Українська земля багата пам’ятками архітектури, не винятком є і Сокальщина. В районі є чимало цікавих місць, історичних будівель, церков, які варто відвідати. Захоплення в багатьох місцевих жителів та туристів викликає Тартаківський замок, його часто в народі називають «Перлиною Сокальщини», він є пам’яткою архітектури національного значення.
Палац панів Урбанських стояв багато років у занедбаному стані. У 1996 році його спіткала пожежа і палац-перлина перетворився у руїну, після цього ніхто не брався за його відновлення. Він кілька років перебував у концесії, але орендар нічого не робив, щоб його відновити. Минулого року влітку благодійні фонди «СОФОС» та «Спадщина UA» розпочали гарну ініціативу по відновленню палацу. Спочатку поштовх дало проведення волонтерського табору-резиденції «Тартаків-Тартак». Лідер гурту «Тартак» Олександр Положинський разом з активістами благодійних фондів, друзями та молоддю села прибирали територію біля палацу, проводили майстер-класи, вдень працювали-а ввечері з користю відпочивали. Усі небайдужі об’єдналися з спільною метою: перетворити зруйнований палац на великий туристичний комплекс.
Табір закінчився, а ініціативу продовжила тартаківська молодь. Вони розчистили доріжку біля палацу, пообрізали дерева, прибрали парк. Всередині в приміщеннях встановили інформаційні історичні стенди та мистецькі інсталяції. Тартаківці хочуть відновити палац і включити його в туристичний маршрут Львівщини.
Протягом літа-осені, аж до перших морозів, у Тартакові біля палацу місцеві волонтери проводили тематичні недільні святкування. Щонеділі молодь, волонтери запрошували усіх охочих на фестини біля палацу. Тут місцеві екскурсоводи щогодини проводили екскурсії, відбувались співи, танці, масові гуляння. Місцеві господині пригощали усіх охочих домашніми винами, наливками, медом, випічкою, пляцками за старовинними рецептами, щотижня робили тематичні фотозони, кожен охочий міг зробити фото з паном та пані Урбанськими, а усі виручені кошти ішли на відродження палацу. Згодом волонтери виготовили футболки, горнятка, календарі, магніти, щоб кожен турист міг собі придбати на згадку.
Вкінці минулого року у Львові в кав’ярні відбувся аукціон «Мистецький тартак», на якому збирали кошти на відновлення автентичної брами Яна Станкевича при в’їзді до Тартаківського палацу. Лотами аукціону були олійні та графічні твори мистецтва відомих художників. Зокрема, Квітослава Булавіна, Маргарита Вітязь, Наталка Івженко, Орест Кузів, Христина Приймак, Наталка Пухінда, Юрій Сичов-Глазун, Данило Славінський, Микола Ступінський, Маріана Томин, Ірина Фартух під час осіннього планеру в Тартакові малювали палац кожен по своєму і ці картини продавали на аукціоні. У ньому взяли участь лідер гурту «Тартак» Олександр Положинський, володарка титулу «Місіс Львів-2019» Наталка Тропак, поціновувачі Тартаківського палацу зі Львова, Луцька, Києва, а також вихідці з Тартакова, які нині проживають в Іспанії та Польщі. Всі лоти – а їх було 21 – були продані і вдалось заробити 54800 грн., які будуть спрямовані на відновлен-
ня центральної брами Станкевича.
Цьогоріч на різдвяні свята біля палацу організували виступ Вертепів. З усіх куточків Сокальщини сюди з’їхались колядники, молодь, діти, щоб прославити Христа та разом поколядувати. Із настанням тепла волонтери хочуть продовжити ці добрі ініціативи і надалі приводити палац до ладу.
«Наш палац – це унікальна історична споруда, ми повинні зберегти те, що є і відновити те, що можна. У нас є ідея відновлення паркової зони: хочемо зробити клумбу в такому стилі, як вона була, відновити фонтан. Приємно, що тартаківцям небайдужа доля нашої історичної будівлі і вони долучаються до робіт. Минулого року ми зробили багато, сподіваюсь, цьогоріч зробимо не менше. На Великдень ми думали робити тут забавлянки для дітей, водити гаївки, але триває карантин, тому цю ініціативу не можемо впровадити», – розповіла місцева волонтерка Юлія Козійчук.
За словами Тартаківського сільського голови Степана Орловського, цього року по програмі «Охорона та збереження культурної спадщини Львівщини» на сесії Львівської обласної ради виділили 2,3 млн. грн., сільська рада також виділила 200 тис. грн., а також має бути ще внесок благодійного фонду. За ці кошти вирішили відреставрувати вежу Тартаківського палацу і літній сад, там де колись була шкільна їдальня. Зараз тривають роботи по виготовленню проєктно-кошторисної документації, бо якщо вона буде – то можна буде просити фінансування з державного бюджету. Також сільська рада виграла мікропроєкт по освітленню Тартаківського палацу, тож до осені пам’ятка архітектури має мати сучасне освітлення.
«Добре, що є така молода, ініціативна панянка Ганна Гаврилів, – львів’янка, мама трьох малих дітей. Вона могла б спокійно жити і тішитись дітьми, навіщо їй наш палац? Але вона ініціативна, цілеспрямована, сама робить добрі справи і гуртує навколо себе однодумців. Ми плануємо до осені завершити роботи по освітленню палацу. Неодноразово збираємо наради з львівськими архітекторами, приєднуються також наші місцеві хлопці – колишні вихідці з наших сіл. Вони живуть у Львові, але їм приємно бути причетними до реставрації палацу в селі, де пройшло їхнє дитинство», – зазначив Тартаківський сільський голова Степан Орловський.
Цьогоріч у травні в Тартакові мала проходити частина заходу «Міс Східної Європи-2020», але, на жаль, через карантин цю подію, мабуть, перенесуть. Сподіваюсь, карантин швидко мине і Тартаківський замок знову гостинно відкриє двері для туристів. Ми повинні пам’ятати нашу історію і відроджувати пам’ятки архітектури, щоб ще наші діти і внуки могли насолоджуватись такою красою.
Ольга ДЕНИСЮК.