Напередодні дня святого Миколая в музеї «Людина. Земля. Всесвіт» відкрилася цікава та неординарна виставка «Дідухи-обереги» народного майстра Василя Геруса з села Волиця, для якого створення солом’яних оберегів стало захопленням, яке приносить радість та умиротворення на душі. Сплетений із колосків символ відомий у нашому народі ще з дохристиянських часів. Народознавці кажуть, що дідух здавна був символом кінця одного та початку наступного року. Його ще називали дідом – і він означав зв’язок з предками, символізував дух дідів-прадідів.
Старший науковий співробітник музею Наталія Покотюк розповіла притчу про те, що коли Ісус Христос народився в стаєнці, то було дуже холодно. У стіні Йосип знайшов шпарину і затулив її снопом із соломи. З того часу існує звичай на Святу вечерю застеляти підлогу в хаті сіном та ставити на чільному місці в кутку дідух, який є символом затишку та тепла.
Пан Василь упевнений, що солом’яний оберіг – це не тільки символ доброго врожаю, миру й злагоди в родині, достатку в домі. Після свят з дідуха висівали зерно, яким потім засівали поле, а солому спалювали. Чоловік радіє, що молоде покоління повертається до народних традицій і все частіше на Різдво надає перевагу не ялинці, а старовинному українському оберегу. Його присутність приносила в родину святковий настрій, затишок і святковість. Тож не дивно, що оголошення про відкриття виставки дідухів-оберегів привернула увагу пошановувачів української старожитності.
У невеликій, проте затишній залі музею, зібралися шанувальники українського народного мистецтва. Кожен, хто переступав поріг музею, був зачарований роботами народного умільця – понад тридцять дідухів-оберегів з різного колосся вражали своєю довершеністю та граціозністю. Від них віяло якоюсь таємничістю. Здавалося, це не просто солома, то промінчики сонця, які пахнуть хлібом. В руках народного умільця вони перетворилися на справжні витвори мистецтва.
За традицією, всі заходи в музеї «Людина. Земля. Всесвіт» розпочинаються з молитви, тож і цього разу першими мали слово священики: настоятелі храмів м. Сокаль – св. Миколая о. Михайло Назар та Вознесіння Господнього – о. Володимир Жарський. Вони благословили експозицію дідухів-оберегів народного умільця та привітали присутніх з неординарною подією, яка сталася напередодні: створення Української православної церкви.
Оскільки так співпало, що виставка відкривалася у цей символічний для України та українців день, Василь Герус присвятив її цій визначній події.
Директор музею «Людина. Земля. Всесвіт», заслужений діяч мистецтв України Анатолій Покотюк відзначив значимість цієї події для кожного українця та звернувся до присутніх словами Тараса Шевченка: «Свою Україну любіть… Любіть її… во врем’я люте… В останню, тяжкую мінуту за неї Господа моліть». Він наголосив, що Україна духовно відроджується, українці повертаються до своїх звичаїв та традицій. Підтвердженням цього і є ця виставка дідухів-оберегів, які є не тільки символом врожаю, добробуту, багатства, але й безсмертного предка, зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду. З давніх-давен українці з великою шаною й повагою ставилися до свого родоводу. А дідух і є тим сакральним символом із золотавого колосся – дідівський дух, який єднає покоління. Народ, який зберіг цю традицію і віру – незламний.
Творити такі дива з соломи, як зізнався пан Василь, став випадково: «працював агрономом у колгоспі. Часто любувався хлібами, які переливаються проти сонця на полі. І не міг намилуватися їхньою красою. Якось дивлячись на золоте пшеничне колосся, почув голос: «Василю, візьми оці гарні колоски і склади докупи, щоб потім зробити сніпки». Вибрав 25 гарних колосків, зв’язав їх травою. Сніпок подарував директору ТзОВ, де працював агрономом. На другий день колосся попадало. На столі лежала жовто-синя стрічка, взяв її та обв’язав колоски. Вийшов гарний дідух. Потім зробив ще і ще сніпки. Вироби мені сподобалися. Потому вирішив зробити оберіг висотою один метр. Спробував і вийшло…»
Відтоді соломоплетіння стало для нього улюбленим заняттям. На маленький оберіг майстер витрачає декілька годин, а на великий декілька днів, іноді й місяць. Спершу робив вироби лише з колосся пшениці, згодом почав вплітати до нього ячмінь, овес, льон. Пізніше дізнався, що в оберезі кожне колосся щось символізує: ячмінь – це весна, пшениця – літо, жито – осінь, овес – зима. Пори року діляться на місяці, тижні, дні, години та пори дня (ранок, обід, вечір та ніч).
…Пан Василь каже, що це Ангел-хоронитель навчив його складати і плести колосся в обереги. До того він ніколи не бачив як це робити. Ні дідо, ні тато їх не плели, тож не міг цього навчитися у них. Не міг навчитися, дивлячись на майстер-класи з соломоплетіння в Інтернеті, як це є зараз, бо тоді такого ще не було. Це вміння та знання прийшло до нього якось само по собі. Просто хотів підкреслити красу колосся, яке створив Господь, щоб її могли побачити інші. Його солом’яні вироби – це прославлення Отця Небесного. Подяка йому за те, що він нам дав хліб насушний. Ось чому вони стоять багато років і не осипаються.
Народний умілець заготовляє колоски під час жнив на полях ПАФ «Білий Стік» або на власному городі. Допомагає йому у цьому дружина Галина, а часом і директор ПАФ Олег Іванчина. І нині він разом з друзями народного умільця та першою вчителькою Марією Король приїхали, щоб підтримати його. Вони пишаються талановитим земляком, який творить таке диво.
Кожен колосок в дідуху-оберегу має символічне значення та магічний вплив на його власника. Про це розповіла завідуюча бібліотеки с. Волиця Ярослава Галушка. Так колоски пшениці – це дар життя, довголіття, єднання, багатство і щедрість землі, жита і вівса – на багатство і красу. Ячмінь – це прадавнє коріння роду, бо саме він є найдавнішою культурною рослиною на землі. Льон – це символ затишку і достатку, овес – добра і миру. Пучки колосся зверху обрамлювали кольоровим стрічками, засушеними польовими квітами. На наших теренах сніпки обв’язували синьо-жовтими і червоно-чорними стрічками, які символізують любов, велич і красу, є символами хліба і достатку, безкрайного неба. Якщо оберіг підперезаний мотузкою це на згоду, мир і спокій. Лляною білою стрічкою – на об’єднання родини.
Народний умілець із задоволенням не лише показує свої роботи, а й розповідає про техніку їх виготовлення, прагне передати свої знання та навички кожному – малому і великому. Адже тут існує ціла премудрість: оберіг плетуть спочатку з 12 колосин, що асоціюються з 12 місцями року, які потім тричі переплітають по три колоски, що значить трійця свята, згодом беруть по сім колосків, що означає дні тижня. Потім беруть десять колосків, що символізує десять заповідей Божих. Для цього проводить майстер-класи. Найбільше йому запам’ятався майстер-клас в Києві в Жовтневому палаці, який проводив для киян та учасників Революції Гідності. Вилучені кошти пішли на потреби Майдану. Пан Василь свої вироби дарує людям на радість, бо свято вірить, що солом’яні обереги здатні відвертати біду. Недарма у народі казали: «Дідух до хати – біда із хати». Його обереги не втрачають форми та добре зберігаються ще з 2014 року…
Два обереги, які привіз з собою на Майдан, подарував Червоноградській сотні. Ще два урочисто вручив на сцені Майдану Євгенові Нищуку та Руслані Лижичко. Працівники музею показали відео, де пан Василь вручає свої обереги вище названим особам. Дідухи-обереги Василя Геруса є й на блокпостах українських військовослужбовців на межі розмежування у Луганській та Донецьких областях, зберігаються у краєзнавчому музеї «Сокальщина», в Червоноградській міській раді, ще два – у Волицькій церкві. Пан Василь дарував свої вироби друзям, знайомим, священнослужителям та політикам, зокрема, митрополиту УАПЦ Макарію та лідеру ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко. У 2015 році напередодні Різдва Христового та Старого Нового року народний умілець організував акцію на підтримку бійців АТО. Його ініціативу підтримали директор ПАФ «Білий Стік» Олег Іванчина, вчителі Волицької школи Марія Худа, Надія Стецюк, Наталія Гладиш, а також сільський бібліотекар Ярослава Галушка. Вони організували дітей, які чотири дні поспіль приходили в актовий зал ПАФ «Білий Стік» і разом з майстром робили солом’яні обереги. Допомагали їм й жителі села. Спільними зусиллями виготовили 80 дідухів, які урочисто освятив отець Іван Бігун, щоб з Божою ласкою вони потрапили в домівки до своїх господарів. Кожен з присутніх міг придбати оберіг додому. Вилучені гроші передали бійцям в зону АТО.
Учасник Майдану, а нині депутат Сокальської міської ради Андрій Бабух пригадав події 2014-го, коли Василь Герус перед Різдвом привіз майданівцям солом’яні обереги. Разом з побратимами вважає, що вони врятували їхній намет від вогню, бо всі інші, що були поруч, згоріли. Пан Андрій також розповів, що з ініціативи громадської організації «П’ятий кут» в Сокалі три роки тому було встановлено напередодні Різдва на площі Січових стрільців дідух, який виготовив Василь Герус. Тепер це стало доброю традицією для міста. Планують це зробити й 6 січня 2019 року о 12-й годині.
Депутат районної ради Олег Кожушко подякував народному умільцю за зберігання і примноження національних традицій, передачу їх підростаючому поколінню. Відтепер давні традиції відродяться і в оселях наших краян.
Розповіді присутніх гармонійно перепліталися з дзвінкими українськими колядками. А попросилися поколядувати до пана Василя учасники фольклорного ансамблю «Забавлянка» Сокальської школи мистецтв ім. Віктора Матюка (керівник Тетяна Гнатюк). Вони створили святкову невимушену атмосферу, кожен з присутніх відчув, що на порозі Різдво.
Наприкінці старший науковий співробітник музею Наталія Покотюк побажала всім, щоб тепло родинного вогнища зігрівало душі й серця, у домівки прийшли святковий настрій, здоров’я, мир, віра у завтрашній день, щоб ми верталися до свого, українського, в якому наша сила. Нехай сакральний символ із золотавого колосся – дідівський дух, принесе радість, злагоду й добробут у кожну родину.
Виставка дідухів-оберегів Василя Геруса триватиме до 25 січня 2019 року.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.