13 вересня жителі цього населеного пункту гостинно зустрічали гостей, які приїхали на свято села. Адже це спільне свято – свято тих, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись, щоб залишитися назавжди з цим особливим колоритом, традиціями й славною історією.
Благословили захід та привітали селян настоятель храму ПЦУ Різдва Іоанна Предтечі отець Василь Михайлишин та настоятель римо-католицької парафії святого Михаїла в Тартакові ксьонз Казимир Шалай. Вони наголосили, що село – це колиска традицій та звичаїв українського народу, які треба берегти, примножувати і передавати дітям та онукам. Октет «Бужани» з Галицького камерного хору м. Львів подарував свій мелодійний спів та створив затишну родинну атмосферу.
Про славну історію Тартакова та визначні дати нагадали присутнім ведучі дійства – Марта Черній й Анастасія Коткевич. У минулому Тартаків було містом, перша згадка про нього подана в 1415 році, друга – в 1426-ому в документі князів Земовита і Владислава, виданому у м. Сокаль. В документах з 1786 р. фігурує велика печатка містечка зі зображенням архангела Михаїла. Має воно і свій прапор – це квадратне полотнище, у жовтому полі, червона літера Т, на якій видніється жовтий, полум’яний меч архангела Михаїла.
Тартаківці пам’ятають свою історію та людей, які її творили. Зокрема, вписаний в золоту скарбницю історії Тартакова доктор філософії, теології і церковного права Петро Саноцький. Місцева школа носить його ім’я. У ній навчався герой Ігор Білик, який віддав своє життя в АТО. Присутні хвилиною мовчання вшанували його пам’ять.
Розпочав низку привітань та побажань сільський голова Степан Орловський, який подякував тим людям, які небайдужі до проблем громади, беруть активну участь у житті села та побажав Тартакову розквіту, мешканцям – міцного здоров’я та добробуту, а громаді – процвітання та стабільного розвитку. А далі за старовинним українським звичаєм він привітав почесних гостей хлібом і сіллю, яких чимало завітало на свято. Зокрема, голова районної ради Микола Пасько, якому й надали слово. Очільник району зачитав вітання голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина, який не зміг приїхати на свято, але попросив привітати жителів Тартакова від його імені. Микола Пасько зазначив, що тартаківська громада – дружна, активна, наполеглива, старається облаштовувати своє село, чи то ремонтуючи дорогу, чи покращуючи умови в закладах соціальної сфери. За ці п’ять років село Тартаків змінило своє обличчя, адже тут зроблено чимало: покращили умови для дошкільнят, відкрили нову лікарську амбулаторію, відремонтували школу, зробили дороги… До слова, за чотири роки було залучено 284 мільйони гривень інвестицій в інфраструктуру Сокальського району, вдалося успішно реалізувати 220 проєктів розвитку й залучити 700 тисяч євро міжнародних інвестицій. Тому це свято спільне для всієї Сокальщини.
Голова районної ради вручив Степанові Орловському подарунок – годинник із символікою Сокальського краю та сокальські вишивки.
Щедрий букет віншувань продовжили Перв’ятицький сільський голова Богдан Сорока, депутат районної ради, директор ПАФ «Білий Стік» Олег Іванчина, які зазначили, що сьогодні в житті тартаківців без перебільшення, особливий день. Бо День села – це свято єднання, відчуття єдиної родини, та побажали селу подальшого розквіту. Наголосивши, що такі свята дають людям надію на краще життя і спонукають вірити в себе і у свої можливості.
День села – одне з найулюбленіших свят для селян, адже це можливість бодай на кілька годин відволіктися від домашніх клопотів, поспілкуватися з односельцями, подивитися на виступи аматорів художньої самодіяльності. І цього разу ті їх не розчарували, й представили цікаву концертну програму. Пісенні привітання підготували для тартаківської громади й працівники культури та художні колективи Народних домів сіл Поториця, Перв’ятичі, Волиця, Комарів, Переспа.
В рамках святкування Дня села відбувся футбольний матч між футболістами Тартакова і Низів (2:1).
Також гості свята мали змогу оглянути в Тартаківському замку мистецьку виставку творів світлої пам’яті Заслуженого діяча мистецтв України, сокальського митця –Анатолія Покотюка.
Для дітей були різні атракціони. Присутні могли скуштувати куліш, який готували на польовій кухні, та випити горнятко гарячого чаю. На святі також працювала виїзна торгівля. Гарним доповненням дійства став показовий виступ кінологів із службовими собаками з Кінологічного навчального центру Державної прикордонної служби. Вони продемонстрували навики дресирування службових собак, що входить в їх підготовку, зокрема, подолання собаками смуги перешкод, стрибки через кільце з вогнем, пошук та виявлення заборонених речей у багажі, затримання правопорушників… Чотирилапі помічники прикордонників заслужили теплі оплески присутніх…
Але це були ще не всі приємні несподіванки. Гарним завершенням цьогорічного святкування став саксофонний концерт Ярослава Повха.
Сподіваємося, що наступне свято села пройде в такій же дружній та радісній атмосфері, як і цьогоріч, а бажаючих організовувати і проводити їх з’явиться ще більше.
І нехай, як побажала директор Поторицького народного дому Юля Новосад, джерело рідної землі наповнює наші серця добром, любов’ю, спокоєм, а сім’ї, громада будуть здоровими, живуть в достатку і благополуччі.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.