Головна Історія Печигори на Сокальщині – там, де було село зеленіє озимина

Печигори на Сокальщині – там, де було село зеленіє озимина

На початку листопада жителі с. Старгород та навколишніх сіл зібралися на місці церкви колишнього села Печигори. Колись тут був престольний празник, а тепер на місці, де було село, зеленіє озимина. Біля фундаменту знищеної церкви о. Степан Ділай відслужив молебень до Пресвятої Богородиці. Опісля всі перейшли до могили борцям за волю України, де була відправлена панахида. Присутні молитвою вшанували пам’ять села, колишніх односельців, які вже відійшли у вічність, борців за незалежну державу, вояків УГА, УПА та солдатів австрійської армії (серед яких було багато українців), поховання яких поруч.

В. о. Тудорковицького сільського голови Світлана Дейнека коротко розповіла історію села. Наголосила, що в Першу світову війну в окрузі проходили бої між військами АвстроУгорщини та Царської Росії. Вбитих австрійських солдатів (більше півтора сотні) похоронили на цвинтарі села. В 191819 рр. захищати ЗУНР в УГА пішло 15 осіб, шість з них загинули. За польської влади в селі налічувалось 45 дворів, більше тридцяти – на польських колоніях. В 1939 р. почалася Друга світова війна… Німецька окупація, важкі роки українськопольського протистояння. Багато молоді пішло в УПА. В липні 1944 року прийшли радянські війська, було поновлено кордон по р. Західний Буг. Bійська НКВС і польської АК pобили облави, наскакували прикордонники зi с. Жджари, вночі через Буг переправлялися загони повстанців.

В 1946 р. жителів села Печигори примусово виселили в Тернопільську область, а в 1947 р. під час операції «Вісла» змішані сім’ї – на північ Польщі. В селі залишилися одні поляки, які мусили залишити село, бо їм дошкуляли партизани. В 1951 році знову посунули кордон на захід. Забузькі землі радянська влада, яка прийшла, заселила переселенцями. З 1953 року в село, яке перетворилося на згарище, почали повертатися корінні мешканці, але їм забороняли поселятися на рідних обійстях. Щоб були близько до рідних могил та батьківської землі, печигорці будували житло в сусідніх селах. Ще до початку сімдесятих років тут жевріло життя, та недовго. Незабаром село зникло з географічної карти.

В. о. сільського голови Світлана Дейнека подякувала усім, хто провів, підготував захід та прийшов сьогодні вшанувати пам’ять про село Печигори.

Іван ФІЛЯРСЬКИЙ.

мешканець села Старгород.