На жаль, послухати та поспілкуватися з ним прийшли в сесійну залу Сокальської районної ради лише три десятки людей. Розпочав нардеп із роботи у Верховній Раді. Насамперед, розповів про основні напрямки роботи. Це його участь у пленарних засіданнях та в засіданнях комітету, голосування з найважливіших питань, про запити оголошені з трибуни, зареєстровані законопроекти. Він зазначив: «Я належу до тієї меншості Верховної Ради, яка регулярно ходить на роботу. І за 2018 рік був відсутній один місяць, бо лежав у лікарні після нападу в прямому ефірі каналу «Прямий». Тож не міг бути на засіданні Верховної Ради, оскільки перебував на лікарняному. Всі інші дні, які передбачені регламентом для роботи у Верховній Раді, був присутній на пленарних засіданнях». Доповідач наголосив, що вважає, що всі депутати Верховної Ради зобов’язані бути на засіданнях.
За звітній період в Олега Мусія було 11 виступів з трибуни Верховної Ради та 59 – з місця при обговоренні законопроектів. Парламентарій активно виступає у Верховній Раді, незважаючи на те, що є опозиційним і позафракційним, йому вдається хоча б частково реалізувати своє право і донести до влади те, що чує під час щомісячних прийомів на окрузі, після спілкування з виборцями. На цьому побудовані його виступи у Верховній Раді. В 2018 році він подав 30 законопроектів. На превеликий жаль, прийняття законопроектів, поданих опозиційними депутатами сягає 1015 відсотків, з 170, які подані за чотири роки роботи у парламенті, прийнято лише 15.
Важливим і необхідним, на його думку, є прийняття закону «Про мову», зокрема, про українську мову як державну, який слухається вже другий тиждень. О. Мусій є автором 60 правок до цього закону і намагається їх відстояти. Тридцять відсотків його правок комітетом враховано, а дві третини, які удосконалюють закон і роблять його більш українським – ні.
Що ж стосується роботи Олега Мусія в виборчому окрузі, зокрема в Сокальському районі, то він провів дев’ять особистих прийомів в своїй приймальні в м. Сокаль, стільки ж у Червонограді, Добротворі та Кам’янціБузькій. Крім того у приймальнях працюють кваліфіковані досвідчені помічники, які у часи перебування депутата в Києві регулярно ведуть прийом, до яких виборці можуть звернутися за потреби та отримати відповідь. Вони оформлюють звернення у різні державні інституції, починаючи від місцевих органів влади до приватних фірм і підприємств, до судів, Генеральної прокуратури, до організацій газо, водо, тепло та електропостачання та інше.
Сокальська приймальня одна з дуже активних, нею було підготовлено 186 депутатських звернень. Загалом парламентарій скерував 777 депутатських звернень, було прийнято 1244 виборців, з них 280 громадян побували на особистому прийомі.
Народний депутат також доповів, що в минулому році через державний фонд соціальноекономічного розвитку територій йому вдалось залучити для 124 виборчого округу 15 млн. грн., з них 6 млн. грн. – для Сокальського району. Це три транші, які були проголосовані районною радою, направлені у міські та сільські ради, які скеровані на покращення роботи 38 різних об’єктів соціальної сфери. Кошти пішли на закупівлю обладнання та ремонти народних домів, дитячих садочків, шкіл, медичних закладів, освітлення вулиць. У Сокалі на звернення громадян буде побудовано три дитячі майданчики. Кошти на це вже виділені. З метою громадського контролю, кожен виборець може дізнатися деталізовано скільки коштів куди скеровано й на що. Цю інформацію можна отримати в Громадській приймальні. Кошти виділялися розпорядженням Кабінету Міністрів України. В цьому році планується ще виділення коштів. Він просив, щоб керівники місцевих рад звернулися до нього з відповідними листами на виділення грошей на ті чи інші об’єкти соціальної інфраструктури.
Олег Мусій торкнувся й питання виборів Президента та наступних до Верховної Ради, наголосивши, що є прихильником збереження мажоритарної системи виборів народних депутатів. Вважає, що відкриті списки, про які багато хто говорить, не дозволяють через недосконале законодавство, усім регіонам мати свого представника у парламенті. Це засвідчили вибори до місцевих органів влади. Наприклад, м. Сокаль, яке має 14 тисяч мешканців, представлене одним депутатом, і населений пункт від 1500 населення теж представляє один депутат. «Це є не зовсім правильно і послідовно. Вибори за партійними списками показали те, що є такі сільські ради, які не представлені взагалі своїми депутатами. Закон, який пропонується зараз, так звані відкриті виборчі списки, дуже схожий на закон «Про місцеві вибори». Великий ризик, що партійні структури будуть зацікавлені, щоб протягнути, спустивши згори, своїх партійних лідерів. Відтак багато регіонів може бути не представлено. Коли люди обирають депутата, мають шанс обрати того, хто буде безпосередньо з ними працювати на території округу, відстоюватиме їхні інтереси у вищому органі держави – Верховній Раді», – зазначив він.
О. Мусій наголосив, що є прихильником мажоритарної складової для того, щоб від конкретного регіону обов’язково був конкретний депутат. З якого можна буде запитати, що ти, чоловіче добрий, зробив і робиш для округу? І отримати від нього у приймальнях допомогу своїми зверненнями і скаргами на різні органи державні й не державні. Це більше відображає бажання і необхідність спілкування з виборцями. Тоді є тісніша співпраця між людьми і народним депутатом.
Олег Мусій повідомив, що планує знову балотуватися до Верховної Ради по 124 окрузі, якщо збережеться така як зараз мажоритарна складова, і закон «Про вибори народних депутатів» не буде змінений. «Звісно моє майбутнє, як депутата, буде залежати від вас, чи заслужив за п’ять років своєю діяльністю вашу підтримку, вирішувати вам». Вважає, що наступного разу варто було б спробувати бути вже не опозиційним депутатом, а депутатом при владі, щоб можна було вирішити більше передвиборчих обіцянок та актуальних питань для людей, які живуть на Сокальщині. Депутат ніколи не був партійним, але вже як три роки є членом політради політичної партії «Народний контроль». Це маленька неолігархічна партія, яка має своє представництво в міській, районній і обласній радах. Зараз ведуться інтенсивні перемовини, особливо це буде видно після президентських виборів, про можливість об’єднання демократичної опозиції, демократичних сил для формування більшості у новій Верховній Раді.
Олег Мусій зробив акцент на вибори до Верховної Ради. Він підкреслив, що за Конституцією Україна є парламентськопрезидентською республікою, а не президентською диктатурою, яку сьогодні намагається побудувати теперішній президент України, маючи абсолютно підконтрольні Конституційний суд, ЦВК та парламентську більшість. Практично, прийняти будьяке рішення без погодження з Банковою і Адміністрацією Президента дуже складно.
«В парламентськопрезидентській республіці треба, щоб майбутній склад парламенту був балансом для Президента, щоб не було узурпації влади з боку президентської вертикалі. Це моє бачення розвитку України. Має бути баланс: з одного боку, наприклад, Президент, то на противагу йому треба обрати в парламент когось з інших демократичних сил (тільки не промосковських), яких зараз не вистачає у Верховній Раді. Через їх активну позицію можливо б вдалося відстояти більше українських інтересів. Попри всі претензії, які є абсолютно заслужені до теперішнього складу парламенту, вважаю, що він є найбільш проукраїнським після Майдану, хоч у ньому присутні й багато регіоналів. (Вони є в БПП, і в «Народному фронті»). Цей парламент прийняв найбільше проукраїнських законів, зокрема, «По відновленню історичної справедливості»; «Про реабілітацію репресованих інвалідів»; «Про НАТО»; «Про Євроасоціацію і вступу України в Євросоюз», «Про отримання України Томасу». Конституційна більшість Верховної Ради підтримала створення Української Єдиної Церкви. І це правильне проукраїнське рішення і т. д. При всіх нюансах Верховної Ради цей склад проявив найбільш проукраїнську позицію. Як і перший склад парламенту, коли прийшли українські дисидентипатріоти. Проте через комуністичну більшість їм було складно щось прийняти», – сказав депутат.
Друга половина зустрічі перейшла у формі «запитання – відповідь». Присутні могли задати запитання Олегу Мусію, розповісти про наболіле. Виборці вели мову про ремонт доріг у Сокальському районі, тарифи на воду, сміття, будівництво утилізатора хімічних відходів, передання повноважень на місця, збереження екології, надання матеріальної допомоги важкохворим, висловлювали претензії щодо роботи правоохоронних органів, чиновників, відповідальності народних депутатів тощо.
На зустрічі з виборцями народний обранець відповів на запитання присутніх, не проігнорувавши жодного. Наостанку Олег Мусій подякував присутнім, які прийшли на зустріч, та своїм помічникам, які йому допомагають у роботі та небайдужі до проблем пересічних громадян. Він закликав виборців, перш ніж обирати президента, політиків до місцевих чи центральних органів влади, дивитися на їхні конкретні справи, щоб потім не нарікати, що погано живуть і немає жодних поступів на краще. Адже за Конституцією влада у державі належить народу, і він обирає своїх парламентарів до парламенту аби ті там представляли і відстоювали їхні інтереси. Тому просив їх винести певні уроки, щоб не допустити старих помилок під час нових виборів.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.