Головна Історія ЗА СВОБОДУ УКРАЇНЦІ ПЛАТЯТЬ СВОЇМ ЖИТТЯ

ЗА СВОБОДУ УКРАЇНЦІ ПЛАТЯТЬ СВОЇМ ЖИТТЯ

21 листопада – День Гідності та Свободи – дев’ята річниця початку Пома­ранчевої Революції та Революції Гідності. Цьогоріч цей день ми зустрічаємо в запеклому бою з рашистською навалою, під свист куль і гуркіт ракет. Та зустрічаємо з впевненістю, що захист нашої країни – справа честі гід­ного та вільного народу, яким є ми, українці. Нас об’єднує спільна ціль – відстояти та повернути наші території заради побудови європейської української держави.

В цей день сокальчани, серед яких були представники місцевої влади та громадські активісти прийшли на віче, яке відбулося біля стели Героям Небесної Сотні, щоб у спільній молитві пом’янути українських Героїв.

Митрофорний протоієрей, настоятель катедрального собору св. ап. Петра і Павла о. Ярослав Кащук відправив поминальну панахиду за загиблими Героями та разом з присутніми помолився за Україну та укра­їнських військових. Опісля о. Ярослав при­гадав усім події 21 листопада 2013-го. Він звернувся до хлопців та дівчат зі Сокальсь­кого регіонального учнівського парламенту, які були присутні на віче: «Наша Україна – це земля гідності і свободи, країна, яка точно не впаде на коліна. Свободу і гідність потрібно відстоювати, бо українська нація гідна цього. І вам надалі продовжувати нести гідність України та нашого народу в світ, розбудовувати незалежну українську державу».

– У 2013-році почалося протистояння молоді проти безглуздої влади, яка прагну­ла сказати, що хоче змін, хоче, щоб Україна обрала європейський вектор, – наголосив у своєму виступі митрофорний протоієрей ПЦУ, настоятель церкви Вознесіння Гос­поднього м. Сокаль о. Володимир Жарсь­кий. – Влада намагалась силою розігнати Майдан, але на підтримку учасників акції піднявся весь народ. З усіх куточків країни їхали люди в Київ, аби підтримати студен­тів і відстояти свої демократичні права… Серед них було й багато сокальчан… Нав­ряд чи колись зітруться з пам’яті очевидців ці події. Утім, Революція Гідності триває… Сьогодні, під час повномасштабного вторг­нення рф, українці продовжують демон­струвати, що готові відстоювати свою сво­боду не лише у боротьбі з деспотичною владою, але й у війні з підступним ворогом! Пам’ятаймо Героїв Небесної Сотні, які по­лягли на Майдані, пам’ятаймо Воїнів не­бесного війська, які віддали своє життя на війні з окупантами за свободу та незалеж­ність нашої держави! Герої не вмирають! Вічна їм шана і пам’ять!

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих борців за демократичні цінності, права та свободи українців.

Віче розпочала Аліна Кобиренко. Слова з вірша Ніни Люльки нагадали страшні по­дії, що буди на Майдані цього дня дев’ять років тому: «День Гідності і Свободи окроп­лений кров’ю,// Не окроплений – залитий кров’ю героїв.// Їх палили, гнали, били, рвали і стріляли, //Кров лилася на Майдані, смерть страшна там гуляла//Бо Гідності ре­волюцію герої творили,//Волю свою й неза­лежність вони боронили…»

Біль… Сльози…Відчай… На жаль, за свободу, незалежність, право на повагу та гідність, українці платять своїм життям. Так було на Майдані. Так було у Донецькому аеропорту. Під Іловайськом та Дебальцево. На «Азовсталі» і біля Харкова. Під Черні­говом, Херсоном і Бахмутом… На кожному метрі фронту…

Із Днем Гідності та Свободи привітав усіх Сокальський міський голова Сергій Касян, який зазначив, що 21 листопада – це дата, яку в українському календарі ви­карбовано сумісними зусиллями патріотів України. Маємо підтримувати один одного, а особливо допомагати нашим військовим, які під час війни звільняють українську землю від чужоземних окупантів та роб­лять все можливе для відновлення терито­ріальної цілісності України. Він наголосив, що гідний поваги народ, має пам’ятати кожного, хто віддав своє життя за Свободу, Гідність та Незалежність нашої держави. Ми вже довели і всьому світові, що наше бажання жити під жовто-синім стягом де­мократичної України – не відняти нікому. Спроби ворога зламати наш бойовий дух відсутністю світла, ракетами, холодом тощо лише ще більш згуртували нас в меті дати потужну відсіч терористам заради наших дітей та миру.

– Гідність і свобода – невід’ємні складові української ДНК, – зазначив у виступі зас­тупник голови Червоноградської РДА Воло­димир Катерина. – Вони стали одним з гасел Майдану Гідності 9 років тому. Тоді ми ще й не усвідомлювали, яку ціну будемо платити за це. Першою була Небесна Сот­ня, яка заплатила за них власним життям… Боротьба продовжується й сьогодні. У Чер­воноградському районі ми вже маємо вій­ськову Небесну Сотню: майже сто жителів віддали своє життя, відстоюючи незалеж­ність України проти російських загарбників. Ціна справді велика й непоправна, бо не­має нічого ціннішого ніж життя… Свято переконаний, що прийде день, коли ми скажемо слово «Перемога». І в цей день згадаємо усіх Героїв, які поклали своє жит­тя за незалежність України, за майбутнє наших дітей. Ми ніколи не забудемо, яку ціну заплатив український народ за свою державу. І це пам’ятатиме весь світ…

В знак пам’яті про Небесну Сотню Мар’я­на Шимко прочитала вірш «Моя Україна».

Представники влади під звуки «Плине кача», що вже стали символом Революції Гідності, поклали квіти до пам’ятної дошки загиблих учасників Євромайдану. Захід закінчився багатоголосим Славнем.

Як казав Папа Іван Павло ІІ: «Свобода дається людині як дар і, водночас, як вип­робування».

І його нині вкотре проходить українська нація. Сьогодні Україна б’ється не тільки за себе. Збройні сили України, наче щит, захищають країни демократичної Європи від російськоїго агресора і від того, що вона з собою несе. Сьогодні тут, в Україні, триває боротьба за свободу Європи. Пам’ятаймо, що кожен наш день нині боронять українські захисники на фронті, як і творять гідні й вільні люди в тилу.

Вічна пам’ять і вічна слава полеглим Героям!

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора та Юрія РИЖКА.