Щорічно 28 серпня, на свято Успіння Пресвятої Богородиці, понад десять років поспіль, на території розділених державними кордонами польського села Корчмин та українського – Стаївка, проводять транскордонні зустрічі порозуміння та примирення, а в їх межах – молитовну прощу до чудотворного джерела с. Стаївка.
Ініціатива спільної прощі належить Блаженнішому Архієпископу Любомиру Гузару, який зробив свого роду послання для людей по обидва боки кордону: «Не можна забувати, що ми всі колись були молодими і про нас також старші казали, що ми нічого не варті, бо не такі, як вони. Якраз навпаки – молоді люди назагал є ідеалістами, бажають кращого. Тільки часто ми залишаємо їм такий світ, в якому нелегко жити».
Цьогоріч Європейські дні добросусідства відбулися у селі Стаївка та місті Белзі під гаслом «Пам’ять, що об’єднує».
Святкування розпочались урочистою літургією, що пройшла у с. Стаївка біля каплиці Матері Божої, що на кордоні з польським с. Корчмин. Її відправили о. Роман Гонтарик – настоятель церкви Архистратига Михаїла с. Стаївка, церкви святих Косми і Дам’яна с. Корчів Української греко-католицької церкви, о. Михайло Левицький – капелан Червоноградської лікарні та о. Петро Ментух.
Концертна програма та привітання від почесних гостей вже були у Белзі.
Присутніх на Днях добросусідства вітали і бажали міцного здоров’я, Божої ласки, терпеливості, твердості духу та нових звершень Белзький міський голова Оксана Береза, перший заступник міського голови Тарас Стародуб, директор департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва ЛОДА Роман Шепеляк, начальник відділу транскордонного співробітництва департаменту Міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва ЛОДА Ольга Табака, заступник голови Червоноградської райдержадміністрації Володимир Катерина, заступник голови Червоноградської районної ради Наталія Кохан, війт гміни Белжець (Польща) Анджей Адамек.
З концертною програмою виступили фольклорні ансамблі та мистецьких колективи Белзької територіальної громади: народний ансамбль пісні та музики «Княжий»
м. Белз (худ. кер. Любов Плахтина); аматорські фольклорні ансамблі «Белзькі візерунки» НД м. Белз та «Цвіт м’яти» НД с. Низи; мистецькі колективи сіл Ванів та Глухів (староста Ольга Козак), сіл Домашів, Воронів, Діброва, Острівок (староста Євгенія Біловус), сіл Жужеляни, Заболоття, Перемисловичі, Цеблів (староста Ольга Леськів), сіл Карів, Михайлівка, Піддубне (староста Марія Леуш), сіл Корчів, Стаївка (староста Оксана Гулич), сіл Муроване, Вербове, Себечів (староста Оксана Михнич), м. Угнів та с. Заставне (староста Олександра Саган), сіл Хлівчани, Тяглів (староста Оксана Панас). А також запрошені гості – заслужений артист України Андрій Заліско та аматорський хореографічний ансамбль «Молодички» з Червонограда.
Краяни та гості фестивалю мали можливість відвідати середньовічний табір лицарства та спробувати себе у мистецтві бою на мечах, скуштувати страви польової кухні, відпочити з дітьми на ігровій локації, пройти майстер-клас з бісероплетіння, придбати вироби місцевих майстринь.
Населені пункти Белзької громади на окремих платформах представляли місцеві старостинські округи, частували національними стравами, демонстрували вироби мистецтва (картини, мозаїку, вишивку, книги тощо).
Степан ІВАНЦІВ,
спеціаліст I-ої категорії відділу капітального будівництва ЖКГ та інвестицій Белзької міської ради.
Фото автора.