Головна Політика 45 депутатів Львівської облради від усіх фракцій, крім «Самопомочі», поїхали до Києва...

45 депутатів Львівської облради від усіх фракцій, крім «Самопомочі», поїхали до Києва на виїзну сесію, аби висловити своє «Ні – знищенню україн­ської мови»

«РУКИ ГЕТЬ ВІД МОВИ»

Чи не всю Україну сколихнув скан­дальний законопроєкт народного депу­тата Бужанського №2362 «Про вне­сення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання держав­ною мовою в закладах освіти». Під Верховною Радою відбувались масові мітинги проти розгляду цього законо­проєкту.

Ми, депутати від Львівщини, не мали морального права залишатись осто­ронь цих подій. В ніч з 17 на 18 липня 45 депутатів Львівської обласної ради від усіх фракцій, крім «Самопомочі», поїхали до Києва на виїзну сесію Львів­ської обласної ради, аби висловити своє рішуче «Ні – знищенню україн­ської мови». До столиці ми приїхали о 9 годині ранку 18 липня, саме в цей день нардепи мали розглядати законо­проєкт про мову. Приємно було зустріти біля Верховної Ради народного депута­та, вихідця з Сокаля Михайла Бондара, його помічника, депутата Сокальської районної ради Віталія Грисюка, а також небайдужих сокальчан, які два дні поспіль були у Києві на мітингу. Сокаль­чани свідомі того, що рідна мова має велике значення, адже вона ні в кого не позичена і ніким не дарована, її відстоювали наші предки і ми мусимо її берегти для наступних поколінь. З синьо-жовтим прапором у руках наші земляки сказали категоричне «НІ» прийняттю скандального закону про мову.

До нас підійшли народні депутати України Олег Синютка, Софія Федина, Микола Княжицький, Михайло Цимба­люк. Згодом також приєднались депу­тати Тернопільської та Івано-Франківської обласних рад. Ми провели поза­чергову сесію, на ній усі 45 депутатів обласної ради підтримали заяву щодо захисту української мови. Ось її текст:

«Ми, депутати Львівської обласної ради, глибоко занепокоєні тим, що в Україні відбувається чергова антиук­раїнська провокація та спроба насту­пу на українську мову. Саме мова є одним із визначальних чинників, що перетворюють українців на єдиний народ і творять міцне підґрунтя дер­жавної незалежності і соборності Ук­раїни. Це не просто культурне над­бання та засіб комунікації, це наріжний камінь національної безпеки, соціаль­ного розвитку та міжнародної суб’єк­тності нашої держави. Стало відомо, що представники фракцій «Слуга народу» і «Опозиційна платформа – За життя» 17 липня 2020 року праг­нуть здійснити антиукраїнський ре­ванш і протягнути в парламенті за­конопроект №2362, внесений народним депутатом Максимом Бужанським, мета цього ганебного докумен­та – тотальна русифікація української освіти.

Це зміни до чинних законів про мову й про освіту, що передбачають:

– скасування з 1 вересня 2020 року переходу учнів 5-11 класів російсько­мовних шкіл на українську мову нав­чання;

– дозвіл викладати «декілька» нав­чальних предметів російською мовою в усіх українських школах.

Навіть не дивує вже, що з подання голови партії «Слуга народу» був на­мір ухвалити цей ганебний законопро­єкт саме в тридцяту річницю Дек­ларації про державний суверенітет України і першу річницю набрання чинності Закону України «Про забез­печення функціонування української мови як державної».

Отож ми, депутати Львівської об­ласної ради, закликаємо:

– Президента України Володимира Зеленського проявити державну від­повідальність і політичну волю й не допустити прийняття цього ганеб­ного законопроєкту;

– монобільшість і Голову Верховної Ради України Дмитра Разумкова зняти русифікаторський законопро­єкт із розгляду та припинити дискусії щодо мовного питання раз і назавжди;

– кожну депутатську фракцію та групу у Верховній Раді України, усіх народних обранців у парламенті у разі винесення цього проєкту на пленарне засідання виступити на захист укра­їнської освіти й проголосувати проти.

Кожен, хто віддасть свій голос за цей проєкт, стане прямим колаборан­том і учасником російської гібридної війни проти України, а значить – зрад­ником України та її європейського вибору.

Звертаємо увагу, що Комітет Вер­ховної Ради України з питань гумані­тарної та інформаційної політики, за результатами розгляду в першому читанні, рекомендував відхилити за­конопроєкт, а Міністерство освіти і науки України не підтримало цього законопроєкту.

Ми, депутати Львівської обласної ради, виявляючи свою громадянську позицію, прийняли рішення 17 липня 2020 року провести позачергове виїз­не пленарне засідання обласної ради VIIскликання під стінами Українського парламенту.

Століттями антиукраїнські сили прагнули знищити нашу культуру, освіту, віру, мову, а сьогодні вони на­магаються перекреслити наш шлях до європейського майбутнього.

Закликаємо кожного відповідального українця, кожного народного депута­та та просто всіх небайдужих стати на захист української мови та нашого з вами майбутнього. Маємо об’єдна­ти зусилля і не залишити антиукраїн­ським силам жодного шансу! Сьогодні, як ніколи, настав час сказати рішуче: «НІ – русифікації України!»

Руки геть від святая святих – мови рідного народу!».

Вважаю, що закон про функціонуван­ня державної мови, який сьогодні діє, є добре опрацьований. Він прийнятий попереднім скликанням Верховної Ра­ди України і над ним працювало багато фахівців, експертів, Інститут україно­мовства, літератори. Думаю, що цей закон не потрібно змінювати, а йому треба дати розвиток. Особисто не вірю і не знаю жодних випадків, у кого в Україні є проблеми з мовою. У нас жи­вуть люди більше 100 національностей і вони знаходять між собою спільну мову, ніколи не було мовної ворожнечі. Багато років працював у княжому Белзі, вивчав історію того маленького містеч­ка. Фактично, це історія трьох народів: українського, польського та єврейсько­го. Але до них ніколи не втручалися політики – і люди завжди знаходили спільну мову, завжди був спокій та благополуччя. Зараз, мені здається, що мовне питання розігрується політи­ками штучно, бо для національних меншин не існує жодних проблем у спілкуванні.

Думаю, що в Україні навчання в усіх освітніх закладах повинно відбуватися виключно українською мовою, адже потім випускники здають зовнішнє не­залежне оцінювання українською мо­вою, працюють державними службов­цями, де теж повинні досконало володіти державною мовою. Я був військо­вим медиком на Сході України, не можу сказати що все населення там при­хильно ставиться до української мови, але більшість тверезомислячих людей розуміють, що, живучи в Українській Державі, вони повинні володіти україн­ською мовою. Тому ми, українці, не дамо теперішній владі маніпулювати нашою рідною мовою.

Сергій КАСЯН,
депутат Львівської обласної ради.