Головна Політика У Великих Мостах сказали «ні» львівському сміттю, а Червоноград його прийматиме

У Великих Мостах сказали «ні» львівському сміттю, а Червоноград його прийматиме

27 квітня у Великих Мостах відбулась позачергова сесія міської ради, на якій розглянули питання «Про заборону розміщення твердих побутових відходів, що утворюються у Львові».
Меморандум про співпрацю Львова з полігонами ТПВ області не підписали міські голови 6 з 19 міст.  Зокрема, від підписання документа утримались міські голови Стрия, РавиРуської, Старого Самбора, Белза, Самбора та Бродів.
Проте проблема приймання ТПВ не оминула й Сокальський район. Власне небайдужі містяни разом із своїми обранцями зібралися у Народному домі Великих Мостів на позачергову сесію міської ради для того, щоб обговорити важливе питання про заборону приймати львівське сміття на місцевий полігон.
Напередодні половина депутатів Великомостівської міської ради забили на сполох, коли дізналися із ЗМІ про підписаний міським головою Великих Мостів Ярославом Ройком Меморандуму про взаємодію щодо приймання ТПВ з м. Львова. 24 квітня вони скерували до міського голови звернення про скликання позачергової сесії та підготували відповідний проект рішення, який в той же день був оприлюднений на сайті міської ради.

Незважаючи на те, що сесія була призначена на 27 квітня, місцеві обранці того ж дня прийшли поспілкуватися з міським головою, поставити запитання та висловити свої обурення. 13 із 26  депутатів міської ради вимагали прийняти рішення про заборону розміщення твердих побутових відходів, що утворюються у Львові на полігоні  Великомостівської міської ради, зобов’язати міського голову відкликати підпис під Меморандумом, заборонити укладати договори про приймання ТПВ з інших населених пунктів без дозволу сесії міської ради, розірвати існуючі договори, провести громадські слухання з цього питання 30 квітня.

Як зазначив один із ініціаторів позачергової сесії депутат Роман Кісілевич, причиною таких рішучих дій стало те, що міський голова без відома громади та депутатського корпусу приймає такі важливі для міста рішення. До сьогоднішнього дня не було нічого відомо про такий намір міського голови. Все пильно приховувалося від громади. Але дане питання набуло у Великих Мостах широкого суспільного резонансу та викликає спротив у мешканців міста. Тому будемо запрошувати мешканців на сесію і думаю тиск громади дозволить назбирати достатню кількість голосів.

Справді, 27 квітня на засіданні позачергової сесії Великомостівської міської ради було чимало активних громадян, які вперто захищали місто від львівського сміття.
Згідно з підписаним Меморандумом, львівське сміття планувалось завозити на «стихійне» сміттєзвалище, яке знаходиться поблизу села Стремінь.

Тож на позачергову сесію прибули представники Реклинецької сільської ради на чолі із сільським головою Наталією Білань.
«Проблема з вивезенням та утилізацією сміття – це проблема, яка є нагальною для кожної територіальної громади, і в нас в селі є проблеми зі сміттям. Правда не такі масштабні, як у Львові. Але  нас дуже сильно обурив той факт, коли нещодавно на територію сільської ради незаконно, без жодного на це дозволу, вивантажили три сміттєвози львівського сміття. Нам довелось своїми силами прибирати його. Прокуратура й поліція винних не знайшли. Зауважу, що цей полігон не підходить для складування такої кількості сміття, як це прописано в Меморандумі. Діти хворіють, в селі сморід. Вітер роздуває сміття по всій окрузі.  Я закликаю депутатів міської ради не приймати сміття зі Львова», – наголосила у своєму виступі Реклинецький сільський голова.
Підтримати Великомостівську громаду приїхав депутат Львівської обласної ради Михайло Нискогуз, який під час виступу зауважив, що міський голова не мав права без громадських слухань і обговорень, не порадившись з думкою громади, одноосібно підписати цей «сміттєвий» Меморандум.
«Надзвичайно важливо зберегти в межах норми екологічну ситуацію в нашому регіоні, а вже після цього допомагати Львову. Ті об’єми, які пропонуються є неприйнятними для такого сміттєзвалища як у Великих Мостах. Варто зазначити, що десять тонн сміття, які пропонується Меморандумом приймати зі Львова на Великомостівське сміттєзвалище кожного дня, громада міста та навколишніх сіл назбирує за тиждень», – зазначив М. Нискогуз.

«Ми не можемо приймати ТПВ зі Львова, оскільки у Великих Мостах немає санкціонованого полігону. Власне на всіх зустрічах і нарадах я намагаюся донести до керівництва області про необхідність спорудження такого полігону. Усі підписанти Меморандуму подали свої зауваження та пропозиції. Наша міська рада власне запропонувала виділити десять мільйонів гривень для початкових робіт по спорудженню полігону ТПВ у Великих Мостах. Нам обіцяють ці кошти виділити. Власне, облаштувавши належним чином наш місцевий полігон, ми зможемо тоді і допомогти Львову», – підкреслив міський голова Ярослав Ройко.

Дискусія була досить гарячою і кожна сторона намагалася донести свою думку.

Присутні на сесії великомостівчани висунули перед міським головою і депутатським корпусом однуєдину вимогу – заборонити приймати львівське сміття на полігоні у Великих Мостах.

Тому  аргументи міського голови Ярослава Ройка та представника Львівської міської ради, який також був присутній на сесії, не переконали депутатів і вони залишились непохитними у прийнятті рішення, прислухавшись до громади міста, проголосували проти надання дозволу на вивезення львівського сміття на територію Великомостівського сміттєзвалища. За це проголосували сімнадцять депутатів, шестеро – утримались.

На знімках: під час позачергової сесії Великомостівської  міської ради.

25 квітня на сесії Червоноградської міської ради депутати своїм рішенням затвердили, поставлений напередодні підпис міського голови Андрія Залівського під Меморандумом про співпрацю між Львівською ОДА, Львівською обласною радою, Львівською міською радою та органами місцевого самоврядування, на території яких розташовані полігони/звалища захоронення твердих побутових відходів, щодо поводження з ТПВ, які утворюються у м. Львові.
Відповідно до рішення Червоноградської міської ради укладається угода між Львівською та Червоноградською міськими  радами, за якою  Червоноград зобов’язується приймати 10 тонн львівського сміття щоденно протягом двох років.

Водночас між двома радами укладається угода про надходження бюджетних трансферів зi Львова для розвитку інфраструктури міста Червонограда.

Як зазначив А. Залівський, тариф на прийняття львівського сміття для Червонограда є найвищим і становить 1410 грн. за одну тонну, у той час, як інші міста отримають 500 грн. А за кошти обласного бюджету на сміттєву машину для Червонограда передбачено 1800 тис. грн.

Обласна влада подякувала червоноградцям за їхню допомогу Львову і все ж таки виділила кошти на придбання сміттєвої машини. «Всі входять в Асоціацію міст і всі мають певні зобов’язання, тому, якщо поступила пропозиція – давайте її підтримаємо. Бо якщо немає друзів та союзників, то надзвичайно важко самотужки вирішувати проблеми. Давайте пригадаємо зиму, нам двічі, фактично, відключали котельню, і коли є біда – залишаєшся сам на сам – ніхто не допоможе», – наголосив міський голова.

Крім цього Андрій Залівський повідомив депутатів про те, що додаткові кошти зі Львова уже надійшли у бюджет міста, спочатку 340 тис. грн., потім – 600 тисяч гривень і ще очікується 381 тисячa гривень.

21 депутат присутній в залі, проголосував за підписання такої угоди. Нейтральну позицію в цьому питанні зайняла фракція ВО «Свобода», депутати якої утрималися під час голосування.
Проте мешканців Червонограда тривожить той факт, що окрім забруднення атмосфери та підтоплення територій, які спричиняються роботою шахт, додасться ще й львівське сміття.

Тому, рятуючи складне фінансове становище міського бюджету, можна спричинитися до становища, коли Червоноград стане зоною екологічного лиха.
Підготував Тарас СТАРОДУБ.