Головна Історія Житиме вічно – пам’ять про Андрія Мельника

Житиме вічно – пам’ять про Андрія Мельника

Андрій Мельник – військовий, державний та політичний діяч, полковник, начальник Штабу Армії УНР, Голова Проводу ОУН, організатор і творець Світового Конгресу Українців. Його ім’я золотими літерами, викарбуване на скрижалях історії серед когорти державотворців, які виборювали, творили та захищали Україну.

12 грудня 2020 року виповнилось 130 років від дня народження пол­ковника Андрія Мельника, видат­ного учасника та одного з очільників українських визвольних змагань ХХ століття. До вшанування його пам’яті приєдналась делегація зі Сокальщини, яку ініціював та зор­ганізував депутат Сокальської міської ради Олег Кожушко, за ак­тивної підтримки голови РДА Ігоря Дацюка та начальника відділу культури, молоді та спорту Мирос­лави Михайлюк.

Біля меморіалу Андрія Мельника в селі Воля Якубова, що на Дрого­биччині, відбулося віче пам’яті за участі духовенства під благосло­венням Владики Самбірсько-Дро­гобицького УГКЦ єпископа Яросла­ва Приріза, організаторів спорудження меморіалу, чисельного член­ства ОУН в Україні, відомого меце­ната Лева Грицака, депутатів місцевих рад, очільника Львівської об­ласної ради Ірини Гримак, а також народних депутатів України.

У вшануванні також взяли участь захисники України різних поколінь та патріотична громадськість об­ласті. Після покладання кошиків з квітами, в тому числі, й сокальчана­ми, організатори подарували при­сутнім буклети «Андрій Мельник», а пан Лев Грицак книгу «Андрій Мельник-130: збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої відомому українському державному, політич­ному, військовому діячу – полков­нику Андрію Мельнику». В ній зібрано унікальний матеріал про його постать в історії України, яка ще недостатньо вивчена. Всі, хто цікавиться біографією та діяльніс­тю полковника Андрія Мельника, можуть ознайомитися з книгою в Сокальській районній центральній бібліотеці.

Після завершення урочистого віче працівники закладів культури Дрогобицького району зробили для гостей та запрошених чудовий по­дарунок – театралізовану поста­новку поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки». Це дійство відбулося на території нещодавно спорудже­ного у національно-патріотичному стилі комплексу «Раковець» (так називається один з присілків Волі Якубової). По завершенні святко­вих заходів Олег Кожушко від деле­гації Сокальщини вручив добродію Леву Грицаку унікальні експонати та подарунки для Музею-садиби Андрія Мельника у Волі Якубовій.

Андрій Мельник народився 12 грудня 1890 року у селі Воля Якубова Дрогобицького повіту в сім’ї галицького селянина, активіс­та національного руху, твердо ус­падкувавши батьківські ідеали. Був особисто знайомий з Українським Каменярем Іваном Франком. Нав­чався в гімназіях Дрогобича, Сам­бора, Стрия. У 1912 році вступив до Віденської Аграрної Академії на факультет лісового господар­ства. З вибухом Першої світової війни записався добровольцем
до Легіону Українських Січових Стрільців. Брав участь у важких боях, зокрема на горах Маківці та Лисоні. Став сотником УСС, згодом – начальником штабу Армії УНР у званні полковника. Спільна бороть­ба за державну незалежність Укра­їни закріпила його особисту дружбу з С. Петлюрою, Є. Коновальцем та іншими визначними діячами Української Революції 1917-1922 рр. Прийняте понад сотню років тому історичне рішення пол­ковників Євгена Коновальця та Ан­дрія Мельника: «Шлях до вільного Львова лежить через вільний Ки­їв!» не втратило своєї актуальності й досі. Постать Андрія Мельника внесла особливий державницький зміст у національно-визвольний рух українського народу та його державотворення. Україна вшано­вує пам’ять про своїх Героїв в ство­ренні меморіальних комплексів, музеїв, відновленні поховальних місць. Свято віримо в те, що до­поки будемо пам’ятати своїх Героїв, – Україна житиме вічно!

Від імені учасників делегації зі святкування 130-ої річниці від дня народження славного сина України полковника Андрія Мельника:

Василь ПАНЧЕНКО,
с. Савчин.

Катерина ПАНЧИШИН,
м. Сокаль.