УНІКАЛЬНІ СТАРОДРУКИ МУЗЕЮ ТА ГРОМАДІ
Напередодні Нового року та Різдва Христового у музей «Людина. Земля. Всесвіт» принесли і подарували справжній скарб – два старослов’янські та два польські стародруки, які датуються приблизно XVIII – початком XIX ст. (але ще треба досліджувати). Крім того, ще «Молитвеник християнської родини» 1927 року, видрукований у Жовкві в друкарні оо. Василіян. Їх принесли президент Благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина» Юлій Лукомський, мешканець Сокаля, колишній випускник Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша – Йосиф Туз, Микола Кушпета з м. Львів (брат померлого), які спільно виконали заповіт св. п. Богдана Петрощука і передали унікальні стародруки з його приватної колекції музею «Людина. Земля. Всесвіт».
Покійний Богдан за фахом був істориком і збирав раритетні духовні книги. Він мріяв, щоб після смерті його скарб був корисним для громади. А для збереження унікальних пам’яткок для нащадків, його друзі та рідні передали їх музею «Земля. Людина. Всесвіт».
– Ми вдячні найперше Богу, що спрямував до нас такі унікальні стародруки, – сказала директор музею Наталія Покотюк. – Адже вони мають велику духовну цінність. Музей є важливим культурним осередком для нашого краю, місцем сили для всіх, хто потребує духовної підтримки. Він є тим магнітом, який притягує не тільки сокальчан, але й туристів, гостей Сокаля. Поповнення фондів музею такими стародруками – це надзвичайно важливо і відповідально для нас. Нині українські захисники відстоюють на фронті територіальну цілісність держави, ми ж – духовну і культурну. Бо ворог хоче знищити нашу історію, культуру, мову, і нас як націю… Тому унікальні знахідки для музею у цей нелегкий час є знаковими, підтвердженням того, що маємо свою унікальну історію, яку треба вивчати, розповідати і передавати наступним поколінням. Бо без минулого нема майбутнього. Щиро дякуємо благодійникам за такий чудовий сюрприз для музею в нелегкий, тривожний час, які розуміють, що старожитності можуть мати історичну і духовну цінність.
Книги потрібно ще правильно атрибутувати (дослідити походження документа чи твору, час і місце створення, авторство тощо). Їх передадуть фахівцям – експертам та релігієзнавцям на дослідження. Опісля стародавні рукописи будуть розміщені в музейній експозиції, і кожен відвідувач зможе оглянути і довідатися багато цікавих фактів.
– В Україні не так багато ще збереглося старовинних книг, – каже Юлій Лукомський. – Багато з них, які є духовним надбанням нашої країни, присвоїла собі росія. Нині наш святий обов’язок зберегти уцілілі для нащадків. Стародруки покійного Богдана – це унікальний подарунок сокальській громаді на світлий спомин про патріотичну родину Петрощуків, які любили рідний край, боролись за незалежну та вільну Україну. Богдан брав активну участь у громадському житті Сокальщини, був учасником Революції Гідності, співав в ансамблі «Повстанець».
Стародруки – не просто книги – вони відкривають нам сторінки історії, яка повна таємниць та цікавих відкриттів. Сподіваємось, що фахівці, дослідивши подаровані старовинні рукописи, розкажуть ще багато цікавого. Але це вже буде не менш цікава, проте інша історія…
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора та надані музеєм.