«ВІК – НЕ ПЕРЕШКОДА»
Під таким девізом 24 жовтня в Києві відбулися змагання за другий Кубок Гетьмана зі скандинавської ходи, який організував київський клуб скандинавської ходи «Економіст».
В змаганнях, які проходили на місцевому стадіоні, взяли участь шанувальники цього виду спорту та легкоатлетичного бігу з усієї України. Ходаки повинні були подолати якнайшвидше 4 км. Переможців визначали за віковими категоріями 10+, 20+, 30+, 40+, 50+, 60+, 70+, 75+. Одним з них став сімдесятисемирічний житель села Волиці Василь Герус, який здобув «золото» в найповажнішій віковій категорії 70+.
Пана Василя добре знають на Сокальщині, як доброго агронома, бо все життя замався вирощуванням високих врожаїв у місцевому колгоспі, а ще як народного умільця, який займається соломоплетінням. Його солом’яні обереги – дідухи просто заворожують своєю красою. А, головне, є не в одному музеї країни та приватних колекціях знаних політиків. Декілька років тому, п. Герус й не міг подумати, що колись займатиметься цим видом спорту. Навпаки, коли бачив людей, які йшли, опираючись на лижні палички, кепкував з них й вважав диваками. Ніколи б не повірив, що небажання жити, заставить і його зайнятись цим видом спорту.
п. Василь розповідає: «Ходою мене змусила займатися хвороба. Я був на Майдані гідності з 5 січня по травень 2014 р. Став свідком розстрілу його учасників «беркутівцями», смертей та похоронів загиблих, брав участь у його обороні. Не раз ризикував своїм життям. Пережите не минуло безслідно – заробив аритмію серця. Лікарі запропонували мені поставити кардіостимулятор. Але я відмовився, бо не міг собі це дозволити: для пенсіонера ціна 60 тисяч гривень – захмарна. Адже така його вартість. Тоді мені порекомендували займатися скандинавською ходьбою з палками, яка зміцнює сердечний м’яз».
У селі Волиця на той час уже були ентузіасти, які займалися цим видом спорту. Заохотила односельчан до нього Оксана Сигидин, яка майже десять років займається цією ходою. Василь Герус долучився до них.
– Починав із п’ять кіл на сільському стадіоні, – розповідає чемпіон. – Першого дня виміряв, що одне коло стадіону – це чотириста моїх кроків. Повільно збільшував навантаження, невдовзі робив десять кіл, згодом 20-30. За три місяці по чотири кілометри в день й аритмія у мене зникла. Однак через певні обставини не мав часу на тренування. Думав, що можу обійтися вже без них. Проте хвороба знову нагадала про себе. Тож швидко взяв в руки палиці й пішов на стадіон. З кожним місяцем збільшував дистанцію, спершу трохи перепочивав, а потім втягнувся. Нині щодень проходжую 10-12 км. Це дає мені енергію на весь день. Відчуваю себе бадьорим та молодим.
Пан Василь з дитинства любить спорт, займався футболом, навіть був воротарем у команді. А відколи вийшов на пенсію, свій день розпочинає зі зарядки, обливається холодною водою, а взимку ще й моржує.
Взяти участь у першому турі другого відкритого чемпіонату клубу скандинавської ходи «Економіст» Василю Герусу запропонував його голова Микола Зарицький, з яким познайомили колеги-спортсмени. До цього чоловік ніколи не брав участі в подібних естафетах. Тож ця пропозиція його зацікавила, просто хотів спробувати свої сили. Він й не сподівався, що повернеться додому з нагородою – срібною медаллю за почесне друге місце у віковій категорії 70-79 р. У другому турі чемпіонату потрапив у найповажнішу вікову категорію 75-79 р. та виборов перше місце, пройшовши чотири кілометри за 32 хв., 40 сек. За що заслужено отримав «золото».
Василь Герус розповів, що нині вже ведуться перемовини українського клубу «Економіст» з Європейською федерацією скандинавської ходьби. Тож цілком можливо, що навесні 2021 року разом з однодумцями братиме участь ще й в європейському чемпіонаті. Пан Василь каже, що на собі переконався якою корисною для здоров’я є скандинавська ходьба. Цей вид спорту є дуже лояльний до будь-яких умов, віку та стану здоров’я. І вважається одним з ефективних кардіотренувань. Може замінити повноцінне тренування в залі. Недарма він дуже популярний серед європейців.
Василь Герус вважає, що його історія – це приклад того, як важливо вести здоровий спосіб життя. Однак не треба заняття скандинавською ходою відкладати на потім…
Любов ПУЗИЧ.
Фото з альбому Василя Геруса.