Червоноградською місцевою прокуратурою у межах повноважень, визначених статтею 1311 Конституції України, упродовж 2017 року вживались організаційнопрактичні заходи щодо покращення прокурорськослідчої діяльності, реального усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення відшкодування завданої шкоди.
Вжиті правоохоронними органами району у зазначений вище період заходи певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню ефективності захисту прав і свобод громадян та інтересів держави на території району.
Зокрема, впродовж 2017 року до Сокальського відділу Червоноградського відділення поліції ГУ НП у Львівській області надійшло понад 6,2 тисяч звернень громадян про порушення їх конституційних прав. При цьому, з вказаної кількості звернень, близько 940 містили підстави для початку кримінального провадження, більш ніж 5,2 тисяч розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Упродовж 2017 року прокурори Сокальського відділу місцевої прокуратури здійснювали процесуальне керівництво у понад тисячі кримінальних провадженнях, розпочатих у поточному році, частина з яких надійшла за підслідністю з інших органів внутрішніх справ, а загалом у понад двох тисячах.
За цей період закінчено 1260 кримінальних проваджень або близько 63% від числа розслідуваних, з яких у 1100 прийнято рішення про закриття.
Загалом, Сокальським відділом місцевої прокуратури скеровано до суду для розгляду по суті 160 кримінальних проваджень.
За ефективного підтримання публічного обвинувачення прокурорами місцевої прокуратури, з числа скерованих до суду проваджень, 86 судом заслухано з постановленням обвинувального вироку. Завдяки принциповій позиції прокурорів, 31 особу засуджено до реальної міри покарання (14 – до покарання у виді позбавлення волі реально, 3 – до обмеження волі, 1 – до арешту, 13 – до громадських робіт), до 16 – застосовано покарання у виді штрафу, а також у 48 провадженнях прийнято рішення про закриття за нереабілітуючих підстав (відмова потерпілого від підтримання обвинувачення здебільшого, а також примирення осіб та ін.).
Крім того, забезпечено відшкодування шкоди, завданої вчиненими кримінальними правопорушеннями, на суму понад 235 тис. грн.
В ході здійснення нагляду за додержанням законів органами, які проводять досудове розслідування, прокурорами надано близько 400 письмових вказівок слідчим, скасовано понад 50 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, особисто проведено прокурорами більше 30 слідчих дій, на оперативних нарадах заслухано стан досудового розслідування у більш ніж 100 кримінальних провадженнях.
Окрім цього, скеровано понад 30 листів на адресу керівництва Сокальського відділу поліції про усунення порушень вимог чинного законодавства, а також близько 20 листів керівництву ГУ НП у Львівській області про усунення порушень закону.
Сокальським відділом Червоноградської місцевої прокуратури впродовж року проведено дві координаційних наради за участі керівників правоохоронних органів району та розроблено відповідні заходи щодо покращення криміногенної ситуації на території району.
Завдяки вжитим місцевою прокуратурою координаційних та організаційнопрактичних заходів у 2017 році кількість зареєстрованих злочинів зменшилась на 444 в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, або майже на третину.
Також активізовано роботу щодо виявлення та розкриття злочинів у бюджетній сфері. Зокрема, Сокальським відділом місцевої прокуратури в 2017 році скеровано в суд 4 кримінальних провадження вказаної категорії, які вже судом заслухано.
Крім цього, в 2017 році мали місце недоліки у діяльності відділення поліції з дотримання обліковореєстраційної дисципліни. Прокуратурою виявлено та забезпечено поставлення на облік 14 раніше незареєстрованих злочинів.
Також, Сокальським відділом Червоноградської місцевої прокуратури постійно приділяється особлива увага щодо виявлення та запобігання адміністративним корупційним правопорушенням та корупційним злочинам.
Так, за період 2017 року, завдяки ефективній роботі процесуальних прокурорів, слідчих та працівників Сокальського відділення поліції задокументовано факт дачі працівнику правоохоронного органу неправомірної вигоди. За результатами досудового розслідування кримінальне провадження за ч. 1 ст. 369 КК України скеровано до суду з обвинувальним актом, за результатами розгляду якого постановлено обвинувальний вирок, який набрав законної сили.
Крім того, Сокальським відділом місцевої прокуратури в порядку ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» внесено 7 подань, за результатами розгляду яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності 3 осіб, а також скасовано 1 незаконне рішення сільської ради. Забезпечено участь в розгляді судами 15 протоколів про корупційні адміністративні правопорушення.
Поряд з цим, впродовж 2017 року Сокальським відділом Червоноградської місцевої прокуратури проведено результативні перевірки та внесено документи реагування за фактами порушень законодавства на всіх напрямах нагляду за додержанням законодавства при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Зокрема, внесено 9 вказівок за фактами порушень прав засуджених, в т. ч. на належне медичне забезпечення, в ДУ «Сокальська ВК №47», за результатами їх розгляду притягнуто до дисциплінарної відповідальності 5 службових осіб установи.
У зв’язку з реформуванням пенітенціарної системи України «Сокальська ВК №47» включена Міністерством юстиції України в перелік установ, які підлягають оптимізації (закриттю) і на даний час всі засуджені переведені в інші виправні колонії.
Окрім цього, Сокальським відділом місцевої прокуратури проведено ряд перевірок в ізоляторі тимчасового тримання (надалі ІТТ) №3 ГУ НП у Львівській області, що розташоване в м. Сокаль, за результатами яких внесено чотири документи реагування щодо додержання прав в’язнів на охорону здоров’я, з яких один – щодо порушення прав неповнолітніх, які утримувались в ІТТ.
Особлива увага надається стану додержання вимог законів при провадженні досудового розслідування у кримінальних провадженнях стосовно неповнолітніх.
Так, впродовж 2017 року шестеро неповнолітніх вчинили шість злочинів, у порівнянні з аналогічним періодом 2016ого, таких випадків було чотири. При цьому спостерігається тенденція до збільшення рівня дитячої злочинності в межах району.
У зв’язку з недостатньо організованою роботою з профілактики злочинності Червоноградською місцевою прокуратурою внесено лист на ім’я начальника Сокальського відділу поліції на усунення порушень вимог чинного законодавства щодо профілактики правопорушень серед неповнолітніх, який розглянуто.
Крім цього, Сокальським відділом місцевої прокуратури впродовж 2017 року забезпечено участь у розгляді 6 справ про позбавлення батьківських прав за позовом органу опіки і піклування Сокальської РДА.
Реалізуючи представницькі повноваження впродовж 2017 року місцева прокуратура підготовила 16 позовних заяв на захист інтересів держави на суму 24,7 млн. грн., з яких судами задоволено 9 позовних заяв на суму 4 млн. грн. та реально виконано судових рішень на суму 2,7 млн. грн.
Зокрема, Сокальським відділом місцевої прокуратури пред’явлено позов у сфері захисту комунальної власності до господарського суду Львівської області в інтересах Сокальської районної ради про стягнення заборгованості з ТзОВ «Скорпіон» по сплаті концесійних платежів в сумі понад 1 млн. грн., розірвання концесійного договору на об’єкт комунальної власності територіальної громади Сокальського району Львівської області – цілісний майновий комплекс кінотеатру та гаражів за адресою м. Сокаль, вул. Шептицького, 72, площею більше тисячі кв. м, вартістю 2,6 млн. грн.
21 лютого 2017ого рішенням Господарського суду Львівської області вказаний позов задоволено повністю, та актом прийманняпередачі від 23.05.2017 р. територіальній громаді повернуто цілісний майновий комплекс кінотеатру і гаражів.
Упродовж 2017 року в прокуратуру надійшло 346 звернень громадян, з них у 178 надано роз’яснення, решту звернень направлено за належністю в інші відомства. Більшість звернень надійшли до місцевої прокуратури поштовим зв’язком, а 131 звернення прийнято прокурорами на особистому прийомі. Також за вказаний період до місцевої прокуратури надійшов один інформаційний запит, на який надано інформацію.
Робота щодо зміцнення стану законності на території району триває. Місцева прокуратура продовжує вживати вичерпні заходи в межах компетенції, для забезпечення ефективної реалізації функцій, покладених на органи прокуратури, боротьби з злочинністю та проявами корупції на піднаглядній території.
Ярослав ГАРАСИМЧУК, керівник Червоноградської місцевої прокуратури.