У райдержадміністрації відбулась зустріч із демобілізованими учасниками АТО, родинами військовослужбовців, які загинули під час проведення АТО, та членами родин військовослужбовців, що беруть участь в подіях на Сході країни. На неї прибули директор Львівського центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Львівської ОДА Ярослав Бордіян, очільники районної влади, керівники управлінь соціального захисту населення, Пенсійного фонду, охорони здоров’я, освіти, райвійськкомату, Центру зайнятості, Держгеокадастру, РЦСССДМ та структурних підрозділів райдержадміністрації і окремих служб.
Перший заступник голови РДА Ірина Задолинна зазначила, що мета зустрічі ознайомитися з проблемами демобілізованих воїнів та учасників бойових дій в зоні АТО, почути їх думки та допомогти вирішити проблеми, які в них є. Адже, володіючи необхідною інформацією, набагато легше оперативно реагувати на ті чи інші проблеми. Митрофорний протоієрей, настоятель храму св. ап. Петра і Павла м. Сокаль о. Ярослав Кащук розпочав зустріч з молитви.
Опісля директор Львівського центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Ярослав Бордіян наголосив, що одне з пріоритетних завдань, яке є як перед органами виконавчої влади, так і перед суспільством назагал, допомогти демобілізованим учасникам АТО вирішити їхні наболілі проблеми, сприяти адаптації у суспільстві в умовах мирного життя. Він закликав присутніх до відвертого діалогу.
Голова Сокальської районної ради Микола Пасько подякував учасникам АТО за те, що вони відстоюють свої права. Він також зазначив, що депутатський корпус прийняв декілька програм на підтримку воїнів АТО, які стосуються медичного обслуговування і соціального захисту.
А далі зустріч перейшла у формат «запитання – відповідь». Учасники бойових дій, члени їх сімей, батьки загиблих Героїв задавали питання представникам влади, на які отримували відповіді. Найбільше було скарг і зауважень щодо отримання земельних ділянок під забудову. Зокрема, житель с. Острів, який демобілізувався з АТО, скаржився, що в Острівській сільській раді воїни АТО не можуть отримати земельні ділянки. Острівський сільський голова Іван Дидак вніс ясність щодо виділення земельних ділянок для учасників АТО, серед яких є 9 жителів з Острова та один з Добрячина. Він повідомив, що проектна документація затверджена, залишилося хіба що погодити зміни меж населеного пункту. Така ж ситуація склалася і у місті Великі Мости. Свої роз’яснення дала й головний архітектор району Мирослава Баралус. Це питання цікавило й учасників АТО, які мешкають в райцентрі. Сокальський міський голова Вадим Кондратюк розповів, що у міську раду звертаються за земельною ділянкою не тільки учасники АТО – жителі міста, але й інших населених пунктів району та м. Червоноград. Міська рада виділила 198 земельних ділянок під забудову учасникам АТО. Нині на черзі стоять ще 37 атовців, які отримають земельні ділянки під забудову восени. Він також пообіцяв матері загиблого бійця Надії Лагно до Дня Незалежності заасфальтувати доріжку до могили її сина на сокальському цвинтарі.
У залі виникла гостра дискусія, коли зайшла мова про виготовлення технічної документації, терміни та вартість оформлення права власності на земельну ділянку. Це чимала сума – 1300 гривень. Учасники АТО запитували чи можна її зменшити, бо для більшості заплатити її є проблематичним. Головний спеціаліст районного відділу Державного земельного кадастру у Сокальському районі Олег Коханчук дав відповіді на усі запитання, зокрема, виділення земельних ділянок під будівництво, оплати за виготовлення технічної документації на них, які організації надають ці послуги. Після обговорення вирішили, що слушно буде розмістити на сайті райдержадміністрації список шести організацій, які мають ліцензію і надають послуги з виготовлення технічної документації на земельні ділянки, щоб учасники АТО змогли вибрати організацію, яку захочуть.
Учасника АТО, сокальця Сергія Величка, турбувало інше: він дізнався, що учасники АТО до Дня перемоги мали отримати виплату, однак не отримали. Начальник управління соціального захисту населення РДА Володимир Огінський поінформував, що всім учасникам бойових дій виплачена одноразова допомога до 5 травня, передбачена державним бюджетом на 2017 р. в повному обсязі. Він також повідомив, що на Сокальщині проживає 478 демобілізованих військовослужбовців, які служили на сході України. Усі учасники АТО та члени їх сімей, сім’ї загиблих Героїв мають пільги, які діють в державі, в окремому районі чи області. У 2016ому вони отримали матеріальну допомогу. В управлінні соціального захисту населення, що по вулиці Героїв УПА, 11, функціонує Єдине вікно, де демобілізовані військові можуть отримати необхідну інформацію про соціальну підтримку, права і пільги. Тут працюють психолог та два працівники.
Ярослав Бордіян зазначив, що добре, що у районі створений центр для учасників АТО. Головне, що людина не оббиває пороги чиновницьких кабінетів. Ірина Задолинна запевнила, що управління соціального захисту населення робить усе можливе, щоб максимально спростити та наблизити до учасників АТО надання всіх послуг та пільг, які їм належать, однак підставою для виплати мають бути нормативні документи. Вона звернулася до керівників соціальних служб з проханням максимально донести до кожного демобілізованого учасника АТО інформацію про всі пільги, допомоги та інші гарантовані їм права і можливості.
А у залі напруга все зростала. Запитання «сипались» за запитанням. Чимало з них торкалися медичного обслуговування та обіцяного безкоштовного медикаментозного забезпечення. Учасники АТО скаржились, що не отримують безкоштовно медикаменти у лікарні. Головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед наголосив, що на обліку знаходяться 434 учасники АТО; 36 – членів родин загиблих; 7 – учасників Революції Гідності, з них – 13 чол. визнані інвалідами війни.
У зв’язку з обмеженим фінансуванням в другому кварталі минулого року згідно з рішенням районної ради від 1.04.2016 р. прийнята Програма медичного забезпечення демобілізованих учасників АТО та членів сімей загиблих військовослужбовців під час АТО на сході України, а також поранених в ході Революції Гідності на 20162019 рр. У 2016 р. згідно з цією Програмою було передбачено і виділено коштів у сумі 132600 тис. грн. на медичне забезпечення даної категорії населення. Використано 123342 тис. грн.
У 2017ому Програмою передбачено виділення 190000 тис. грн., з них 80000 тис. грн. на медикаменти та перев’язувальні матеріали для хворих, які лікуються стаціонарно; на продукти харчування – 20000 тис. грн.; на безкоштовні медикаменти в амбулаторних умовах – 60000 тис. грн.; на зубопротезування – 20000 тис. грн. За чотири місяці отримали стаціонарне лікування 29 учасників АТО та 4 члени родин загиблих.
Для учасників бойових дій АТО, які перебувають на стаціонарному лікуванні, виділено 6 палат на 35 ліжкомісць по СЦРЛ. Для них складається окреме меню з розрахунку 35 грн. на одну особу, на стаціонарне лікування виділяються медикаменти з розрахунку 40 грн. на добу. Вартість 1 ліжкодня за чотири місяці 2017 р. – 47 грн./д.
За медичною допомогою в поліклініку за цей період звернулося 276 учасників АТО, члени родин загиблих та учасників Революції Гідності. Для цих пільговиків виписано 78 безкоштовних рецептів на суму 19567 грн., проведено безкоштовне зубопротезування на суму 8670 грн.
Скеровано у Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих ім. Ю. Липи 64 чол.; у реабілітаційне відділення цього ж госпіталю – 5 та м. Соснівка – 31 чол. Видано довідки на отримання путівок на санаторнокурортне лікування 12 хворим. Один учасник АТО пройшов курс психологічної реабілітації у санаторії «Карпати» м. Мукачево.
Доповнила його лікар Анна Швець, яка безпосередньо відповідає за роботу з учасниками АТО та членами їхніх родин та загиблих воїнів на сході України.
Було прикро слухати, коли атовці з болем розповідали про не завжди доброзичливе ставлення до них медичних працівників у різних медичних закладах. Один з демобілізованих розповів, що після участі у бойових діях на сході залишилося лише шість зубів. Сподівався, що зробить їх протезування, однак у поліклініці йому відмовили… Хтось скаржився, що не може отримати потрібні ліки, а хтось – на великі черги до кабінету лікаря…
Криком зраненої душі був виступ Галини Терещук з Хороброва, син якої добровольцем пішов в АТО, а повернувся важкохворим: нині він страждає на психічні розлади. Хлопець уже тричі лікувався у психіатричній лікарні. Жінка зі сльозами на очах розповіла, що їй довелося чекати на психіатра, коли «Швидка допомога» привезла її сина в Сокальську ЦРЛ, і як з великим «боєм» домоглася, щоб виділили автомобіль і представників, котрі відправити сина до Львова у спеціальний заклад. Сьогодні жінка вперше почула, що для хворих воїнів АТО ліки надаються безкоштовно. Вона з докором запитала у головного лікаря: «Чому лікарпсихіатр жодного разу не обмовився їй про те, що лікування є безплатним?!» Адже вона щомісяця витрачає на медикаменти понад 500 гривень. Практично віддає останню копійку, щоб купити ліки для сина, бо отримує мізерну пенсію… Просила його розібратися і допомогти.
На що Роман Швед сказав, що йому прикро, що у цій ситуації медики не спрацювали як належить. На щастя, такі випадки є поодинокі. І наголосив, що бійці АТО пережили велике емоційне та психологічне навантаження, перебуваючи на передовій та беручи участь в бойових операціях. Не всі можуть справитись з цим. Проте сумним наслідкам можна запобігти, якщо відреагувати вчасно і звернутися до психолога, який працює в поліклініці. Це дозволить вирішити проблему швидко і адекватно. З свого боку представники влади пообіцяли взяти цю родину під соціальний супровід.
Учасники бойових дій відверто говорили про свої наболілі проблеми, зокрема, наголошували, що не можуть скористатися пільговим проїздом у громадському транспорті. А матері загиблих Героїв розповіли як стали свідками хамського ставлення водіїв до інвалідівучасників АТО. Просили якось вплинути на перевізників, щоб ті не принижували хлопців, які втратили здоров’я у боротьбі з російським агресором.
Ірина Задолинна поінформувала, що в районі є два перевізники, які обслуговують 17 маршрутів і отримують з місцевого бюджету відшкодування за перевезення пільгових категорій громадян, попросила, щоб такі водії не залишалися без покарання, повідомляти про такий випадок на «гарячу лінію» РДА, або подавати письмову заяву.
Усі озвучені питання були зафіксовані протокольно. Представники влади запевнили учасників зустрічі, що по можливості їх проблеми будуть вирішуватись, щодо окремих питань, то в область скерують відповідні звернення.
Присутні також почули про реалізацію Програми підвищення конкурентоспроможності Львівської області задля підтримки підприємницької ініціативи учасників АТО. Зазначено, що департамент економічної політики Львівської облдержадміністрації, в межах реалізації цієї Програми оголосив з 1 травня конкурс інвестиційних проектів. Підприємціучасники АТО зможуть отримати з обласного бюджету відшкодовування частини відсоткової ставки за кредитами, отриманими у банках, що уклали генеральні угоди про співробітництво з Департаментом економічної політики ЛОДА.
Перший заступник голови РДА Ірина Задолинна закликала сільських голів, громади більше цікавитись проблемами мешканців, зокрема, учасників АТО, краще працювати на місцях, з метою ефективного вирішення нагальних проблем, бо «наші захисникигерої, їх сім’ї, ще більше сім’ї загиблих Героїв потребують уваги, людського ставлення, спілкування і підтримки всіх нас». Голова Сокальської районної ради Микола Пасько наголосив, що наболілі проблем, які нині озвучили, бійці АТО мають допомогти вирішити, в першу чергу, влада в селі чи в місті, районі чи в області, а якщо потрібно і держава!
Директор Львівського центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Ярослав Бордіян сказав, що такі зустрічі з учасниками АТО відбуваються у районах за дорученням голови облдержадміністрації Олега Синютки та мають за мету на місцях обговорити проблеми і потреби військових та їхніх сімей і по можливості оперативно їх вирішити. Адже ці люди захищали і захищають наші сім’ї, мир і спокій в Україні, та родини загиблих, які заслужили своїм подвигом, щоб їхні проблеми були поставлені на перше місце. Запевнив, що вирішення проблем перебуватиме на контролі влади на місцях і в області. Й побажав учасникам АТО здоров’я, а ще щоб мир та спокій запанував на сході України. Завершилась зустріч хвилиною мовчання – вшануванням пам’яті полеглих воїнів АТО.
Учасники АТО залишали зал з надією, що влада їх нарешті почує і допоможе у вирішенні наболілих проблем.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.