Головна Інтерв'ю ОСОБЛИВЕ МІСЦЕ ДЛЯ ОСОБЛИВИХ ДІТЕЙ

ОСОБЛИВЕ МІСЦЕ ДЛЯ ОСОБЛИВИХ ДІТЕЙ

Все більше набирає обертів у нашій країні інклюзивна освіта. Концепція інклюзії – повноцінне включення людей з особливими освітніми потребами в освітній процес, введення таких дітей до звичайних класів, забезпечення їх асистентським супроводом і, звісно, забезпечення доступного середовища.

Багато відомих в історії особистостей мали дуже значимі проблеми зі здоров’ям, але про їхні досягнення знає кожна людина в світі і це не завадило їм стати дійсно «великими». Ми віримо, що завдяки підтримці, доброму слову та пораді і вихованці Інклюзивноресурсного центру досягнуть значних успіхів у різних сферах.
Сокальський район став одним із перших в області, де створено такий Центр, а 11 вересня його урочисто відкрито.

У відкритті Центру взяли участь директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій, головний спеціаліст департаменту освіти і науки ОДА Марія Васюник, депутат обласної ради Сергій Касян, голова Сокальської районної ради Микола Пасько, голова Сокальської РДА Роман Токай, депутати районної ради, директор Центру з обслуговування закладів освіти Сокальського району Микола Мисак, голова центру реабілітації людей з особливими потребами «Промінь надії» Оксана Кононова, заступник директора БФ «КарітасСокаль» Мар’яна Яремчук, депутати районної ради, спеціалісти відділу освіти, працівники районного методкабінету, директори шкіл, громада.

Захід розпочався з благословення о. Ярослава Валюха та спільної молитви за здоров’я усіх дітей. Напередодні о. Ярослав освятив Центр.
Гості заходу не скупились на слова вітань та захоплення.

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій:
– Сокальщина завжди відрізнялася тим, що йшла попереду. Це – один із перших

районів, який підтримав інклюзивне навчання та організував його на базі шкіл району. Це не перший Центр в області (маю змогу порівняти), але в такому приміщенні та в такому форматі і настільки якісно це зроблено, тут – розумію, що це – один з найкращих на сьогоднішній день на Львівщині. З чим вітаю сокальську громаду. Безперечно, пріоритетом інклюзивне навчання стало тоді, коли ним зайнялась дружина президента Марина Порошенко, яка відкривала перший на Львівщині інклюзивноресурсний центр в Городку. Якби ви трохи швидше зробили то могла б вона побувати і в Сокалі. Направду, є що подивитися.

п. Любомира побажала батькам і діткам знайти тут «центр, де можна просто поспілкуватися, знайти підтримку, допомогу і почути добре слово», а працівникам – натхнення та нових звершень.

Рішення про створення таких центрів ухвалили у Львові, Бориславі, Дрогобичі, Самборі, а також у Бродівському, Буському, Городоцькому, Жидачівському, Жовківському, Кам’янкаБузькому, Миколаївському, Пустомитівському, Радехівському, Самбірському, Сколівському, Стрийському, Яворівському та Турківському районах.
Депутат Львівської ради Сергій Касян відзначив професіоналізм фахівців Центру, адже його родині прийшлось скористатись їхніми послугами, за що щиро вдячний: «Відкриваємо один з найкращих в області Центрів, який буде займатися особливими дітьми. Вірю, що в ньому виростуть майбутні Діснеї та Ейнштейни. Саме в цьому

Центрі фахівці дають майбутнє цим діточкам, перед ними відкриваються нові горизонти та можливості. То ж в добру путь!»

Голова Сокальської районної ради Микола Пасько:

– Я, як голова районної ради – органу, який виступив засновником цього закладу, був свідком як народжувався цей Центр. Коли не всі до кінця розуміли, що ж це таке буде. Дякую всім, хто долучився до цієї справи: депутатському корпусу, директору ЦОЗО Миколі Мисаку, підряднику, який якісно і з душею виконав роботи, директору школу Наталії Драган, та усім, хто долучився. Особлива подяка колективу Інклюзивноресурсного центру, який з душею поставився, аби вдосконалити певні моменти та вдихнути життя у це приміщення. Коли зайшли перед відкриттям, побачили, що бавляться діти. Тобто, їм це до душі. А це основне завдання.

Голова Сокальської РДА Роман Токай:

– Маю за велику честь привітати громаду Сокальщини з відкриттям Інклюзивноресурсного центру, який створений завдяки спільній співпраці. Вітаю колектив та бажаю творчої енергії. Адже на ваших плечах лежить дуже відповідальна робота, впевнений, що ви впораєтеся.

Новенький інклюзивноресурсний центр розмістився у Сокальському НВК «ЗШ ІІІІ ст. – ліцей №4» (загальна площа приміщення 190 кв. м.). В ньому створено всі умови для дітей з особливими освітніми потребами. Комунальною установою «Центр обслуговування закладів освіти» проведено значну роботу щодо здійснення капітальних ремонтів, облаштування умовами архітектурної доступності для дітей з обмеженими фізичними можливостями. Кошти виділені з районного бюджету (863576 грн.).

У Центрі облаштовано приймальню, кабінети вчителялогопеда, вчителядефектолога, практичного психолога, керівника, кабінет лікувальної фізкультури, пристосовані туалети. Приміщення обладане пандусом. Поряд – простора прилегла територія.
Ведучі дійства – учні Сокальського ЗЗСОліцей №1 ім. Олега Романіва Олександр Бойко та Аліна Стасюк. Музичне вітання подарували присутнім діти дошкільної установи №8 м. Сокаль, хореографічний ансамбль «Акварель» Сокальської ЗШ ІІІІ ст. №5, учениця Сокальської ЗШ №2 Роксолана Весній та обдаровані діти з особливими потребами – Катруся Табатадзе та Тимофійко Ратушняк.

В. о. директора Інклюзивноресурсного центру Анна Фенчин не приховувала неймовірної радості, адже, нарешті, у нашому районі вдалось відкрити установу нового типу: «Це відкриття багато в чому є символічним. Однією із складових цивилізованості, духовності, моральності суспільства є ставлення до людей соціальнонезахищених категорій, а також із особливими потребами. Воно має бути побудоване на принципі гідності, рівності кожної дитини. Саме розвиток інклюзивних процесів говорить про те, що ми стали на щабель цивілізованіші, на щабель вищі духовно та морально. Маю чудову можливість подякувати всім, хто долучився до створення Центру. Перш за все, керівнику департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомирі Мандзій, людям, від яких дуже багато залежало – голові районної ради Миколі Паську, всім депутатам, голові РДА Роману Токаю».
Від імені колективу Інклюзивноресурсного центру та батьків А. Фенчин вручила листподяку голові районої ради Миколі Паську та депутатам районної ради за значний вклад у створенні сучасного закладу.

Гості свята оглянули приміщення, поспілкувалися з дітками, які першими випробували нові меблі, та залишили схвальні відгуки про установу.
Центр уже відвідують перші вихованці. Попереду фахівців закладу чекає велика робота. Адже основним завданням залишається забезпечення кваліфікованим супроводом дітей з особливими освітніми потребами.

Юлія СОРОЧУК.
Фото Василя Сорочука.