокальський професійний лі­цей» аби стати добрим кухарем та барменом. Проходила прак­тику в кав’ярні «Center-Point» і рада, що їй запропонували там залишитися на роботу. У неї виходить смачна кава та кок­тейлі. Юлію Назар надихнула вчитись на кухаря хресна мама, яка працює за цією професією. Дівчина мріє, що вдосконалюва­тиме свою професійну майстер­ність і працюватиме в елітному кафе чи ресторані. Вікторія Хільчук з села Острів уже має запрошення працювати кухарем у Польщі. А енергійному Микиті Крілю з Червонограда до душі професія бармена, він переко­наний, що ця спеціальність – чоловіча. Дівчат-барменів є ду­же мало. Він вдячний майстрам виробничого навчання та викла­дачам ліцею, бо багато чого в них навчився. Розуміє, щоб бути добрим фахівцем, повинен весь час працювати над собою і вдосконалюватися. Старається готувати смачні коктейлі, врахо­вуючи смаки відвідувачів кафе-бару «Імперія» в Червонограді, де йому запропонували роботу. Він спортсмен, веде здоровий спосіб життя, тож є прихиль­ником безалкогольних напоїв.

Студенти розповідали, як змі­нився їхній навчальний заклад за два роки. Зокрема, відкрився Навчально-практичний центр «Харчових технологій». Сьогод­ні для учнів є навчальні лабора­торії, які оснащені оргтехнікою, новим сучасним кухонним об­ладнанням, проводять багато майстер-класів. Адже в кожного ресторатора свої вимоги до при­готування страв, напоїв, випічки та обслуговування відвідувачів. Це підтвердила власниця ка­в’ярні «Center-Point» Олеся Шмігель, яка вважає, що най­важливішими критеріями є охайність, відповідальність та чесність, бо у кожного закладу є своя специфіка. І людина, не залежно від віку, яка хоче працювати, навчиться і буде працю­вати. З Сокальським професій­ним ліцеєм співпрацює давно, говорить, що тут навчають ква­ліфікованих робітників, які зна­ють і вміють виконувати різні роботи і відповідально став­ляться до неї.

Пані Олеся співпрацює з ліце­єм не тільки у підборі персона­лу, але й закупляє смачну до­машню випічку: сирники, яблучні пляцки, різні тістечка, а також булочки різних видів. Все дуже смачне, і подобається відвідува­чам кав’ярні. Вона сподівається, що й надалі вони успішно спів­працюватимуть й розширюва­тимуть асортимент випічки.

До складу кваліфікаційної атестаційної комісії увійшли: директор ліцею Наталія Карташова, заступник директора з навчально-виробничої роботи Галина Ковальчук, викладач спецдисциплін Людмила Гри­цай, старший майстер Ірина Маціюк. Також участь в дегустації страв та напоїв взяли чле­ни кулінарної ради – отець Ярослав Валюх, підприємець Олеся Шмігель. На жаль, інші ресторатори з об’єктивних при­чин не прийшли. Головним кри­терієм залишається догодити гостям, а чимало учнів після цього іспиту можуть отримати роботу.

Випускників представляла майстер виробничого навчання Олександра Шутяк. Майбутні бармени показали хороші прак­тичні вміння і навички з приготу­вання їжі та напоїв, презентували приготовлені ними різнома­нітні страви та напої, продемонстрували креативну та вишука­ну подачу своїх кулінарних шедеврів. Від одних тільки назв так і хочеться ними посмакува­ти: сир смажений у фритюрі з конфітюром, печінковий паштет з карамелізованими яблуками та цибулевим варенням, сирні корзинки з пастою з авокадо та фетою, полуниця в шоколаді, фрукти з морозивом в шоколад­них тарілках та напоями – гаря­чий цитрус, коблер «Райдуга», кава «Ванільне небо», коктейль «Новорічна феєрія», бельгій­ський гарячий шоколад та ін. Їх дегустували та оцінювали члени комісії державної кваліфікацій­ної атестації, після чого вони зробили висновок, щодо при­своєння кваліфікаційного розря­ду бармен ІV розряду.

За підсумками державної кваліфікаційної атестації всі учні отримали хороші оцінки. Четве­ро з них принесли уже запро­шення на роботу, що є свідченням того, що спеціалісти, яких плекають у ДПТНЗ «Сокаль­ський професійний ліцей» є затребувані на ринку праці.

Бажаємо випускникам у са­мостійному житті стати хороши­ми фахівцями своєї справи та не забувати, що перші знання та практичні навички з професії «Кухар, бармен» вони отримали у цьому закладі.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.