30 березня відбувся І етап транскордонної конференції місцевого самоврядування. Участь у ній взяли представники влади Сокальського району та Томашівського повіту (Польща).
– Учасники конференції – представники місцевого самоврядування – найнижчої ланки держави, яка працює безпосередньо з людьми, кожен день чує їх проблеми, бореться і відстоює права мешканців своїх територій, – зазначив виконавчий директор Асоціації рад Сокальщини Віктор Притулко.
Оскільки в Україні тривають реформи (децентралізація, медична та ін.), особливо важливо чути, говорити, обговорювати можливі ризики і переваги тієї чи іншої з них. Таким чином, основною метою конференції було обговорення децентралізації. Польські учасники ділилися досвідом. Про це розповідали віцестароста Томашівського повіту Єжи Верещак та бурмістр гміни Тишовце Маріуш Зайонц, котрі повідомили, що реформи у Польщі проходили у два етапи: гмінна і повітова. Зупинялись більше на тому, які саме функції виконує повіт, а які гміна; принципи роботи і взаємодії.
Наступним питанням, яке розглядалось на конференції, було порівняння систем економіки та соціальної сфери в сучасних умовах Польщі та України. Тут заслухали інформацію начальника фінансового управління Сокальської РДА Галини Леонової та Томашівського повітового скарбника Барбари Пакосік. Говорили про особливості формування бюджетів обох сторін.
Не оминули й соціальних питань. На них акцентував увагу начальник управління соціального захисту населення Сокальської РДА Володимир Огінський. Відмінністю в сфері назвав те, що у Польщі все в одній службі, у нас же планується в реформі об’єднати усі функції.
Багато говорили про майбутню децентралізацію у нас, які кроки необхідно пройти, з яким проблемами зіштовхнуться громади, які шляхи виходу з різних ситуацій можна знайти.
Начальник Червоноградського місцевого центру з надання БВПД Наталія Костишин вела мову про ефективну систему безплатної правової допомоги, забезпечення її доступності та якості, наголосила на питаннях, з якими до них звертаються громадяни.
Очікуваним результатом зустрічі було створення Дорожньої карти децентралізації Сокальщини. Однак її ще не завершили. Лише розпочато напрацювання. Остаточні висновки щодо ефективності децентралізації для громад учасники конференції зможуть поспостерігати уже на ІІ виїздному етапі транскордонної конференції, яка відбудеться у травні. Керівники місцевих рад зможуть побачити як фактично діють впроваджені реформи у польських сусідів.
Юлія СОРОЧУК.
Фото автора.