«Голос з-над Бугу» в минулому номері повідомляв про перші пленарні засідання ХХVIІ сесії VІІ скликання Сокальської районної ради.
27 березня перед розглядом порядку денного головуючий Микола Пасько зробив декілька оголошень. Зокрема, привітав волейбольний клуб «Сокіл-Сокаль», який став срібним призером чемпіонату України серед команд другої ліги. Також повідомив, що надійшло офіційне підтвердження перемоги Сокальського району у третій групі міжнародних конкурсів по проекту «Україна-Польща-Білорусія». Завдяки реалізації цього проекту вдасться закупити медичне обладнання для лікарні на суму 279 тисяч євро, в тому числі передбачена закупівля реанімаційного автомобіля.
Після затвердження порядку денного, депутати приступили до розгляду питань.
Зі звітом про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку району та делегованих повноважень у 2017 році районної державної адміністрації виступив голова РДА Роман Токай. Він наголосив, що Сокаль за підсумками роботи у 2017 р. зайняв п’яте місце в області.
Олег Кожушко нагадав, що на святкування 500ліття церкви св. Миколая освоєно майже 100 тис. грн. Депутат поцікавився: яка подальша доля цього об’єкта, адже щоб зберегти храм потрібно ще чимало зробити. Р. Токай повідомив, що по цьому питанню більш детально доповість Мирослава Баралус під час затвердження звітів по програмах.
Олег Солодяк:
– Під час звіту не почув жодного слова по реалізації проекту на матеріальній базі шахти «Візейська». Є проблема з обслуговування населення в Центрі надання адмінпослуг. А ще на території Сокаля є приміщення колишньої санепідемстанції. Нині там майже руїна. Наскільки відомо, будівля тепер на балансі об’єднаного центру, який знаходиться у Червонограді. Потрібно ініціювати, щоб ми не втратили будівлю в цілому.
Р. Токай:
– Спільно з депутатами приймалося рішення щодо збереження об’єктів нерухомості, які можуть бути залучені в майбутньому для експлуатації. Робота в цьому напрямку ведеться, ми контролюємо ситуацію. У 2018 р. під час ліквідації шахти приміщення будуть відділені і передані у комунальну власність Сілецької сільської ради. Що стосується ЦНАПу, є певні напрацювання, хочемо вилучити одиницю, а то й дві з іншого структурного підрозділу, щоб підсилити роботу в центрі. На сьогодні відбувається навчання кадрів та пошук заміни. Також, наскільки відомо, спілка учасників АТО виявила бажання створити свій Центр реабілітації і просить допомогти з приміщенням. На своїх зборах під час обговорення вирішили, що їм підійде приміщення санепідемстанції.
Михайло Веклин:
– У нашому районі є приміщення обласного бюро судовомедичної експертизи (морг). Проблема в тому, що у ньому немає холодильників, в яких би зберігалось тіло померлого. А оскільки вже скоро температура повітря значно підвищиться (питання зберігання загостриться), то його треба вирішувати якомога швидше.
Роман Токай зізнався, що про цю проблему не знав. А відповісти на питання зможе головний лікар району під час доповіді про свою роботу.
Роман Шевчук звернувся до голови РДА щодо відновлення маршруту Сокаль – Бишів, й по ремонту дороги Сокаль – Стоянів (Переспа).
Р. Токай: – Є три категорії надходжень: державний, обласний бюджет і перевиконання митних платежів. У 2017 р. за перевиконання митних платежів було виділено 51 млн. грн. на територію Сокальського району. Це потужний ресурс, який дійсно надає кошти для ремонту доріг. Ми чекаємо тепер транш від митних платежів на дорогу Сокаль – Стоянів. Вона є пріоритетною на території району після державної Р15 (Сілець – Великі Мости). Щодо рейсу, то ним займається обласна адміністрація, ми ж можемо подати клопотання.
По завершенню запитань до голови РДА виступив заступник голови районної ради Василь Бойко. Він повідомив, що на 2017 рік пріоритетними були три надважливі питання: ремонт доріг, пошук стратегічного інвестора та завершення ремонту Пристанської школи. На жаль, вдалось здійснити лише останнє. На 2018 р. пріоритетними залишаються перші два питання, а також наголосив, що на цей рік заплановано завершення будівництва дитсадка в с. Сілець. Звіт голови РДА сесія затвердила.
Депутати підтримали рішення «Про прийняття з комунальної власності територіальної громади Сокальської міської ради в спільну комунальну власність територіальних громад Сокальського району земельної ділянки» (для розташування Центру байдаркового туризму) та поправкою прийняли ділянку з території Опільської сільської ради. Свої думки висловлювали Микола Поліщук, Ігор Хом’як, Роман Монастирський, Володимир Пограничний.
Інформацію щодо результатів діяльності Червоноградської місцевої прокуратури впродовж 2017 року надав Ярослав Гарасимчук, керівник Червоноградської місцевої прокуратури.
Наступні два питання стосувалися медицини. Зі звітом про роботу та виконання умов контракту виступив головний лікар КЗ СРРЛО Роман Швед. Він нагадав депутатам, що на посаду призначений у 2013 р., після двох років роботи контракт продовжили. «Моїм завданням, в першу чергу, було покращити роботу медичного обслуговування в сільській місцевості та в Сокалі; збільшити кількість амбулаторій; покращити роботу ФАПів». Головний лікар проаналізував діяльність у порівнянні з 2015, 2016 та 2017 роками. Окреслив перспективи розвитку охорони здоров’я на Сокальщині: перереєструвати заклад у комунальне некомерційне підприємство; реформування первинної медичної допомоги; відкриття амбулаторії загальної практики сімейної медицини в Сокалі та Белзі; навчання медперсоналу; електронна реєстрація мешканців; відкрити діагностичне відділення в приймальному покої; комп’ютеризувати стаціонарні відділення лікарні та об’єднати їх в мережу; відкрити та збудувати нові амбулаторії (Волиця, Волсвин, Стенятин); участь та перемоги в мікропроектах; придбання медичної апаратури; забезпечення закладів охорони здоров’я сімейними лікарями закладів охорони; продовження реалізації програми «Доступні ліки» та ін.
Відтак перейшли до запитань.
Богдан Красько: «Останнім часом я в лікарні трохи буваю і бачу зміни, які відбулися, як до мене добре ставилися. Є такі ситуації, коли терміново необхідна допомога і затрачений час на дорогу дуже важливий. Чи правда, що нашу лікарню хочуть до Червонограда перенести?»
Р. Швед: – Оптимізація буде проводитись, бо лікарня має бути економічно ефективною. Але лікарня буде в Сокалі.
Віктор Притулко: – Ми були у лікарні і після цього робили свій власний аналіз. Що стосується реформ, то за нашим аналізом Сокальський район зараз десь в другій половині списку. Чи маєте стратегію впровадження реформ? Частково побачив, але реформа – це досить ширша річ.
– Стратегія розпочалась з того року, коли був призначений на посаду. Реформа поукраїнськи – дуже важкий удар по наших пацієнтах. Ми ж стараємось зробити все, щоб пом’якшити той удар. Що ж до реформи, то з 1 квітня готові приймати декларації від кожного пацієнта до сімейного лікаря.
Р. Шевчук: – У вашому звіті видно, що зменшилась кількість відвідування хворими закладів охорони здоров’я. За рахунок чого це: люди менше хворіють чи, можливо, бракує досвідчених лікарів і хворі лікуються за межами району? Також, ми щоразу спостерігаємо великі черги під кабінетами. З чим це пов’язано?
– З кожним роком простежується зменшення звернень хворих в наші заклади охорони здоров’я. Але ж ми з вами розуміємо, що за останні роки велика кількість жителів району виїхала за кордон. Щодо черг, то, мабуть, бракує лікарів. Але якщо відкриємо систему «Поліклініка без черг», то це питання частково знімемо.
Щодо судмедекспертизи, то доповідач повідомив, що проблема є вже давно. Приміщення було передане в оренду. Однак орендарі навіть не здійснюють ремонтні роботи. Районна лікарня перекрила дах, а на наступний рік планується ремонт всередині приміщення і придбати холодильник.
Олег Кожушко нагадав присутнім епізод півторарічної давності, коли прийшов лист з інформацією, що госпітальний округ буде в Червонограді. Тоді Р. Швед ініціював спільну нараду, на якій усі учасники рішуче вирішили рятувати район.
Депутат Ігор Макачка попросив надати слово представнику від трудового колективу Марії Кріль. Заступник головного лікаря ЦРЛ виступила з проханням врахувати думку колективу при вирішенні питання про продовження контракту та зачитала звернення медичних працівників до депутатів та голови Сокальської районної ради.
Ігор Хом’як висловив подивування, що після завершення контракту обов’язковим є оголошення нового конкурсу. Адже на це затрачається чимало часу. «Йде реформа, будуть створені округи й тоді вже депутати обиратимуть головного лікаря», – наголосив депутат.
До слова попросився учасник АТО Семен Костін. Він поцікавився чи не здійснюється тиск на рівні влади. За його словами ходили чутки, що голова районної ради займається узурпацією. У відповідь на це Микола Пасько попросив по усіх викладених питаннях звернутися у правоохоронні органи і підтвердити або спростувати їх.
Депутат Львівської обласної ради Сергій Касян розповів про нараду голови обласної держадміністрації з районними очільниками по питаннях забезпечення осіб, які постраждали під час Революції Гідності. Під час наради двічі від районів виступали з проблемою медичного забезпечення цих осіб. В свою чергу депутат від Сокальщини повідомив, що вже три роки як у нас діє відповідна програма. Також повідомив, що після наради до нього звернулись двоє лікарів з області і попросили цю програму. «Я не кажу, що всі проблеми АТОшників зняті, однак ця програма багато допомагає».
Наступним оцінку медичної галузі району дав народний депутат України Олег Мусій.
– Я, як лікар за освітою, працюю в Комітеті з питань охорони здоров’я, не можу не відреагувати на те «щастя», яке, як щойно почув, відбулося з медициною в Сокальському районі. Мабуть, після повернення до ВР в мене буде пропозиція запропонувати керівника Сокальської ЦРЛ на посаду міністра охорони здоров’я, бо він зробив тут «щастя». Це, звісно ж, сумний жарт. Невже в нас наступило з охороною здоров’я щастя в районі? Думаю, що це далеко від правди. Перебуваючи в Луцьку, Рівному, Львові чи Червонограді зустрічаю десятки людей з Сокальського району, які там лікуються. А все тому, що найдорожча медицина виявляється в Сокальському районі… Щодо реформи медицини, то, на превеликий жаль, до сьогодні на Сокальщині не виконаний Закон України про оптимізацію закладів охорони здоров’я, де первинна ланка повинна бути відділена від вторинної».
Районний обранець Ігор Макачка виступив з обуренням, оскільки «задіта честь багатьох медпрацівників району. Нас звинуватили в корупції. Сьогодні прибиральниця, санітарка і лікар мають однакову зарплату. Що ви, як народний депутат, робите для того, щоб ми мали гідну зарплату?»
На завершення питань по медичній сфері виступив головний лікар ЦРЛ Роман Швед:
– З уст народного депутата прозвучали серйозні звинувачення на адрeсу сокальської медицини. Десь би хотів почути підтримку народного депутата від Сокальщини, а таке враження, що наш депутат відстоює інтереси Червоноградa більше, а за Сокаль забув. Що ж до реформ, то лікувальний заклад сьогодні має розвиватися динамічно. А щоб давати оцінку, потрібно хоча б прийти, поспілкуватися, а тоді вже висловлювати свою думку. Але я дякую за вашу жорстку критику, тому що вона дає мені наснаги більше працювати і зробити все для того, щоб покращити медицину на Сокальщині.
Таким чином, після тривалого обговорення депутати, врахувавши поправки Олега Іванчини (продовження контракту терміном на три роки), звіт затвердили, а роботу визнали задовільною.
Жваву дискусію викликало й питання «Про звільнення генерального директора комунального підприємства «Телерадіокомпанія «Сокаль». Депутати заслухали керівника Олександра Новацького, котрий нагадав, що у минулому році двічі звітував перед депутатами про діяльність ТРК і запропонував відразу перейти до запитань. Відтак, депутат Ігор Хом’як поцікавився, які відбулися зміни в фінансовому стані підприємства за останні два роки. На що гендиректор ТРК повідомив, що «у 2016 році прибутків було на суму 232 тис. грн., а у 2017 р. пішли з певними проблемами. Поперше, з січня не прийняли програму. Був прийнятий кошторис районної ради, в якому передбачалось майже 50 тис. грн. на висвітлення діяльності районної ради. Договір підписували дуже довго, підписали аж у травні. Програма ж приймалася на початку квітня та, на жаль, в неї була вставлена така річ, яка називалася «Реалізація заходу щодо висвітлення діяльності районної ради, місцевого самоврядування, виконавчої гілки влади і поширення суспільно-важливої інформації через угоду». Угоду запропонував апарат районної ради, ми довго переписувалися. Протягом цього року накопичували мінусову фінансову звітність. На початку грудня передали в районну раду попередній медіаплан, щоби райрада зробила замовлення на той ефірний час, який б вони захотіли. Але пропозиція не знайшла підтримки. В кінцевому підсумку 26 грудня передали в районну раду заявку-розподіл на кошти, підрахували і в акті виконаних робіт виписали ту кількість часу, яку використали для висвітлення діяльності і систему інформування про діяльність районної ради, місцевого самоврядування. На жаль, ні 29, ні 30 грудня нас не було профінансовано. Таким чином, отримали фінансові збитки в сумі 140 тис. грн. Якби ж фінансування було належним чином, думаю ми закінчили б рік з прибутком.
Роман Шевчук поцікавився з яких мотивів проводився ремонт приміщення, не маючи на це фахових рекомендацій, та про конфлікт інтересів.
– Так склалося, що ми довідались про складну ситуацію. Було скликано трудовий колектив і рішення приймали на місці. Проводили обстеження (є відповідний звіт). Що ж стосується питання конфлікту інтересів, то я пішов на співпрацю з НАЗК після того як змучився переписуватися з районною радою. Апарат райради категорично запевняв, що в мене є єдиний вихід – ст. 34 «перевід на іншу роботу або звільнення». Але це не правда. Я був на зустрічі в департаменті із запобігання корупції. Як виявилось, деякі документи які передавав районній раді – НАЗК навіть не бачили. Вони дуже були подивовані таким станом справ. Найприємніший є варіант той, що частину повноважень по дружині передам головному редактору як безпосередньому керівнику. Звертаюсь до районної ради з проханням призначити людину, яка буде здійснювати зовнішній контроль, – сказав О. Новацький.
Віктор Притулко:
– Ми нашою фракцією побували у вас в колективі і висловили ряд зауважень. Хочу наголосити, що будемо вимагати їх виконання. Теоретично якщо вам продовжать контракт, розкажіть про перспективи, що робитимите з підприємством.
О. Новацький:
– По-перше, необхідно перейти до ділових відносин з районною радою. Друге – це питання розвитку підприємства. Нам потрібно створити належні умови праці. Третє – однозначно буде ліквідовано конфлікт інтересів.
Роман Монастирський пригадав, що попереднім скликанням районні депутати виділяли кошти на виготовлення ПКД. «Тобто воно мало би бути? Я ознайомився з угодою, запропонованою вам. Чи ви бачили її раніше, чи вона просто була запропонована?»
О. Новацький: «На початку травня мені її прислали супровідним листом. Але договір містив ті самі положення, які стосувалися її фінансування. В мене на балансі є проектнокошторисна документація датована 2007 р.»
Ігор Хом’як звернувся до голови райради, як до попереднього керівника підприємства, «якби вам не дали 260 тис. грн. для функціонування підприємства, ви б в січні пішли з тої роботи чи ще в грудні?»
Микола Пасько повідомив, що на усі питання відповість у своєму виступі.
По питанню конфлікту інтересів в районній раді призначена особа, яка відповідає за цю сферу діяльності – це заступник голови районної ради. Василь Бойко повідомив, що переписка з цього питання ведеться з серпня 2017 року. «Неодноразово НАЗК скеровувала листи до районної ради, в яких чітко вказувалось про те, що конфлікт інтересів існує. Відповідно до останнього листа повідомляється, що вжитих заходів недостатньо для врегулювання конфлікту інтересів».
Після запитань депутати перейшли до виступів.
Так, Ігор Хом’як нагадав, що ще минулого року з цієї ж самої трибуни звертався до керівництва району: «Хлопці, ви ж знаєте як вийти із цього конфлікту. Керівник пише листа, в якому доводить до відома апарат ради, що в його підпорядкуванні працює дружина і все».
Микола Поліщук:
– Де б не був, завжди казав, що Сокальщина має дві перлини, якими може пишатися – це музей Покотюка та радіо «Сокаль». Вдячний трудовому колективу радіо за їхню працю в цих нелегких умовах. Впевнений в тому, що конфлікт інтересів можна було б не допустити, якби голова ради чи його заступник написали розпорядження про преміювання дружини директора ТРК і проблем не було б.
Роман Монастирський висловив обурення запропонованою угодою:
– Я дочитався та жахнувся. Виявляється, що допуск до ефіру у нас в районі має лише голова районної ради. Тільки за його згодою за цей ефір буде заплачено.
Після завершення виступів усіх депутатів відповів на поставлені раніше запитання і пояснив свою позицію голова Сокальської районної ради Микола Пасько.
– Будучи керівником ТРК «Сокаль», звертався і просив виконати Закон України про висвітлення діяльності органів влади і місцевого самоврядування і в статуті підприємства це записано. Це робиться шляхом укладання угоди – найбільш прозорий та зрозумілий механізм. Відповідно до нього будьхто може побачити за що і коли саме були заплачені кошти. Ідентична програма є по фінансуванню часопису «Голос знад Бугу», вони були розіслані одночасно. Перше, що зробив гендиректор – запропонував ціну вищу за ту, якою продавалась реклама. Коли ми проаналізували ці ціни, то повідомили, що платити по вищій ціні за комерційну рекламу не будемо. Підприємство визнало це і зменшило вартість. Почалась інша дискусія. Зауважу, що кінцевий документ по угоді звучить не так, як звучав, ми врахували пропозиції керівництва підприємства. Крім того, звернулись до Національної спілки журналістів України, до юристів та фахівців. Була відповідна перевірка по факту конфлікту. Нею вказано, що керівником порушено журналістську етику та висловлені рекомендації щодо підписання цієї угоди. Закон не ми писали, але нам його виконувати. Щодо ремонтних робіт, то вони здійснювалися без ПКД.
Завершив виступ головуючий словами: «Хочу щоб ми знайшли компроміс. В мене пропозиція наступна, оскільки керівник підприємства публічно пообіцяв, що виправить ситуацію, пристати на пропозицію депутатів і продовжити контракт на один рік».
Оскільки звучали заяви щодо цензури, до виступу попросився народний депутат Олег Мусій:
– Як народний депутат хочу запевнити, що маю абсолютно рівний доступ до усіх засобів масової інформації району. Ніколи не було жодного цензурування. Не бачу великого конфлікту, який намагаються тут роздути. Є закон і відповідати потрібно по закону.
У підсумку, враховуючи поправку Р. Монастирського, було проголосовано за продовження контракту з О. Новацьким на один рік.
Присутній на сесії ще один народний депутат Михайло Бондар, після прийнятого рішення, звернувся до депутатів із словами подяки за підтримку гендиректора ТРК та до Олександра Новацького:
– З цієї трибуни було озвучено, що не доходять листи до районної ради і всі подання. Хочу запропонувати, щоб копію кожного листа надсилав мені. Щоб цей рік не повторив 2017 р., тому з першого ж дня запропонуй листами всі пропозиції, які потрібно, затверди плани. Хочу подякувати тобі за ту позицію, яку тримав під час Майдану, під час об’єктивного висвітлення всіх подій в районі. Згідний, що без фінансування нічого не вдасться. Якщо ж з перших днів контракту будуть вставлятися палки в колеса з будьякої сторони районного керівництва, надсилай звернення мені – старатимусь допомогти.
На цьому завершилось пленарне засідання сесії Сокальської районної ради. Вчора сесія продовжила роботу.
Юлія СОРОЧУК.
Фото автора.