В Сокальському Будинку дитячо-юнацької творчості звикли, що вже з лютого приміщенням поширюється запах свічок і воску, бо починається час писати писанки.
Ольга Ровецька – писанкарка, сама дуже любить наносити віск писачком, заохочує до цього гуртківців та їх матусь.
В минулому році за сприяння ГО «Народний музей» та «Всесвітній день вишиванки» було видано альбом – збірку листівок «Писанковий світ Ольги Ровецької».
Після відвідання виставки Івана Левинського в Львівському музеї етнографії і народного промислу пані Ольга «загорілася» перенести на писанки візерунки з кераміки, які там побачила. Вже написала перші. Писанки за мотивами такої кераміки незвичайні, відрізняються від звичних, приваблюють і трохи дивують.
Писанкарка мріє, як Бог дасть, зробить велику колекцію таких писанок. Адже кожний глечик, ваза, підсвічник чи миска дарують ідеї для декількох писанок.
Зокрема, задум створити велику писанку, де одне в одному розташовані кола різного діаметру, а ті кола наповнені візерунками, з’явилася якось миттєво. Спочатку не було бачення, які кольори там використати, які саме візерунки. Кола і півмісяці ніби самі попросили орнаменти з горщиків Трипілля. А природні барвники: відвари цвіту і ягід бузини, кропиви, листя горіха, цибулиння дали теплі, навіть сяючі відтінки. Ця писанка виношувалася довго, декілька місяців. А коли вже народилася, коли з неї був виведений віск, з’явилося для неї ім’я «Рівнодення». Нині вона – одна з найулюбленіших творінь майстрині.
Під час торішнього локдауну Ольга задумала написати писанки Холмщини. Почала з відомих таблиць етнографа Оскара Кольберга, а також з видання Віри Манько.
Побачила схожість, а часто і тотожність елементів та композицій з писанками Волині. Спілкувалася з представниками музеїв щодо відтворювання зразків з їх фондів. На сайтах польських музеїв також є немало зразків писанок.
Отак, крок за кроком, народжується велика збірка писанок Закерзоння і Волині.
Через карантин з проведенням виставок складнощі, але писанки пишуться, оформлюються для експозиції. Колись пандемія закінчиться, виставка буде готова подорожувати. І відновляться постійні заняття з писанкарства для гуртківців Сокальського БДЮТ та їх батьків.
Марія ПОЛІЩУК,
директор Сокальського Будинку дитячо-юнацької творчості.