Головна Політика «НАРОДИЛАСЯ» ВЕЛИКОМОСТІВСЬКА ОТГ

«НАРОДИЛАСЯ» ВЕЛИКОМОСТІВСЬКА ОТГ

29 жовтня відбулися вибори до Великомостівської об’єднаної територіальної громади. Великомостівчани та жителі Реклинецької, Двірцівської, Бутинської сільських рад, що увійдуть до неї, обирали голову та депутатів. Це була неординарна подія для Сокальщини, оскільки такі вибори відбувалися вперше на наших теренах, вони не могли залишитися повз нашої уваги і ми поцікавились як голосують виборці цих населених пунктів.

НЕВЖЕ ЗАВАДИЛА ПОГОДА?

Виборча дільниця №461307, яка знаходилася у Реклинці розпочала свою роботу, як і всі інші, рівно о 8 годині. Шістнадцять членів виборчої комісії, після виконання Славня, з «Отче нашем» приступили до роботи. На дільниці були належно обладнані виборні кабінки та встановлені скриньки для голосування, як і на всіх інших.

Однак через негоду, а цього дня весь час падав дощ, селяни не спішили виконати свій конституційний обов’язок. Тож заходили лише поодинокі виборці. Як повідомила її голова – Олександра Пенська, загалом у списки голосування було включено 1235 виборців. На час нашого відвідування дільниці, а це була 12 година, тут проголосувало лише 150, з них 18 вдома. Ці вибори стали першими у житті вісімнадцятирічного Володимира Мельника. Найстаршим виборцем є Катерина Ключка з 1925 року. О. Пенська каже, що ці вибори чимось нагадують попередні до місцевих рад. Через що складнощів особливих не виникає, позаяк частина членів комісії вже має певний досвід роботи з минулих виборів, та й бюлетенів усього лише два. У бюлетені на посаду голови ОТГ включено 4 кандидати, а депутатами обирали кандидатів серед великої кількості претендентів. Член дільничної комісії Ольга Кроп додала, що ці вибори для них дуже значимі. Добре, щоб селяни обрали депутатами представників реклинецької громади, які б відстоювали інтереси їхнього села. Враз нагодився житель села Степан Ратинчук, який після голосування розповів, що схвалює об’єднання територіальних громад. Вважає, що тепер громада сама зможе розпоряджатися своїми коштами і дбати про розвиток населених пунктів, які входять до неї. Може тоді хоч дорогу до Великих Мостів відремонтують, бо важко туди дістатися: вся у ямах і вибоїнах. Спостерігачі, які були присутні на дільниці, як і працівники поліції, не зафіксували порушень, єдине констатували, що виборці не є активними. Висловили сподівання, що після Служби Божої у церкві, вони всетаки прийдуть і проголосують.

Зате у Великих Мостах на виборчій дільниці №461305, яка знаходилась у вестибюлі Великомостівської школи, було велелюдно. Голова виборчої дільниці Надія Кущ повідомила, що незважаючи на дощ, вже о восьмій годині були перші виборці. На 13.00 год. проголосувало 21 відсоток виборців, яких тут у списку 2324. Йшли голосувати сім’ями.

Трохи активнішими були виборці у селі Двірці. Серед них голосувала й член виборчої комісії Віра Кузьма. Жінка вважає ці вибори історичними для Великомостівської ОТГ, і зазначає, що голосувала за майбутнє своїх внуків, дітей і взагалі, щоб не було війни, а мир і спокій: «Надіюся на розуміння і підтримку людей, хочу, щоб покращився добробут односельчан, щоб більше коштів йшло на розвиток регіону. Ближче буде нам їхати, щоб щось добитися».

Очікує позитивних змін від цих виборів і двірцівчанка Маріанна Дмитришин. Адже об’єднана територіальна громада сприятиме розвитку місцевої інфраструктури. Сподівається, що у громади буде більший поступ вперед, більше можливостей для культурного розвитку. Уже вдруге очолює виборчу комісію Мирослава Мармаш. Порівнюючи теперішні вибори з попередніми президентськими, наголошує, що вони дещо складніші, проте цікавіші тим, що багато жителів села виявили бажання йти у депутати. Вони хочуть працювати на благо громади… З другого боку є складними, бо відбуваються вперше, ОТГ – це крок у невідоме. Ми переживаємо, щоб у Великомостівській ОТГ були депутати від села, які б представляли наші інтереси та до яких ми зможемо звертатись з наболілими питаннями. Голова ДВК повідомила, що на час нашого перебування проголосувало 230 виборців, з 1033 осіб, які внесені у список. 42 людей старшого віку, які хочуть виконати свій конституційний обов’язок, але не спроможні пересуватися або прийти за станом здоров’я, написали заяви, щоб проголосувати на дому. Їм надали таку можливість. Вона зазначила, що вибори проходять спокійно, що і підтвердив спостерігач від ВО «Свобода» Анатолій Космина.

КОМІСІЇ ПРАЦЮВАЛИ ЗЛАГОДЖЕНО І СПОКІЙНО

Виборча комісія №461301 села Волиця, яка знаходилася у Народному домі, у складі 15 осіб працювала доволі злагоджено. Її голова•Ірина Білецька розповіла, що на 14.45 год. проголосувало лише 107 осіб, а у списку є 429 виборців. До слова, вдома голосували 11 осіб. Вперше прийшли голосувати після досягнення повноліття Віолетта Ростовська і Владислав Малишевський. Найстаршим виборцем є Катерина Демид з 1931 року, яка мала можливість проголосувати вдома. На дільниці спостерігали аж 17 спостерігачів від різних політичних сил, громадських організацій та ЗМІ. Вони уважно стежили за порядком та не дозволяли проголосувати без паспорта.

Нашу увагу привернув 87річний Михайло Степанович Яцишин, який емоційно переконував членів комісії видати йому бюлетень, щоб проголосувати. Як з’ясувалося літній чоловік прийшов з посвідченням учасника війни та запрошенням на вибори. Він дуже розхвилювався, коли дізнався, що без паспорта, який засвідчує особу, не зможе проголосувати. Тож просив піти йому на зустріч та дозволити, бо ледь прийшов у негоду у Народний дім. Голова комісії пані Ірина провела засідання дільничної виборчої комісії, яка дозволила йому виконати конституційний обов’язок.

Мали змогу проголосувати й мешканці КЗ ЛОР

«Великомостівський геріатричний пансіонат», де, як запевнила голова виборчої дільниці №461302 Ганна Бусько, виборчий процес відбувався з дотриманням виборчого законодавства. Є 130 виборців, проголосувало 82, у нас на дільниці старенькі, яким потрібна допомога. Члени комісії ходили по палатах до тих, хто не може пересуватися. Таких у нас понад 40.
Тим часом на виборчу дільницю №461306, яка була в актовому залі Народного дому, приходили виборці. На час нашого перебування члени комісії з однією переносною скринькою повернулися від виборців, які голосували за місцем проживання – це переважно люди похилого віку і хворі, які практично не виходять з дому. Член комісії Галина Бакум стверджувала, що вони побували у 28 виборців. Наталія Балко вже вдруге очолює виборчу комісію, вважає, що у 2010 році було значно важче. Тоді було 7 бюлетенів, а тепер лише два. Вона розповіла, що за добрим звичаєм, зранку виборчу дільницю освятив священик отець Володимир Юськів. Для зручності виборців між членами комісії розподілили обов’язки. Це допомагає швидко і оперативно знаходити виборців у списку та видавати їм бюлетені. Із 2301 виборця до виборчих скриньок вкинули бюлетені зі своїми голосами 734 осіб, десь 30 відсотків. «Люди старшого покоління зранку були активнішими, а після обіду побільшало молоді. І це радує, бо значить вони не байдужі що буде з громадою в майбутньому. І це добре», – так коментує не дуже високу активність співгромадян на виборах голови й депутатського корпусу. Великомостівської об’єднаної територіальної громади пані Наталія. Процедура голосування організована зручно для виборців і працівників дільниці.

Після обіду великомостівчани пішли на виборчі дільниці. Мою увагу привернули поважні мешканці міста Євген Практика і Ярослав Бутинець, які роздумували вголос як зміниться їхнє життя після об’єднання. Обидва кажуть, що сподіваються на покращення, читали, що тепер усі податки залишатимуться на місцях, тож у міста та навколишніх сіл будуть кошти на дороги, освітлення вулиць, розвиток соціальної сфери… Але шлях до цього встелений тернами… Відтепер їм знову доведеться звикати до змін. Поділився своїми думками й громадський активіст Степан Більо, який впевнений, що великомостівській громаді та місту потрібно змінюватись. І ці зміни вже чекають на Великі Мости, які стануть центром ОТГ. Він вважає, що потрібно давати перевагу молодим, у яких є нове бачення та ширший світогляд. Але чи готові люди до них, покажуть вибори.

Великомостівська міська територіальна виборча комісія працювала у напрузі. Її члени об’їжджали виборчі дільниці, цікавились як проходить голосування. Голова Великомостівської територіальної виборчої комісії Іванна Гупало констатувала, що на 16 годину волевиявлення висловили 3513 громадян, а це 33,7% від 10399 виборців ОТГ. На цей час лише двоє спостерігачів – від ВО «Свободи» та «Руху нових сил» звернулися до них зі скаргами, що у місті висіла політична агітація та інші незначні порушення. Ще звернувся один чоловік, який хотів проголосувати за військовим квитком, однак згідно з чинним законодавством це можна зробити лише по паспорту. Це йому пояснили і він пішов.

Невдовзі з’ясувалося, що під час виборів були допущені певні помилки, що призвели до порушень: бюлетені були видрукувані без належних вимог і дільничні виборчі комісії отримали виборчі бюлетені для голосування за міського голову без зазначення у відповідному місці виду виборів та дати їх проведення. Однак їх продовжували видавати виборцям для голосування. Також були невірно складені протоколи на голосування за голову ОТГ. Їх довелось переробляти декілька разів та інше. Це підтвердили члени Великомостівської виборчої комісії Ірина Більо та Наталія Затхей.

О 20.00 год. дільниці завершили свою роботу. За попередніми підрахунками проголосувало 51,2 відсотка виборців. Більша активність людей була у Великих Мостах, де проголосувало майже 60 відсотків, у сільських вона становила до 40.
За попередніми даними, явка на виборах у Великомостівській громаді склала 50%. Найбільше голосів отримав чинний голова Великих Мостів Ярослав Ройко (61,8%), який йшов самовисуванцем. Кандидат від «Свободи» Роман Кісілевич отримав 22,1% голосів, Михайло Лукач з «Батьківщини» – 11,8%, а кандидатка від Радикальної партії Ляшка Галина Березовська – 5,3%.

До складу Великомостівської об’єднаної територіальної ради увійшло 26 депутатів з дев’яти партій. Шість депутатів від «Свобода», по три депутати від «Народного Руху», «Батьківщини», «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» та «Укропу» і по два депутати від «Самопомочі», «Народного фронту», Конгресу Українських Націоналістів та «Громадянської позиції».

Вибори у Великомостівській ОТГ вже стали історією. Старовине місто над Ратою розпочинає свою нову сторінку.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.