Як відомо, дебати довкола можливого створення об’єднаних територіальних громад на Сокальщині ведуться вже давно. На початку процесу децентралізації Перспективний план передбачав, що на Сокальщині буде створено спершу чотири ОТГ. Тоді жителі більшості з цих сіл сприйняли це в «штики» – категорично не погоджувались дати «добро» на таке об’єднання, а хотіли об’єднатися у вісім. У цьому їх підтримували депутати районної ради. На жаль, відстояла своє право на створення громади лише ініціативна група жителів Соснівки, Сільця, Межиріччя та Волсвина, яка три роки наполегливо боролася за право на її існування та практично домоглася того, що Львівська обласна рада внесла її в перспективний план Сокальського району. Подолала й другу перепону – Верховна Рада України вивела Соснівку зі складу Червоноградської міської ради та приєднала місто до Сокальського району. Здавалось, що всі перешкоди позаду і громада матиме вистраждану ОТГ. Та їх чекало знову розчарування: Міністерство розвитку громад та територій затвердило нову модель адміністративнотериторіального устрою в Сокальському районі, де цієї громади немає.
21 жовтня в сесійній залі Сокальської районної ради відбулося публічне обговорення нової моделі за участі першого заступника голови Львівської облдержадміністрації Василя Лозинського, голови Сокальської районної ради Миколи Паська, керівника апарату Сокальської райдержадміністрації Віри Левандовської, в. о. директора департаментa економічної політики облдержадміністрації Степана Куйбіди, директора та радника Львівського центру розвитку місцевого самоврядування Галини Гречин і Тараса Баранецького.
Спочатку радник Львівського центру розвитку місцевого самоврядування Тарас Баранецький розповів присутнім – депутатам районної ради, представникам органів місцевого самоврядування та громадськості, про конкурс проєктів співробітництва територіальних громад, можливості, які він дає, хто може стати його учасником, які основні умови і чим він відрізняється від обласного конкурсу проектів місцевого розвитку.
Далі в. о. директора департаменту економічної політики облдержадміністрації Степан Куйбіда презентував проєкт адміністративнотериторіального устрою базового рівня Львівської області. За його словами, Міністерство розвитку громад та територій погодило проєкт нового перспективного плану об’єднання громад Львівщини та утворення нових районів. Зокрема, пропонується створити 67 ОТГ і шість районів. Саме на такому варіанті зійшлись обласні чиновники, експерти й урядовці. Тож незабаром на карті Львівщини можуть з’явитися Дрогобицький, Золочівський, Львівський, Самбірський, Стрийський, Червоноградський райони. Сокальщина, а також Радехівський та північна частина Кам’янкоБузького району (Добротвірська ОТГ) увійдуть в Червоноградський. Уже без сумніву його центром буде м. Червоноград.
Однак під час зустрічі предметом розмови стала не конфігурація майбутніх районів (округів), а створення ОТГ. На думку фахівців, на Сокальщині ефективними можуть бути чотири міських громади: Белзька, уже діюча Великомостівська, Сокальська та Червоноградська.
Відповідно до нової моделі адмінтериторіального устрою майбутня Белзька ОТГ має охопити 22 населені пункти на території дев’яти громад – це Белзька, Угнівська (міські), Ванівська, Домашівська, Жужелянська, Карівська, Корчівська, Мурованська, Хлівчанська сільські ради. Чисельність населення – 15,1 тис. осіб. Площа території складатиме 466,0 кв. км.
Уже діюча Великомостівська міська територіальна громада доєднає до себе Боянецьку й Купичвільську сільські ради Жовківського району, яким географічно територіально ближче до Великих Мостів. Чисельність населення складе 16,2 тис. осіб. Площа території – 311,8 кв. км. Органи місцевого самоврядування – 6. Населені пункти – 17.
У Сокальську міську ОТГ об’єднаються двадцять громад – це Сокальська (міська), Жвирківська (селищна), Боб’ятинська, Варязька, Волицька, Княжівська, Лучицька, Опільська, Перв’ятицька, Переспівська, Поторицька, Савчинська, Свитазівська, Скоморохівська, Смиківська, Стенятинська, Тартаківська, Телязька, Тудорковичівська, Хоробрівська (сільські).
Чисельність населення – 53,3 тис. осіб, площа території – 675,3 кв. км, населені пункти – 60.
Дев’ять місцевих рад, де налічується п’ятнадцять населених пунктів планують об’єднати у велику Червоноградську ОТГ – це Червоноградську, Соснівську міськi, Сілецьку, Волсвинську, Острівську, Гірницьку, Межирічанську, разом з Поздимирською та Яструбичівською сільськими радами, які зараз належать до Радехівського району. Чисельність населення – 92,7 тис. осіб, площа території – 280,5 кв. км.
С. Куйбіда проаналізував кожну з можливих ОТГ, наголосивши, що за підрахунками фахівців вони є спроможними та ефективними громадами, й матимуть необхідні фінансові можливості та належну соціальну інфраструктуру аби забезпечити потреби мешканців і перспективу соціальнокультурного розвитку. Доповідач звертав увагу на індекс податкоспроможності (це надходження податків і зборів на одного жителя), як одному з основних критеріїв існування успішної громади. Найвищий показник у Червоноградської ОТГ – 1,050, у Белзької – 0,831, у Великомостівської – 0,69 та Сокальської – 0,677.
Опісля відбулося дуже бурхливе обговорення нової моделі ОТГ Сокальського району. Межирічанський сільський голова Іван Сироїд висловив своє невдоволення через те, що серед ймовірних ОТГ немає Сілецької ОТГ, яка, на його думку, також є спроможною і має право на життя. Чому ніхто не хоче прислухатись до думки місцевих мешканців, які хочуть створити свою громаду і категорично не бажають об’єднуватися з Червоноградом? Активісти громад Соснівки та навколишніх сіл уже неодноразово зверталися у Львівську ОДА, їздили в профільне міністерство, Кабінет Міністрів з проханням, щоб до них дослухалися. Та їх не чують. І сьогодні вони прийшли вкотре сказати, що мешканці Соснівки та навколишніх сіл хочуть мати свою громаду. Невеличке шахтарське місто вже багато років функціонувало у складі Червоноградської міської ради. Вони з болем розповідали як їхнє колись гарне містечко повільно перетворилося у неперспективне та забуте, із занедбаними соціальними закладами та дорогами. Немає ні пожежної, ні відділення поліції. Лікарню мешканці практично відстояли, бо ту хотіли закрити. Правда, кількість ліжок скоротили. Тепер хвилюються, чи не закриють лікарню, бо тоді де їм надаватимуть медичні послуги. Вони не розуміють, чому їм не дозволяють утворити об’єднану громаду та повертають надані для цього документи.
Активісти висловили категоричну позицію проти входження до Червоноградської ОТГ, обґрунтовуючи це власною фінансовою самодостатністю, спроможністю й бажанням самостійно здійснювати господарювання на своїх територіях. Вони твердо впевнені, що їм буде краще в окремій громаді, ніж в об’єднаній великій Червоноградській. Вважають, що принаймні мають спробувати. Це шанс, і вони обов’язково мають ним скористатись.
На що перший заступник голови обласної державної адміністрації В. Лозинський зазначив, що це питання не нове, а п’ятирічної давності. І нині реформа децентралізації вже на фінішному етапі. Він запевнив, що всі правила гри, озвучені п’ять років тому, дотримані і жодний пункт методики формування спроможних територіальних громад не порушений. Всі, хто мав бажання, мали час, можливість до добровільного об’єднання, могли створити свою ОТГ. Крім того, вони отримували підтримку з боку держави, і мали змогу оновити свою інфраструктуру, зробити вуличне освітлення, дороги… І такі позитивні приклади є… Однак є й інші приклади, бо створення ОТГ – це певний ризик та велика відповідальність.
Тому зараз хочуть уникнути минулих помилок й одразу створити успішні спроможні громади. Однак у кожного району є своя специфіка, яку потрібно враховувати та знайти якесь компромісне рішення.
Директор Львівського центру розвитку місцевого самоврядування Галина Гречин навелa аргументи проти створення Сілецької громади з центром у місті Соснівка. Це її невідповідність Методиці формування спроможних територіальних громад, що була затверджена Кабінетом Міністрів 8 квітня 2015 року. У пункті 6 цього документу йдеться: «Визначення потенційними адміністративними центрами міст обласного значення та населених пунктів, що мають статус районних центрів, та зон їх доступності. Зони доступності таких потенційних адміністративних центрів визначаються на відстані не більше як 20 кілометрів дорогами з твердим покриттям. Зони доступності потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад визначається з урахуванням доступності послуг у відповідних сферах, зокрема, часу прибуття для надання швидкої медичної допомоги у невідкладних випадках та пожежної допомоги, що не має перевищувати 30 хвилин». А відстань між Соснівкою і Червоноградом менше ніж 20 км. Однак чи у тому тільки причина?! Можливо, Червоноградська ОТГ ризикує залишитись без надходжень від вугільної галузі, оскільки 90 відсотків цих надходжень забере Сілецька ОТГ. Бо як тоді розуміти друге застереження, на якому наголосив С. Куйбіда, це надходження «левової» частини податків від вуглевидобуткових підприємств, мовляв, ті потребують великих капіталовкладень. До того ж три копальні йдуть на закриття. Якщо це станеться, звідки ОТГ отримуватиме надходження?
На що прихильники Сілецької громади знову навели свої аргументи: Червоноград мало цікавлять проблеми села чи маленького шахтарського міста, він захищає і буде захищати тільки власні інтереси. Вони просили і вимагали від обласних експертів почути їх та врахувати висловлені ними побажання.
Про свою громаду мріють не тільки жителі Соснівки, але й Тартакова, смт. Жвирки та навколишніх сіл. Тартаківський сільський голова Степан Орловський та Жвирківський селищний голова Іван Кошлай переконані, що Тартаківська ОТГ та Забузька ОТГ мають право на життя, бо є спроможними, мають перспективу розвитку. Степан Куйбіда проаналізував ймовірну Тартаківську ОТГ в такій конфігурації: Боб’ятинська, Перв’ятицька, Княжівська, Лучицька, Смиківська, Тартаківська сільради. Та індекс її податкоспроможності складає 0,3 відсотка, що говорить про те, що така громада не буде ефективною.
«Створення Забузької ОТГ суперечить вище згаданому пункту 6 Методики формування спроможних територіальних громад», – пояснила Галина Гречин.
Свою точку зору висловив й депутат обласної ради Сергій Касян. «Сумно… для сокальчан особливо. Під боком створюють потужну Червоноградську міську об’єднану територіальну громаду, якій надають всі преференції. Забирають територію Сокальського району. Ніхто не прислухався до думки жителів щодо створення Тартаківської, Забузької громад. Я майже 60 років на Сокальщині, починав з Угнова, де колись був районний центр. Що зараз там… занепад. Перейшов у Белз, де у 1961 році був ліквідований Забузький район. До чого це призвело? На сьогодні в Белзі є один платник податку. Це сумно. Чотири роки тому повернувся зі сходу України, бачив як занепадала вугільна галузь на Донбасі. Мені важко собі уявити, що можу тут побачити те саме, що на Донбасі. Громади, які хочуть створити Сілецьку ОТГ, об’єднують спільні проблеми, зокрема, екологічні. Їм потрібно дати шанс».
Ще раз зустрітися та обговорити модель адміністративнотериторіального устрою Сокальського району закликав очільників Львівщини помічник народного депутата Юрія Камельчука.
Депутат районної ради Олег Солодяк підкреслив, що реформа децентралізації несе у собі концепцію саме наближення послуг до людей. До того ж ніхто не врахував статус таких маленьких міст, як Угнів. Як бути з ними?! Він переконаний, якщо у людей є бажання об’єднатися у громаду, нехай cпробують. Не буде їм виходити, завжди зможуть об’єднатися у більшу.
Позицію Сокальської районної ради висловив голова районної ради Микола Пасько, наголосивши, що вони завжди підтримували громади та намагалися відстоювати їхні інтереси. Він нагадав, що районні депутати не раз приймали звернення щодо формування на наших теренах семи об’єднаних територіальних громад. Однак наступних кроків здійснено не було, й місцеві ради не оформили необхідний пакет документів, щоб створити ОТГ. «Основним критерієм для кожної громади є її фінансова спроможність. Цифри, які озвучили обласні експерти, засвідчили, що за рахунок Сокальського району зміцнюється велика Червоноградська громада. При запропонованому проекті адміністративнотериторіального устрою Сокальська ОТГ може бути однією з найбідніших із найбільшою мережею освітніх закладів. Тому що навіть відповідно до «експертного» показника податкоспроможності всі громади Сокальщини скочуються з показника 0,9 (який має Сокальщина зараз) донизу. Найбідніша буде велика Сокальська громада – з показником 0,67 (бідніша навіть за Белзьку громаду!). Зростуть надходження лише у великої Червоноградської громади – з 0,9 до 1,05».
Микола Пасько також звернув увагу на проблему, яка виникла з приєднанням Соснівки до Сокальського району. Всі установи міста повинні будуть пройти перереєстрацію. Якщо існує в експертів думкa, що Соснівка і Сілець мають належати великій червоноградській громаді, то для чого її від’єднувати зараз. Якщо ж у 2020ому Соснівка повернеться у підпорядкування Червоноградської ОТГ, розпочнеться зворотній процес і всі заклади будуть знову проходити аналогічну процедуру. Тому очільник районної ради звернувся до Львівської облдержадміністрації по допомогу у вирішенні цієї проблеми. Всі ці
фактори потрібно врахувати.
На завершення Сокальська громада попросила обласних експертів взяти їхні зауваження до відома та спільними зусиллями досягти компромісу.
Після обговорення, Василь Лозинський в інтерв’ю газеті «Голос знад Бугу» сказав, що основна мета зустрічі була донести до відома людей стан ситуації по децентралізації, який він є на сьогодні, бо орієнтовно за півроку ми маємо прийти до завершення реформи. Однозначно вони були готові до дискусій. «Але маю надію, що емоції вляжуться, холодний розум візьме верх, і будемо спільно з громадами Сокальського району конструктивно працювати над створенням ОТГ, дотримуючись методології, яка є від Міністерства регіонального розвитку та опирається на досвід фахівців з Польщі, з Литви, які залучені до цього процесу, щоб вибрати найбільш оптимальний варіант», – зазначив перший заступник голови облдержадміністрації.
Сподіваємось, що Львівська ОДА та Міністерство регіонального розвитку дослухаються до пропозицій громади й прийме рішення на користь Сілецької громади.
Невже можновладці забули, що влада має служити народу, хіба це не є нагода на ділі довести, що вони чують свій народ.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.