Головна Історія ВАСИЛЬ ВАСИЛЯШКО «ПОВЕРНУВСЯ» У РІДНЕ СЕЛО

ВАСИЛЬ ВАСИЛЯШКО «ПОВЕРНУВСЯ» У РІДНЕ СЕЛО

20 травня в Народному домі с. Завишень відбулася урочиста академія з нагоди 100річчя від дня народження українського військового діяча Василя Василяшка (псевдо «Перемога»), почесного громадянина Сокальщини.

Захід, на який з’їхалися жителі Сокальщини, розпочався з благословіння священика Романа Білецького. Ведучі розповіли, що 13 квітня 1918 р. в с. Завишень народився український військовий діяч, сотник Української повстанської армії, командир сотні «Галайда1» (серпень 1944 – вересень 1945), згодом куреня «Галайда» і 12го (Сокальського) Тактичного відтинку «Климів» воєнної округи2 «Буг» оперативної групи «УПАЗахід» Василь Василяшко. А далі присутні почули про його діяльність в УПА. На жаль, його життя, яке поклав на вівтар незалежності України, обірвалося у двадцять сім років. В. Василяшко загинув 16 лютого 1946 у лісі між с. Боянець і с. Купичволя, тепер – Жовківський район.

Про участь їхнього славного краянина Василя Василяшка у національновизвольних змаганнях, його хоробрість та відвагу, патріотизм, мудрість та значення цієї постаті для Сокальщини й рідного села говорили Жвирківський селищний голова Іван Кошлай, заступник голови Сокальської райдержадміністрації Микола Поліщук, голова районної ради Микола Пасько, депутати обласної та районної рад – Сергій Касян, Олег Солодяк, уродженець села Олег Веклин, директор Сокальської МАН Світлана Мусій та інші. Племінники Василя Василяшка – Мирон і Богдан – передали портрет і нагороди свого дядька Василя Василяшка в краєзнавчий музей «Сокальщина». Адже лише одиниці за велику відвагу та хоробрість були удостоєні таких відзнак, а він за життя став кавалером трьох – ордену Бойової Заслуги УПА – Лицар Бронзового, Срібного (2го класу) і Золотого (1го класу) Хрестів Бойової Заслуги. Ми маємо гордитися і пам’ятати про своїх героїв.

Вагому лепту у відкриття сторінок історії УПА та нових імен учасників національновизвольних змагань вніс краєзнавець, житель с. Завишень Богдан Нечай. Голова Сокальської районної ради Микола Пасько вручив йому грамоту, а депутат районної ради Олег Солодяк книги на історичну тематику. Зал теплими оплесками привітав свого односельця.

Аматори художньої самодіяльності Сокальщини – тріо з Народних домів с. Стенятин, с. Тартаків, солісти Надія Дуда, Ольга Шевчук, Вероніка Левицька, Руслана Антонюк, Ольга Пісня, хор «Хлібодар», просвітницький колектив «Дивосвіт», ансамбль «Гармонія» та інші подарували присутнім гарну концертну програму.

Під час заходу тривала книжкова виставка, присвячена легендарному командиру УПА Василю Василяшку. Почесні гості – члени Сокальської станиці Братства вояків ОУНУПА сфотографувалися на пам’ять. Долучилась до заходу Сокальська районна асоціація інвалідів в рамках проекту «Місце зустрічі: діалог» за підтримки німецького фонду «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє» та ВБО «Турбота про літніх людей в Україні» із частуванням та бесідою «Героїв не заувають».

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.