Головна Право Пожежу краще попередити

Пожежу краще попередити

Пожежі в екосистемах завдають значних матеріальних збитків для держави, та незворотніх для екології. В наслідок горіння сухої трави, торфу, в повітря потрапляє велика кількість небезпечних речовин, які забруднюють навколишнє середовище та призводять до природних катаклізмів.

Так, впродовж 2017 року на території Львівщини виникло 1226 пожеж, на яких виявлено 17 загиблих осіб та 37 травмовано, з них 1 дитина. Підрозділами ДСНС на пожежах врятовано 52 осіб. Основна кількість 544 пожеж в природних екосистемах загальною площею понад 146 га. Для їх ліквідації залучалось понад 580 працівників ДСНС та 187 одиниць техніки, в результаті чого витрачено понад 30 тис. л пального.

З метою забезпечення протидії пожежам у природних екосистемах (лісові масиви, лісопаркові зони, торфовища, сільськогосподарські угіддя) та забезпечення постійного моніторингу за станом пожежної безпеки, уточненням планів дій стосовно протипожежного захисту природних екосистем, а також проведення роботи з їх запобігання шляхом безумовного виконання правил пожежної безпеки.

У державі склалась вкрай складна ситуація з попередженням пожеж, травмуванням та загибеллю на них людей на об’єктах житлового сектору. В свою чергу працівники Сокальського РС ГУ ДСНС України проводять відпрацювання населених пунктів найбільш уражених пожежами, здійснюють відповідно агітаційнороз’яснювальну роботу, бесіди з людьми по запобіганню пожеж на об’єктах житлового сектору та в екосистемах.

Незважаючи на заходи, що вживаються, з метою посилення пожежної безпеки, стан протипожежного захисту об‘єктів та населених пунктів залишається на низькому рівні.
Сокальським районним сектором ГУ ДСНС України у Львівській області проведено аналіз пожеж в екосистемах з початку 2017 року. На території району виникло 20 пожеж в житловому секторі та 15 – в екосистемах, за аналогічний період 2016ого відповідно 25 і 10. Проведеним аналізом встановлено, що найбільш уражені пожежами села Сілець, Межиріччя, Жужеляни, Корчів, Добрячин, Бендюга.

Протягом поточного року на території Сокальського району виникло 35 пожеж проти 33 за аналогічний період 2016 р. За поточний період цього року внаслідок пожеж загинуло дві особи. Прямі збитки від пожеж складають 430 тисяч гривень, побічні 1,2 мільйона гривень. Підрозділами Сокальського РС ГУ ДСНС України врятовано матеріальних цінностей на суму 657 тисяч гривень. Пожежами знищено та пошкоджено 15 будівель. Всі ці випадки сталися в житловому секторі.

Пожежі виникали з таких причин: коротке замикання електромережі (4 пожежі – збиток прямий 360 тис. грн., побічний•523 тис. грн.); порушення правил монтажу та експлуатації печей (4 пожежі – збиток 30 тис. грн., побічний – 164 тис. грн.); необережне поводження з вогнем (27 пожеж – збиток прямий 40 тис. грн., побічний – 590 тис. грн.).
Прикро, що необережне поводження з вогнем призводить до загибелі людей. Так, 18 січня о 23.51 год. надійшло повідомлення про пожежу в м. Сокаль по вул. Б. Хмельницького, 32 в дерев’яному одноповерховому триквартирному житловому будинку, критому бляхою в квартирі №2, власник Ольга Ковальова, 1935 р. н. Вогнем знищено речі домашнього вжитку в кімнаті на площі 30 м2. На місці пожежі виявлено дві загиблі особи, а саме: Ольга Аврамівна Ковальова, 1935 р. н. та Лариса Олександрівна Нечай, 1944 р. н. Ймовірна їх причина порушення правил пожежної безпеки при експлуатації пічного опалення власником О. А. Ковальовою.

В порівнянні з 2016 роком в населених пунктах Сокальського району на пожежах загинула одна особа.

Жертвами вогню стають, як правило, престарілі одинокі люди та пенсіонери, яким мало уваги приділяється з боку органів соціального захисту, житловокомунальних служб та місцевої влади. З настанням осінньозимового сезону спостерігається збільшення кількості пожеж, особливо у житловому секторі.
Щодоби негативна тенденція зі збільшення кількості загиблих на пожежах продовжується. Найбільша їх кількість (80%) виникла у житловому секторі, де заходи пожежної безпеки забезпечується громадянами – власниками будинків і квартир. Основними причинами виникнення пожеж із року в рік залишаються куріння у ліжку в нетверезому стані, необережне поводження з вогнем, порушення правил експлуатації електрообладнання та пічного опалення. Всі ці випадки сталися в житловому секторі.

Ефективність роботи міських та сільських рад, щодо запобігання травматизму та загибелі людей на пожежах знаходиться на низькому рівні. Ними порушуються вимоги глави 10 ст. 39 п. 1 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 року №5403VI, в якій сказано, що органи місцевого самоврядування зобов’язані за місцем проживання організувати навчання населення правилам пожежної безпеки в побуті.

У зв’язку з цим міським та сільським головам необхідно приділити належну увагу щодо забезпечення надійного протипожежного захисту населених пунктів. Oсобливу увагу звернути на організацію навчання населення за місцем проживання.

Кожного року з настанням весняно-літнього періоду стан протипожежного захисту ускладнюється. Збільшується кількість пожеж від спалювання сухої трави та необережного поводження з вогнем.

Працівниками лікувально-профілактичних установ та закладів соціального захисту населення ця робота повинна здійснюватися з особами похилого віку, інвалідами та такими, що зловживають спиртними напоями, а також більше використовувати засоби масової інформації.

Олег ТИМЧАК, начальник Сокальського РС ГУ ДСНС України у Львівській обл., підполковник служби цивільного захисту.