БІБЛІОТЕКИ – ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА!
Колись давно, в світі, де кожен зі своїми думками та ідеями був вроздріб, бібліотеки були місцем, де горіли свічки, а книги розгорталися з легким шурхотом сторінок. Вони були скарбницями знань і притулком для тих, хто прагнув до вдосконалення і розуміння світу навколо себе. Бібліотеки були доступні лише для обраних, а їхні фонди були обмежені.
Сьогодні бібліотеки – це не лише місце, де можна взяти почитати книгу. Бібліотеки – це центри культурного життя, в якому проводяться різноманітні заходи: літературні вечори, виставки, майстер-класи, організовуються зустрічі з письменниками, художниками, науковцями і просто з цікавими людьми. Використовуючи сучасні технології, бібліотекарки організовують для своїх користувачів онлайн-заняття, вебінари, віртуальні екскурсії тощо.
Наші бібліотеки – це відкриті простори, сучасні осередки, де традиційні книги переплітаються з високотехнологічними засобами доступу до інформації. Вони стали центрами інновацій та розвитку, місцями, де зростають найменші, діти – люди майбутнього.
Сокальська публічна бібліотека для дітей цьогоріч реалізує грантовий проєкт «Діти України» (EOPKIDSUKRAINE) за методикою всесвітнього фонду Worldwide Orphans, який вже 26 років працює з вразливими країнами в цілому світі, підтримуючи освіту та розширення творчих можливостей дітей. Він спрямований на розвиток творчого та інтелектуального розвитку дітей віком 3-6 років, через книгу та гру. З вересня дві групи дітей розпочали свої заняття за інноваційною та ефективною по всьому світу методикою навчання, через гру. Проект триватиме навчальний рік.
17 бібліотек-філій Комунальної установи «Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області долучились до Мережі цифрових Хабів, зареєструвавшись на національній платформі «Дія. Цифрова освіта». Це бібліотеки: Жвирка, Бояничі, Варяж, Забужжя, Завишень, Зубків, Княже, Комарів, Перетоки, Поториця, Скоморохи, Стенятин, Теляж, Хоробрів, Шпиколоси, Сокальська публічна бібліотека для дітей та Сокальська центральна публічна бібліотека.
До цих бібліотек часто звертаються з проханнями щодо онлайн-оплати комунальних платежів, роздруківки інформації з їхніх мобільних пристроїв, реєстрації в мобільних додатках «Дія» і т. п. Така допомога особливо корисна для наших відвідувачів старшого віку, яким подібне ще в новинку. Цифрова освіта для літніх людей є дуже важли-вою опцією для бібліотеки. Так, бібліотекарки допомагають літнім людям, зокрема, й переселенцям, користуватися порталом Дія та отримувати послуги онлайн.
Наші бібліотеки відкриті для всіх і їхні фонди цьогоріч обновилися, завдяки Сокальській міській раді та депутатському корпусу, які виділили 200 тис. грн. на поповнення бібліотечного фонду, а це 1054 нових сучасних книг. Кожна філія отримала по 20-30 книг. Нові книги для бібліотек – це ковток свіжого повітря для її користувачів.
Завтра бібліотеки будуть продовжувати свій розвиток, перетворюючись на справжній осередок знань. Вони будуть зберігати інформацію в найсучасніших форматах, відкривати нові можливості для навчання та досліджень. Бібліотекарі продовжать бути гідами у світі віртуальної реальності та штучного інтелекту, але завжди залишаться тими, хто вміє знайти відповідь на ваші запитання.
Отже, вчора, сьогодні і завтра, бібліотеки – це місця, де зустрічаються минуле, сучасність і майбутнє. Вони – це синергія перемоги, де знання, творчість і спільнота об’єднуються для досягнення великих цілей. Тож нехай бібліотеки завжди будуть нашими надійними провідниками в цій безмежній подорожі пізнання та розуміння, даруючи нам нові книги, можливість росту, навчатися і вдосконалюватися, будувати розумне майбутнє.
Христина ДАСЮК,
директор Комунальної установи «Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області».