«УКРАЇНИ ВІРНІЇ СИНИ»
Таку назву мав мистецький захід, який відбувся 13 жовтня у районному Народному домі, і був приурочений Дню захисника України. Почесними гостями свята стали ветерани національновизвольних змагань та військовослужбовці строкової служби, прикордонної комендатури швидкого реагування Кінологічного навчального центру на чолі з заступником коменданта по роботі з персоналом підполковником Віталієм Рижаком. Присутніх благословив о. Андрій Дутчак, який закликав цінувати те, що маємо і пам’ятати, що без жертви, без героїзму, без патріотизму й самовідданості захисників України різних поколінь ми не мали своєї держави, своєї ідентичності, не були б нацією…
Про значення свята розповіли ведучі заходу – Максим Звір, Неля Прихідько, «Козак» (Ігор Дещаківський), «Вояк» (Олесь Бубела) та діти Артем Михайлів і Тетяна Прачун, які «гортали» славетні сторінки становлення та розвитку української державності. Вони наголосили, що кожна епоха української історії народжувала нових героїв, готових до самопожертви: запорозькі козаки, Січові стрільці, Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія. 14 жовтня вважається днем народження УПА. Її вояки мужньо та героїчно боролися за вільну та незалежну Україну, а вступаючи у її лави, клялись: «Здобудеш українську державу, або згинеш у боротьбі за неї». Декалог українського націоналіста прочитали ветерани національно-визвольних змагань Михало Куцяба та Максим Савка.
Достойними нащадками козаків та вояків Української повстанської армії є сьогоднішня молодь, яка має право називатися захисниками Вітчизни, бо вона брала активну участь у Революції Гідності, а потім добровільно пішла захищати територіальну цілісність держави, де проявили героїзм та мужність, а дехто й віддав своє життя.
Учасники заходу вшанували пам’ять полеглих борців за свободу нашої держави хвилиною мовчання, а пластуни станиці «Сокаль» поклали квіти до барельєфу Степану Бандері.
Голова районної ради Микола Пасько зазначив, що 14 жовтня визначальний день, бо відзначаємо чотири свята: Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, День створення УПА і День захисника України. Очевидно в багатьох тих, які не знають і не розуміють, що таке Україна, виникає питання, чому саме в цей день відзначаємо День захисника України? Хочу сказати всім, хто ставить такі запитання з екранів телевізорів, в Інтернеті, що якщо нація забуває про свою історію, вона перестає бути нацією, перестає бути народом. А це свято є нагодою ще раз переглянути сторінки історії та згадати про звитягу предків – славних козаків та мужніх воїнів УПА, які славетними звершеннями здобували і відстоювали українську свободу і незалежність. На їхніх прикладах українці відроджували власну гідність і національну свідомість. Сьогодні у залі є хлопцівійськовослужбовці, наші діти, і вони знають, що стають мужчинами після прийняття присяги на вірність Україні. Часто доводиться бути у Великомостівському кінологічному центрі, коли хлопці з усіх куточків приймають присягу на вірність України. Дивлюся їм у очі, радію, що вони роблять це з відкритим серцем, з хвилюванням, бо знають, що цей момент змінює їхнє життя.
М. Пасько закликав підростаюче покоління брати приклад з ветеранів визвольних змагань та привітав ветерана УПА Максима Савку з 95річчям. Потому звернувся до кожного з присутніх, акцентуючи, що сьогодні ми живемо у важкий час, коли над Україною знову нависла небезпека. «Нині від кожного з нас залежить чи буде Україна незалежною та територіально цілісною. Щоб в майбутньому, коли наші діти спитають, що ви зробили заради того, щоб зберегти Україну, могли з гордістю сказати: я зробив все, що від мене залежало, щоб Україна була. Слава Україні!»
Військовий комісар Сокальського районного військового комісаріату Любомир Бродюк наголосив, що славні традиції багатьох поколінь захисників Батьківщини нині достойно продовжують учасники антитерористичної операції на Сході України: «День захисника України – це свято нескорених, бо незважаючи на всі випробовування, дух українського народу не вдається зламати жодному з ворогів. Сьогодні ми віддаємо шану тим, хто поставив інтереси держави вище власних інтересів, вище добробуту своєї родини, і став на захист нашої держави. Понад 600 жителів району захищали й захищають терени нашої держави. На жаль, 13 з них з нами немає, бо вони власною кров’ю довели високе звання захисника України… Низький уклін всім землякам, хто захищав цілісність і суверенітет нашої Держави. Велика вдячність і повага всім, хто стоїть тепер в ім’я миру в Україні. Сьогодні Батьківщина довіряє їм найдорожче – берегти мир і спокій рідної землі».
Л. Бродюк висловив вдячність та глибоку повагу не лише військовослужбовцям, а їхнім матерям та дружинам за розуміння та терпіння, волонтерам та усім, хто своїми справами долучився до захисту України, ветеранам, які передали і донині передають свої знання, вміння, патріотизм, натхнення підростаючому поколінню.
Музичний вінок вітань, витканий з пісень та віршів, подарували захисникам України аматори художньої творчості – вокалісти Христина Матюха, Роксолана Весній, тріо районного Народного дому, народний ансамбль «Любисток». Вірші «Україна» та «Табірна легенда» декламували Іванна Павлик та Олег Солодяк.
Опісля глядачі переглянули виставу народного театру «Над часом» (художній керівник Олена Назарова) за мотивами твору Анни Багряної «Є в ангелів – від лукавого». Глядачі теплими оплесками привітали їх з прем’єрою на районній сцені.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.