І сотвори їм «Вічную пам’ять»… Як завершальний акорд панахиди, як останнє прощання на межі земного і вічного, ця мелодія «Вічної пам’яті» здатна так глибоко, драматично проникнути в людську душу, що здається ми уже торкаємось тієї великої Господньої таїни, в якій захована причина людської земної тимчасовості і небесної вічності.
Торкаємось душ тих полеглих воїнів, які тілом спочивають тут, біля нас, у братській могилі, а душі їхні витають над нами в небесних висотах, в тій духовній субстанції, де Всевишній утверджує нашу генетичну пам’ять – генетичний код української нації.
Роздумуючи над тими поминальними заходами, вдивляючись у ту братську могилу, торкаючись тієї таїни потойбічності, намагаєшся якось глибше заглянути у сенс людського буття, людського… кривавого співіснування.
Хто ми на цьому загадковому кораблі-планеті, який називаємо Землею? Яка місія людства, зокрема, і нас – українців – на цій Землі, у цьому грішному і святому світі, і яка роль цих теперішніх іваньківських духовних заходів для нас, нині сущих, для нашої країни в майбутньому?
Всю історію людства супроводжують безперервні війни – кров і сльози, страждання і співчуття, любов і ненависть, заховуючи все це в глибинах людської пам’яті, і ніби нагадуючи нам, що шлях людського існування вистелений людськими кістками і орошений кров’ю, і все це ніби заради людського щасливого існування.
І у цій загальнолюдській незбагненній стихії, в боротьбі проти злих сил несе свою історичну ношу, закривавлює свій шлях і Україна. Впродовж багатьох віків, намагаючись здобути волю, протистояти ворожим зазіханням, Україна вимушена жертвувати найкращими своїми синами і дочками – «Смертю смерть подолав».
Жертовна кров не зникає, вона за власними законами лягає у гени живих поколінь, як пам’ять про жертви, як обов’язок, як містичний чин оберігати і утверджувати ті ідеї, за які була пролита кров минулими поколіннями нашого народу. І цей чин, як гарант міцної держави, стосується кожного наступного покоління.
І цьогорічний чин поминання пам’яті героїв УПА на іваньківській землі, що зібрав до себе багато люду з усіх навколишніх сіл і міст, є не тільки згадкою про історичне минуле, це поминання і сьогоднішніх героїв, що кожного дня жертвують своїм життя, кладуть свої голови за свободу рідної Батьківщини – України, здобуваючи собі безсмертя у нас живих і у вічності.
Тож хочеться, щоб воїни, що тут лежать у братській могилі, у могилах розкиданих по лісах і у свіжих могилах сьогоднішньої війни не були забуті, осиротілі: бо саме вони дають нам відчути серцем і розумом величі їхньої жертовності, вагу їхньої відповідальності за життя майбутніх поколінь, за нас, за майбутнє нашої Вітчизни. Для них час зупинився, але від них ми починаємо відлік наступного часу – свого і йдемо туди, куди мріяли прийти вони.
А тим часом іваньківські урочистості добігають кінця. Осіннє тепле сонечко хилиться до спочину і іваньківську землю, братську могилу, каплицю, посвячену в честь Матері Божої Покрови України, саму скульптуру Богородиці й дерев’яний хрест, свідок тих трагічних і героїчних подій, покривають вечірні сутінки і люд поволі розходиться по своїх рідних домівках, залишаючи знову у самітних роздумах іваньківську землю.
Завжди, коли в Іваньках закінчаться урочисті заходи і розійдуться люди, маю таку душевну потребу: присісти на самоті і відчути ту особливу таємничу атмосферу, яка після всіх урочистостей огортає надвечірні Іваньки, ту магічну тишу, в якій ще ніби лунають мелодійні звуки молитов, відчувається присутність людей, але навколо вже глибока присмеркова тиша і перед тобою така ж тиха, безмовна братська могила, покинута усіма щойно тут присутніми, ніби осиротіла. І лише ти тут з нею один-на-один живий, а вони…. Тоді вони були на багато молодші від мене нинішнього. Смертельні рани, засохла на одязі кров і безмовні, торкнуті вічністю обличчя, які, недавно, так завзято пристрасно протистояли ворогові, виганяючи його з рідної землі, тепер один по одному лягали у цю братську могилу. Лягали, щоби із цього підземелля і уже з небесних висот, молитись і невідомою нам містичною, ірреальною присутністю допомагати нам боротись за кращу долю рідної України.
Степан ІВАСЕЙКО.
* * *
14 жовтня пройшли заходи з вшанування пам’яті жертв Іваньківської трагедії. Місцевість колишнього села Іваньки, нині Карівський старостинський округ, це трагічна пам’ятка нашої визвольної історії. Влітку 1944 року радянські війська, намагаючись знищити повстанський рух, спалили до тла Іваньки. Тут відбувся один з найбільших боїв воїнів УПА з радянськими загарбниками. Щорічно на цьому місці збираються небайдужі громадяни, нащадки тих, хто боровся із сталінськими посіпаками, та вшановують пам’ять усіх, хто поклав життя, захищаючи рідну землю.
2022 рік не став виключенням. Тим паче, що сьогодні наші Захисники так само безстрашно протистоять окупанту, як і їхні предки.
Божественну Літургію і панахиду на могилі воїнів УПА відслужили о. Степан Марцинківський (с. Діброва), о. Петро Лоза (с. Карів), о. Михайло Шевчук (с. Гійче), відспівував церковний хор з с. Діброва.
До присутніх звернулась Белзький міський голова Оскана Береза, а також митець, виходець зі села Іваньки, засновник та один із організаторів щорічної прощі Степан Івасейко.
Було покладено квіти до могили воїнів Української повстанської армії.
Патріотичними піснями продовжили захід.
Щиро вдячні: народному ансамблю пісні і музики «Княжий», ансамблю «Белзькі візерунки», фольклорному ансамблю «Галичанка» Народного дому с. Жужеляни, ансамблю вчителів Карівської гімназії ім. Віктора Матюка, солістці народного гурту сім’ї Брезовських Галині Брезовській, сімейному дуету Софії і Мар’яну Партикам, ансамблю «Калинове намисто» Народного дому с. Діброва, поету, жителю Хлівчан Степану Хомину, дуету Марії Брезовській та Яні Пігурі, декламатору віршів Павлу Гою з Діброви.
Життєво необхідно належно підтримувати пам’ять про такі місця і події, адже тільки так зможемо не допустити повторення того жаху, що пережили жителі Іваньків, і те, що переживають сьогодні жителі Харкова, Запоріжжя, Миколаєва, Бучі та Ірпеня…
Щиро сподіваємось, що Бог чує наші молитви, які ми творимо за визволення України. Хай живе слава про наших Героїв, минулого і сьогодення. Герої не вмирають!
Юлія СТАРОДУБ.
Фото автора.