Головна Право ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ

ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ

У відповідності до Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» Сокальським відділом Червоноградської місцевої прокуратури впродовж 2018 року вжито ряд заходів, спрямованих на зміцнення законності у Сокальському районі, у тому числі шляхом виявлення, документування корупційних правопорушень, вжиття відповідних заходів для запобігання корупції, здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, підтримання публічного обвинувачення, представництва інтересів держави у судових органах,тощо.

Вказане питання було предметом обговорення на 2 координаційних нарадах, проведених керівництвом місцевої прокуратури на території Сокальського району у 2018 році.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції», органами прокуратури віднесено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.
Зокрема, за процесуального керівництва прокурорів Сокальського відділу місцевої прокуратури завершено досудове розслідування та скеровано до суду 2 обвинувальних акти у сфері корупційних кримінальних правопорушень.

Упродовж 2018 року Сокальським відділом місцевої прокуратури забезпечено участь у розгляді 12 протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, складених та скерованих до суду відносно 10 осіб.

За результатами розгляду таких протоколів усіх осіб визнано винними та призначено адміністративне стягнення у виді штрафу.

Загальна сума накладених штрафів склала понад 13 тис. грн.

В порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», місцевою прокуратурою внесено 2 подання про проведення службових розслідувань з метою встановлення причин і умов, що сприяли невиконанню вимог Закону, усунення порушень Закону та інших норм антикорупційного законодавства, які розглянуто.
Варто зауважити, що адміністративні корупційні правопорушення вчинялись здебільшого депутатами місцевих рад.

Найбільш поширеними порушеннями є несвоєчасне подання на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції депутатами місцевих рад, щорічних декларацій, а також неподання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у терміни, визначені законом; порушення вимог закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Вказані адмінправопорушення, передбачені чч. 1, 2 ст. 1726, 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи актуальність та важливість даного питання, з метою зміцнення законності та запобігання вчинення кримінальних правопорушень та правопорушень пов’язаних з корупцією, необхідно наголосити, що з 1 січня 2019 року розпочався черговий етап подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Статтею 49 цього Закону зобов’язано орган, в якому працює суб’єкт декларування, перевіряти факт подання декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки їх неподання чи несвоєчасного подання у визначеному ним порядку.
Неподання чи несвоєчасне подання декларацій тягне за собою дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Окрім цього, на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції наявна законодавча база та роз’яснення агентства з питань подання та заповнення декларацій.
Підсумовуючи викладене, варто зазначити, що завдяки прийняттю антикорупційного закону, проведення організаційних заходів за участю правоохоронних та інших державних органів, присвяченим питанням протидії корупції, активна робота правоохоронних органів в цій сфері сприяє викоріненню та запобіганню корупційним правопорушенням, підвищенню авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування. Одним з основних пріоритетів діяльності місцевої прокуратури в поточному році надалі залишається боротьба з адміністративно та кримінально карними корупційними проявами, профілактика правопорушень зазначеної категорії.

Ярослав ГАРАСИМЧУК, перший заступник керівника Червоноградської місцевої прокуратури.