Головна Історія Пам’ять про Городиловичі не згасає

Пам’ять про Городиловичі не згасає

Після закінчення Другої світової війни уряд СРСР передав Польщі місто Белз із сусідніми населеними пунктами, в тому числі і Городиловичами. За період збройної боротьби між поляками і українцями довколишні села були майже знищені.•1011 травня 1946 р. більшість українців, які мешкали на території Сокальського Закерзоння, були насильно виселені до СРСР. Водночас, ті люди, які втрималися на цих землях або ж повернулися, були виселені на північнозахідні терени Польщі в рамках операції «Вісла». Населенні пункти Кристинопіль, Белз, Угнів, Варяж, Угринів, Хоробрів, Себечів, Опільсько та чимало інших опустіли. Водночас повністю були знищені села Городиловичі, Безеїв, Гора, Клюсів, Маджарки, Іваньки, Печигори, Корків, Павловичі та багато інших.

На початку 90х років у Городиловичах, на місці спаленої церкви, побудували капличку, відновили символічну могилу Січових стрільців, встановили пам’ятник та меморіальну плиту уродженцеві села, начальникові штабу УПА«Південь» Василеві Процюку і повстанцям УПА, які загинули на цій території. У 1996 році на цьому місці побудували меморіальний комплекс, де встановили 67 хрестів, які символізують стерті з лиця землі поселення Холмщини. Загалом на теренах Сокальщини є 32 села, які були повністю знищені і досі не відновлені.

Минулої неділі, 7 липня, на місці спаленого села Городиловичі, пройшли поминальні заходи, приурочені 73ій річниці насильного виселення українців зі своїх рідних домівок, внаслідок операції «Вісла». У них взяли участь голова Сокальської районної ради Микола Пасько, депутати районної ради Микола Дем’янович, Ігор Хом’як, Василь Сорочук, Телязький сільський голова Надія Гібляк, жителі навколишніх населених пунктів.

Урочистості розпочались Службою Божою, яку відправив священник Орест Рубель. Потім усі процесійно підійшли до криниці, де о. Орест освятив воду і окропив нею людей.

Біля пам’ятника начальника штабу групи УПА «Південь» Василя Процюка«Кропиви» була відслужена панахида за жителями села, які відійшли у вічність, за вояками УПА, які тут полягли, і за нинішніми героями, котрі віддали своє життя за незалежність України.
Перед присутніми виступили священник Орест Рубель та голова районної ради Микола Пасько. Зокрема, М. Пасько розповів, що цього року депутати прийняли загальнорайонну програму «Стежками Героїв Сокальщини» з метою вшанування і популяризації сумних та героїчних сторінок історії нашого краю. За його пропозицією, хвилиною мовчання було вшановано пам’ять загиблих воїнів, які полягли у боротьбі за незалежну Україну.

Завершились поминальні заходи спільним виконанням «Боже великий єдиний».
Наш кор.

Фото Василя Сорочука.