Головна Політика ЯКЩО УКРАЇНА СПАСЕ ВУГІЛЛЯ, ТО ВУГІЛЛЯ СПАСЕ УКРАЇНУ – ТИМОШЕНКО

ЯКЩО УКРАЇНА СПАСЕ ВУГІЛЛЯ, ТО ВУГІЛЛЯ СПАСЕ УКРАЇНУ – ТИМОШЕНКО

Лідер партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», керівник фракції «Батьківщина» у Верховній Раді України Юлія Тимошенко разом зі своїм заступником, народним депутатом Сергієм Власенком, головою Львівської обласної організації партії ВО «Батьківщина» Михайлом Цимбалюком 26 червня побували з робочою поїздкою на шахті «Червоноградська». Їх зустріли духовенство Червонограда та Сокальщини, генеральний директор ДП «Львіввугілля» Андрій Дяченко, Червоноградський міський голова Андрій Залівський, голови фракцій «Батьківщина» в Сокальській, Радехівській районних та Червоноградській міській радах – Олег Кожушко, Василь Жук та Руслан Зінченко, депутати Львівської обласної, Червоноградської міської, Сокальської та Радехівської районних рад, директори шахт, керівники профспілок, гірники, представники партійного активу «Батьківщини» міста Червонограда, Сокальського та Радехівського районів, червоноградці, жителі навколишніх сіл та м. Белз,
які є симпатиками цієї політичної сили.

Священик Михайло Нискогуз привітав лідерку «Батьківщини» на теренах Прибузького краю та зазначив, що «вам народ вірить, як і вірить та молиться за те, щоб Україна стала процвітаючою країною». Він поблагословив Юлію Тимошенко на нелегку боротьбу зі злом та подарував від парафії вишиту ікону Ісуса Христа «Україна понад усе», на українському прапорі.

Після розмови з генеральним директором ДП «Львіввугілля» Андрієм Дяченком, Юлія Тимошенко зустрілася з вугільниками та партактивом. Вона наголосила, що тут почувається, наче серед добрих знайомих, бо бачить багато знайомих з якими пізналася, коли була тут попереднього разу чи познайомилася на Майдані під час Помаранчевої революції та Революції Гідності. Пригадала, що під час свого прем’єрства разом із шахтарськими профспілками вдалося ухвалити Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Лідер партії «Батьківщина» з сумом зауважила, що дію цього закону було призупинено, коли президентом став Янукович, який «є вихідцем із шахтарського Донбасу».

Голова фракції «Батьківщина» у Верховній Раді вважає, що вугільна галузь, яка сьогодні перебуває в жахливому занепаді, за правильного державницького підходу, має стати фундаментом для енергетичної та політичної незалежності України. І їй прикро, що шахтарі сьогодні кинуті на призволяще, галузь хронічно недофінансовується, а шахтарські міста і села позбавлені підтримки з боку держави; влада не звертає увагу на те, як живуть і працюють саме ті, на чиїх руках і тримається енергетична безпека України. «Я не можу і не хочу розуміти того факту, що в середнього співробітника правоохоронних органів зарплата втричі більше за зарплату шахтаря. Це свідчить про одне – ми будуємо поліцейську державу. Інший факт – це тарифи, які формувалися за формулою «Роттердам+». Чому люди сплачують за електроенергію за цією формулою, а вугільні підприємства отримують плату за свою роботу не за цією формулою», – сказала лідер партії «Батьківщина».

Вона наголосила, що сьогодні приїхала сюди, щоб самі шахтарі розповіли їй як живуть, про свої проблеми та дізнатися, що реально зараз відбувається з їхнім підприємством, а також обговорити проблеми вугільної галузі.

Герой України Сергій Руденко привітав Ю. Тимошенко на галицькій землі. Він зазначив, що лідер «Батьківщини» не вперше приїжджає до шахтарів і добре знає їхні біди. На жаль, їх число лише збільшується. Нині найбільше турбує гірників низька заробітна плата, стара матеріальнотехнічна база копалень, брак коштів на нове устаткування та обладнання, недофінансування галузі держбюджетом. Шахтарям місяцями не виплачують заробітної плати. До того ж їх лякають реструктуризацією шахт, які залишать на виживання: котрі виживуть, їх підтримуватиме держава, які ж ні – підуть на закриття. «Якщо уряд повернеться обличчям до шахт, а не кидатиме їх на призволяще. Навіть для реконструктизації вугільних підприємств потрібно кошти, бо за що придбати сучасне обладнання, замінити старе устаткування. Однак впевнений, що якщо держава підтримає шахтарів, то вони сторицею віддадуть їй, видобувши додаткові тисячі тонн вугілля, що дозволить забезпечити стійку енергетичну незалежність. У нас також є Тяглівське і Любельське родовища. Шахти ЛьвівськоВолинського басейну можуть працювати ще 15 років, і навіть наростити видобуток «чорного золота». Зараз шахтарі не мають жодних пільг. Навіть ті пенсії, які вугільники заробили важкою працею, чомусь відмінили. Натомість їх зрівняли з всіма», – з сумом констатував він.
Шахтарі підходили до мікрофона і підходили. Вони з болем говорили про низьку заробітну плату шахтарів, погані умови праці, застаріле обладнання, яке ламається у кожну зміну, що не мають на чому працювати і чим замінювати зношені деталі. «Якщо б нам дали на чому працювати, виділили гроші на нове обладнaння, повірте з цього регіону піде вугілля і не 45 тонн, а до 10 тонн в добу», – запевнив голова незалежної профспілки гірників регіонального відділення «Гірники України» Віталій Оніжук. Голова профспілки шахти «Червоноградська» Павло Євтушок звернувся до лідера «Батьківщини» з проханням, щоб народні обранці в парламенті будьякими засобами розблокували дію закону про престижність шахтарської праці та посприяти тому, щоб вугільній галузі було надано достатнє фінансування та приділена належна увага.

Директор КП «Червоноградтеплокомуненерго», «батьківщинівець» Степан Дмуховський розповів про критичну ситуацію, в якій опинилoся підприємство, зокрема, не виплачується заробітна плата працівникам з лютого. Шахтарпенсіонер Михайло Мащак, який будував шахту «Червоноградська», скаржився, що був змушений від’єднати квартиру від центрального опалення, бо не спроможний оплатити за нього. Його пенсії і заробітної плати недостатньо, щоб оплатити комунальні послуги та прохарчуватися. Ще й зарплату не завжди виплачують вчасно. Зараз більшість шахтарських родин виживає, а не живе. Це – сором для країни.

Працівники ВП «Шахта «Червоноградська» також звинуватили міністра енергетики та вугільної промисловості в тому, що саме через його бездіяльність хронічно не фінансується галузь. Окрім цього, через уряд Володимира Гройсмана вони часто не отримують зарплатню і порадили очільнику Кабміну спуститися в шахту і відстояти шестигодинну вахту. «Коли я стала прем’єрміністром, перше, що зробила, – спустилася в найглибшу шахту України, щоб побачити на власні очі, як ви працюєте. Я впевнена, що саме з цього повинен розпочинати свою роботу кожен обраний прем’єр і кожен президент», – сказала Юлія Тимошенко. І продовжила: «У мене майже немає державних нагород. Ви знаєте, як мене «любили» президенти України, але ордени «Шахтарської слави» я зберігаю, як найважливіші в житті», – сказала політик. Відповідаючи на запитання, вона зазначила, що наразі в Україні треба переглянути систему функціонування вугільної галузі і реформувати її у відповідності до найкращих світових та європейських зразків.

Політик розповіла також про ситуацію у парламенті, де зараз є лише 20 депутатів від ВО «Батьківщина». Це дуже мало, через що вони не можуть впливати на прийняття конструктивних рішень щодо прийняття законопроектів. Проте, як зауважила, пані Тимошенко, влада не зуміла знищити їхню політичну силу.

А результати соціологічних досліджень, які показують на телеканалах, є лише вмілою маніпуляцією свідомістю українців. І свідченням цього є вибори у новостворених об’єднаних територіальних громадах, де 50 відсотків обраних депутатів – члени ВО «Батьківщина». «Я розумію, що люди, які зараз правлять країною, дуже далекі взагалі від життя або вони сприймають своє управління країною як бізнес, або є маріонетками, якими управляють ззовні і вони виконують неукраїнські завдання. Я не можу зрозуміти, як можна робити з країною те, що
сьогодні робиться», – зазначила вона.

Ті складності, які сьогодні звалилися на кожну українську родину, не мають жодної об’єктивної причини. Не було об’єктивних економічних причин, щоб Національний банк України втричі опустив гривню. А це призвело до підвищення цін на продукти харчування та комунальні послуги, газ, пальне, які нині вирівняли з світовими. А заробітну плату заморозили, що призвело до зубожіння простих громадян. Нині Україна за рейтингом Організації Об’єднаних Націй увійшла в трійку найбідніших країн світу. І це – потужна європейська країна з ресурсами, яких немає в Європі…
Юлія Тимошенко розповіла про своє бачення реформ в країні: пенсійної та охорони здоров’я, які, на її думку, є псевдореформами, бо не роблять їх доступними для простих громадян: «Те, що робиться сьогодні, – це страшно, роблять розумно, красиво, прикриваючись війною та збагачуючись на чужому горі… Нам всім потрібно це зрозуміти. Нам потрібно побудувати нову сильну систему державного управління, де олігархічні клани не матимуть монополії, а громадянське суспільство матиме інструмент, як на них впливати».

Ю. Тимошенко закликала присутніх не опускати рук, не зневірюватися, щоб влада не робила те, що їй заманеться. Для цього громадянам потрібно обережно ставитись до інформації в ЗМІ, заяв та обіцянок політиківкрикунів, не довіряти словам, які ті говорять, а дивитися на їхні справи… Бо у всі часи політики використовували різні технології та вдавалися до маніпуляцій, щоб отримати перемогу під час виборів.

На закінчення генеральний директор ДП «Львіввугілля» Андрій Дяченко подякував Юлії Тимошенко за приїзд та зустріч з колективом і наголосив, що нині шахтарі мусять об’єднуватися, відстоювати свої права, щоб міцно стояти на ногах, бо впевнений, що якщо Україна спасе вугілля, то вугілля спасе Україну. І на згадку вручив лідеру «Батьківщини» символ шахтарського міста – статуетку шахтаря.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.