Вже не перший рік зі всіх ЗМІ чуємо, що в країні йдуть реформи. Швидше сказати не йдуть, а топчуться на місці. Взяти, наприклад, адміністративнотериторіальну, яка дуже повільно просувається, і то через те, що Європа «тисне», щоб робили реформи, бо скільки можна нам давати кредити? Та бюрократам вона, наче більмо на оці. А все через те, що це удар по корупції у верхніх ешелонах влади, бо левова частина податків і зборів буде залишатися на місцях. Громади самі вирішуватимуть як раціонально використати їх для населеного пункту. Зараз всі кошти йдуть в центр, де їх спритні бюрократи «дерибанять». З іншого боку, у громад появиться стимул краще працювати і підносити економіку, а не так, як зараз менш успішна громада знає, що держава все одно їй допоможе, а успішна – що держава все забере. Не буде того двовладдя, бо виконком призначатимуть місцеві депутати, а не так, як нині: голів районних державних адміністрації призначає Президент. Є й інші нюанси – дбає про наповнення бюджету РДА, а розподіляє кошти районна рада. Зате народні обранці, як представники народу, мають право висловити недовіру голові РДА, що у нас уже траплялося. Так хоч може дбатимуть про розвиток району і не шукатимуть винних, киваючи один на одного.
Вважаю, що суть реформи не в тому, щоб поділити район на чотири територіальні громади, а змінити в них структуру влади. На перший погляд здається провести адміністративну реформу просто, адже Кабмін та наукові фахівці розробили Перспективний план об’єднання громад, в тому числі і на Сокальщині. Тож реформуйтеся, працюйте і розвивайтесь за прикладом Європи. Але корупціонерам, казнокрадам, бюрократам і популістам така реформа не потрібна. От і додали у закон умову, що територіальне об’єднання громад повинно бути добровільним, тобто за згодою мешканців кожного села і міста. Хоча впроваджуючи медичну, освітню чи пенсійну реформи ніхто не питав в людей згоди на них. Бюрократ при владі добре знає, що звичайні люди в тому не дуже розуміються і почнеться неконструктивна балаканина. Йому саме цього й треба, щоб затягувати реформу до безконечності або зневілювати її. За цю соломинку вхопилися і на місцях. Чимало голів і депутатів сільських, міських, селищних і районних рад не хочуть йти на дострокові перевибори в громадах, бо хтозна чи цього разу зможуть обдурити виборців.
Територіально-адміністративну реформу в нашій державі намагаються зробити ще з початку встановлення її незалежності. Тож не дивно, що вона обросла «бородою». Зокрема, за президентства Ющенка пан Безсмертний розробив адмінреформу, однак далі балачок діло не пішло, бо тоді владі було не до реформи. Зараз ситуація інша. Хоч політики і кажуть, що Порошенко олігарх і узурпував владу, однак він і прем’єрміністр лагодять між собою. І це добре. А за олігархів краще не згадувати, бо за кожним депутатом чи партією хтось стоїть. І вони не так відстоюють інтереси народу, як свої власні, та того, хто профінансував їхню виборчу кампанію.
Всім відомо, що у Львівській області Сокальський район пасе задніх щодо впровадження адміністративнотериторіальної реформи. Чому так сталося? У статті «Великомостівська громада буде першою ластівкою» (газета «Голос знад Бугу» за 10 серпня ц. р.) голова Сокальської районної ради М. Пасько каже, що перша причина чому в Сокальському і Дрогобицькому районах вже третій рік затягується об’єднання громад, бо там є міста обласного підпорядкування. Друга – в міських і сільських рад різне бачення ОТГ. Він констатує, що в наступному році Великомостівська ОТГ вийде з підпорядкування району, а решта будуть працювати як район. Зі слів очільника району ми реалізовуємо у життя мікропроекти, успішно розвиваємось і впевнено дивимось в майбутнє. Складається враження, що в нас все прекрасно. Тож для чого нам реформуватися? Проте у Львівській області є 20 районів і 9 міст обласного підпорядкування, і всюди вже створені ОТГ, крім Дрогобицького і Сокальського районів. Чому ж Сокальщина пасе задніх? Перша причина, яку називає голова районної ради, є сумнівною, як і друга: в жителів міських і сільських населених пунктів різне бачення ОТГ. Впевнений, що мешканці як міста, так і села хочуть жити добре, бо місто не виживе без села, а село не дасть собі ради без міста. Адже розвивати виробництво, промисловість, впроваджувати нові технології, піднімати економіку значно легше у місті. Аграрна країна ніколи не буде успішною. Китай, наприклад, розвивається шаленими темпами за рахунок сільського населення, яке «перекочовує» у міста. Але селам, містам і країні в цілому від цього тільки плюс. В Америці, наприклад, всього чотири відсотки населення в аграрному секторі, і нічого, вони годують всю країну і ще півсвіту. Тож навіщо протиставляти село місту. Може краще подумати як їх об’єднати, бо в єдності сила та перспектива розвитку. Чомусь одне підприємство зі смт. Жвирка, яке займається виготовленням сучасних меблів, може орендувати землі в іншому селі та вирощувати овочі в теплицях, водночас в Червонограді будувати сучасні котеджі. Ділові люди завжди знайдуть взаємовигідний інтерес і для міста, і для села.
Проблема зі створення ОТГ в Сокальському районі, на мою думку, полягає в іншому: бюджет району на понад п’ятдесят відсотків складається з відрахувань від шахт ДП «Львіввугілля». Відокремлення Великомостівської ОТГ не відобразиться на економіці району. Якщо ж це зробить Червоноградська ОТГ, де є копальні, з чим тоді залишиться Сокальська громада? Звідки у неї будуть надходження до бюджету? На жаль, виробничої бази у нас нема. Навколишні села ледь зводять кінці з кінцями, бо написанням мікропроектів далеко не заїдеш. Ось чому районна влада захвилювалась: як тоді буде виглядати Сокальська ОТГ проти Червоноградської. Спитають і сокальчани, де наші бюджетоутворюючі підприємства, виробнича база. Адже за двадцять шість років лише все нищили і закривали, а натомість нічого не створили. Прикро, що нині українцеві простіше в Польщі відкрити якесь підприємство, ніж тут «воювати» з бюрократами. А час спливає… До речі, в розвинутих європейських країнах переконалися, що з добровільного об’єднання громад нічого доброго не вийшло, поки спеціалісти не порахували і не об’єднали їх за перспективним планом.
Як то кажуть, державна політика надто важлива справа, щоб доручати її політикам. Недарма ж адмінреформу розробив і впроваджує Кабмін і облдержадміністрації. Варто було б і Сокальській РДА активніше роз’яснювати людям перспективний план об’єднання громад і суть реформи, бо фахівець у цьому питанні може зробити це значно краще. Часи державних дотацій, субвенцій, субсидій закінчуються, що громада заробить, те і буде мати. Пора вже писати не мікропроекти, а інвестпроекти і бізнеспроекти, бо перше, це лотерейний дурман і подачки з панського столу, а другий – це здорова економіка. Потрібно більше обговорювати і друкувати у ЗМІ проблеми і перспективи майбутньої Сокальської ОТГ. Інформувати як проходить об’єднання, і як йдуть справи вже у новостворених ОТГ інших районів Львівської області. Залучати до обговорення на зборах не тільки простих людей, а й спеціалістів, бізнесменів та керівників підприємств. Якщо по великому рахунку, то владі не важливо знати чи робити те, що люди хочуть, але влада повинна знати і робити те, що людям треба, бо кожен хоче, щоб у нього все було, а за це йому нічого не було.
Степан ПРИДКА, с. Поториця.
Від редакції.
А якої думки Ви, шановні читачі, про добровільне об’єднання територіальних громад? Пишіть нам, висловлюйте свої думки, пропозиції.