25 жовтня відбулися місцеві вибори. Жителі Сокальщини вибирали голів об’єднаних територіальних громад, а також обласних, районних та місцевих депутатів. Чимало громадян з самого ранку заспішили на виборчі дільниці, які відкрилися о 8.00 годині, аби виконати свій громадянський обов’язок, незважаючи на те, що ми перебуваємо в умовах пандемії коронавірусної інфекції, яка вкотре нагадала про себе. Зокрема, на covid-19 захворів весь керівний склад дільничної виборчої комісії №461251. Як стало відомо, перед ранковою нарадою виборчої комісії голова, заступник та ще двоє членів надіслали повідомлення про те, що захворіли і не можуть прийти на засідання і стати до роботи. Відтак виборчій комісії о 7.15 год. перед відкриттям дільниці, довелося вибрати з-поміж свого складу, а це 14 осіб, в. о. головуючого і секретаря, проте виборча дільниця відкрилася вчасно, і виборці змогли зробити свій вибір. Після обіду ця дільниця відзначилася вдруге: спостерігачi ОПОРИ зафіксували як виборець голосував на підвіконні, бо не хотів чекати у черзі.
Усі виборчі дільниці в Сокалі працювали у штатному режимі, голосування проходило з дотриманням карантинних обмежень. Згідно з правилами при вході проводили обов’язковий температурний скринінг та впускали людей лише у масках. Всередині, члени комісії також були у масках та рукавицях, пильнували за порядком та дивилися, щоб кожен міг спокійно проголосувати, аби дотримувалися соціальної дистанції. Була виділена спеціальна кабінка, де могли проголосувати люди з підвищеною температурою, однак таких не було.
У виборчих перегонах брали участь 16 політичних партій, а за місце голови Сокальського ОТГ змагалися п’ять кандидатів. Тож хто не визначився вдома, затримувалися в коридорі біля списків партій та кандидатів, читаючи про них. Виборці перебували по декілька хвилин в кабінках, бо одразу не могли зорієнтуватися в чотирьох бюлетенях. Дехто просто не розібрався в нових правилах голосування, де шукати кандидатів в депутати або як правильно писати цифри в клітинках, й просив членів комісії пояснити.
Голова виборчої дільниці №461246 Олена Сидор, яка має чималий досвід роботи, адже була і членом комісії, і секретарем на попередніх виборах, зазначила, що 18 членів комісії, які є представниками різних політичних партій та різні за віком, працюють злагоджено. Кожен відповідає за певну ділянку роботи. Наприклад, Орест Кузьма контролює аби виборці кидали бюлетені у скриньки. Щоб було зручно рахувати, тут кожен бюлетень кидали в окрему скриньку. Троє членів комісії із виборчою урною відвідали 38 виборців, які голосували на дому, серед них найстаршою була Ольга Олександрівна Солсун, 1922 р. н. На дільниці налічується 2148 виборців, з яких проголосувало 626, що складає майже 27 відсотків.
Пані Олена наголосила, що дільниця забезпечена всім необхідним, а з метою безпеки членів комісії та виборців, кожні дві години вони проводили дезінфекцію столів, кожні чотири – мили підлоги.
На вході до дільниці можна було побачити у білих футболках з написом «5 питань від Президента» волонтера, який пропонував відповісти виборцям на запитання. Однак більшість людей проходила повз. Волонтер розповів, що сокальці підходять, цікавляться, дехто дає відповіді на запитання, а хто просто каже, що не підтримує президента Зеленського, тому заповнювати анкету не буде.
Близько 13.00 години побувала на виборчій дільниці №461252, яка знаходилася в Народному домі. Тут також панувала робоча обстановка, виборці заходили у масках, їм вимірювали температуру. Як поінформував голова виборчої комісії Ігор Ходань, на 13.00 годину на дільниці проголосувало 211 осіб. Він констатував, що явка виборців є низькою, порушень поки що немає… Незважаючи на те, що багато членів комісії практично змінилися в останній день, працюють злагоджено і відповідально, хоч багато, хто бере участь вперше. Вони уважно ставляться до кожного виборця.
У першій половині дня на цих дільницях не було зафіксовано порушень та провокацій. За цим уважно пильнували спостерігачі та правоохоронці.
На виборчій дільниці №461247, яка знаходилася в ЗЗСО Сокальський ліцей №1 ім. Олега Романіва, максимально вдалося забезпечити безпеку та прозорість виборчого процесу. Голова виборчої комісії Інна Король розповіла, що підібралася дуже гарна команда, яка є свідома того, що вибори проводяться у непростий час. Вони готові допомогти жителям Сокаля виконати свій громадянський обов’язок, не дивлячись на те, що у кожного є ризик захворіти, тому що навантаження на одну людину через такий потік виборців дуже високий. Вони хочуть аби ці вибори відбулися, адже це можливість кожного з нас змінити долю громади, міста, країни. Троє членів комісії – Ірина Приймак, Віталій Мельничук, Василь Штикало – з виборчою скринькою їздили до тих, хто подав заяви, що хочуть проголосувати вдома. Таких на дільниці було 16 осіб. З метою безпеки член комісії, який безпосередньо спілкувався з цими виборцями, працював у захисному костюмі.
За словами п. Інни, до обіду своє волевиявлення зробили понад 10 відсотків виборців. У першій половині дня голосували більше люди поважного віку. Досвідчені члени комісії заспокоювали, що молодь, зазвичай, йде голосувати після обіду. Порушень не було зафіксовано.
Ірина Король звернула увагу на брак освітлення в кабінках. Оскільки на бюлетенях доволі дрібний шрифт та ще й недостатньо світла, це стало проблемою, особливо для людей старшого віку, які мають поганий зір, що утруднює процес голосування. Добре було б, щоб влада до наступних виборів, усунула цей недолік.
Виборці говорили, що прийшли на дільниці, щоб обрати в ОТГ гідних людей, яким довіряють та поважають. Кажуть, щоб відбувався поступ вперед, потрібно обирати нові обличчя, дати шанс молодим, вибирати патріотів та професіоналів, які дбали б про громаду та людей, сприяли б розвитку підприємництва та створення нових робочих місць, щоб їхні діти та внуки працювали на благо рідного населеного пункту та України. Однак явка була невисокою, своє волевиявлення зробили майже сорок один відсоток виборців. Мабуть, перед багатьма людьми постав вибір – власне здоров’я чи доля майбутньої ОТГ. Вони обрали перше…
Вінстон Черчилль говорив: «Погану владу обирають хороші люди, які не ходять на вибори». Тож чи варто потім нарікати на владу та шукати винних у всіх негараздах, коли хтось проігнорував свій громадянський обов’язок, сидівши на дивані. Ми часом забуваємо про те, що кожен з нас є теж відповідальним за долю міста, села, країни, бо його голос – це цеглинка в фундамент новоствореної ОТГ.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.