Головна Історія Тартаківський замок – перлина Сокальського краю

Тартаківський замок – перлина Сокальського краю

Українська земля багата пам’ятками архітектури, не винятком є і Сокальщи­на. В районі є чимало цікавих місць, історичних будівель, церков, які варто відвідати. Захоплення в багатьох місце­вих жителів та туристів викликає Тарта­ківський замок, його часто в народі на­зивають «Перлиною Сокальщини», він є пам’яткою архітектури національного значення.

Палац панів Урбанських стояв багато років у занедбаному стані. У 1996 році його спіткала пожежа і палац-перлина перетворився у руїну, після цього ніхто не брався за його відновлення. Він кіль­ка років перебував у концесії, але орен­дар нічого не робив, щоб його віднови­ти. Минулого року влітку благодійні фонди «СОФОС» та «Спадщина UA» розпочали гарну ініціативу по віднов­ленню палацу. Спочатку поштовх дало проведення волонтерського табору-резиденції «Тартаків-Тартак». Лідер гурту «Тартак» Олександр Положин­ський разом з активістами благодійних фондів, друзями та молоддю села при­бирали територію біля палацу, прово­дили майстер-класи, вдень працювали-а ввечері з користю відпочивали. Усі небайдужі об’єдналися з спільною ме­тою: перетворити зруйнований палац на великий туристичний комплекс.

Табір закінчився, а ініціативу продов­жила тартаківська молодь. Вони розчис­тили доріжку біля палацу, пообрізали дерева, прибрали парк. Всередині в приміщеннях встановили інформаційні історичні стенди та мистецькі інсталяції. Тартаківці хочуть відновити палац і включити його в туристичний маршрут Львівщини.

Протягом літа-осені, аж до перших морозів, у Тартакові біля палацу місцеві волонтери проводили тематичні неділь­ні святкування. Щонеділі молодь, во­лонтери запрошували усіх охочих на фестини біля палацу. Тут місцеві ек­скурсоводи щогодини проводили ек­скурсії, відбувались співи, танці, масові гуляння. Місцеві господині пригощали усіх охочих домашніми винами, налив­ками, медом, випічкою, пляцками за старовинними рецептами, щотижня робили тематичні фотозони, кожен охо­чий міг зробити фото з паном та пані Урбанськими, а усі виручені кошти ішли на відродження палацу. Згодом волон­тери виготовили футболки, горнятка, календарі, магніти, щоб кожен турист міг собі придбати на згадку.

Вкінці минулого року у Львові в ка­в’ярні відбувся аукціон «Мистецький тартак», на якому збирали кошти на відновлення автентичної брами Яна Станкевича при в’їзді до Тартаківського палацу. Лотами аукціону були олійні та графічні твори мистецтва відомих ху­дожників. Зокрема, Квітослава Булаві­на, Маргарита Вітязь, Наталка Івженко, Орест Кузів, Христина Приймак, На­талка Пухінда, Юрій Сичов-Глазун, Да­нило Славінський, Микола Ступінський, Маріана Томин, Ірина Фартух під час осіннього планеру в Тартакові малюва­ли палац кожен по своєму і ці картини продавали на аукціоні. У ньому взяли участь лідер гурту «Тартак» Олександр Положинський, володарка титулу «Місіс Львів-2019» Наталка Тропак, поцінову­вачі Тартаківського палацу зі Львова, Луцька, Києва, а також вихідці з Тарта­кова, які нині проживають в Іспанії та Польщі. Всі лоти – а їх було 21 – були продані і вдалось заробити 54800 грн., які будуть спрямовані на від­новлен-
ня центральної брами Станке­вича.

Цьогоріч на різдвяні свята біля пала­цу організували виступ Вертепів. З усіх куточків Сокальщини сюди з’їхались колядники, молодь, діти, щоб просла­вити Христа та разом поколядувати. Із настанням тепла волонтери хочуть продовжити ці добрі ініціативи і надалі приводити палац до ладу.

«Наш палац – це унікальна історична споруда, ми повинні зберегти те, що є і відновити те, що можна. У нас є ідея відновлення паркової зони: хочемо зро­бити клумбу в такому стилі, як вона була, відновити фонтан. Приємно, що тартаківцям небайдужа доля нашої історичної будівлі і вони долучаються до робіт. Минулого року ми зробили багато, сподіваюсь, цього­річ зробимо не менше. На Великдень ми думали робити тут забавлянки для дітей, водити гаївки, але триває каран­тин, тому цю ініціативу не можемо впро­вадити», – розповіла місцева волонтерка Юлія Козійчук.

За словами Тартаківського сільського голови Степана Орловського, цього ро­ку по програмі «Охорона та збереження культурної спадщини Львівщини» на сесії Львівської обласної ради виділили 2,3 млн. грн., сільська рада також виділила 200 тис. грн., а також має бути ще внесок благодійного фонду. За ці кошти вирішили відреставрувати вежу Тартаківського палацу і літній сад, там де колись була шкільна їдальня. Зараз тривають роботи по виготовленню про­єктно-кошторисної документації, бо якщо вона буде – то можна буде проси­ти фінансування з державного бюдже­ту. Також сільська рада виграла мікропроєкт по освітленню Тартаківського палацу, тож до осені пам’ятка архітек­тури має мати сучасне освітлення.

«Добре, що є така молода, ініціативна панянка Ганна Гаврилів, – львів’я­нка, мама трьох малих дітей. Вона могла б спокійно жити і тішитись дітьми, навіщо їй наш палац? Але вона ініціа­тивна, цілеспрямована, сама робить добрі справи і гуртує навколо себе од­нодумців. Ми плануємо до осені завер­шити роботи по освітленню палацу. Неодноразово збираємо наради з львівськими архітекторами, приєднуються також наші місцеві хлопці – колишні вихідці з наших сіл. Вони живуть у Льво­ві, але їм приємно бути причетними до реставрації палацу в селі, де пройшло їхнє дитинство», – зазначив Тартаківсь­кий сільський голова Степан Орловський.

Цьогоріч у травні в Тартакові мала проходити частина заходу «Міс Східної Європи-2020», але, на жаль, через ка­рантин цю подію, мабуть, перенесуть. Сподіваюсь, карантин швидко мине і Тартаківський замок знову гостинно від­криє двері для туристів. Ми повинні пам’я­тати нашу історію і відроджувати пам’ятки архітектури, щоб ще наші діти і внуки могли насолоджуватись такою красою.

Ольга ДЕНИСЮК.